Մարտակերտը արկակոծությունից հետո (լուսանկարներ)
Մարտակերտցի Սասուն Հարությունյանը ձեռքում պահելով տան մուտքի բանալին ասում է, որ այն այդպես էլ պետք չեկավ առավոտյան տուն մտնելու համար։ Անցած գիշեր հրետակոծության արկերից մեկը Հարությունյանների տունն է խոցել։
«Գիշերվա 2-ն անց էր, կնոջս մի կերպ համոզեցի, որ դուրս գանք տնից ու գնանք ապաստարան։ Մեր հեռանալուց մոտ 10 րոպե հետո արկերից մեկը պայթեց ուղիղ մեր տան մուտքի մոտ։  Ենթադրում եմ` հաուբիցից են կրակել»,- ասում է Սասունը։
Չնայած տիրող իրավիճակին` Սասունը չի պատրաստվում լքել իր տունը։ Առավոտյան համաքաղաքացիները կամավոր եկել ու օգնել են մաքրել տունը պայթյունի հետքերից։
«Մարտակերտից հեռանալու միտք չունեմ, կվերականգնեմ տունս ու կշարունակեմ ապրել այստեղ»,- ասում է Սասունը։
Սաթենիկ Գրիգորյանը երկու անչափահաս երեխաների հետ ողջ գիշերը անց է կացրել ապաստարանում։ Չորս և յոթ տարեկան աղջիկները իրենց ընկերուհու հետ շաշկի էին խաղում։ Ռմբակոծության ժամանակ տնից դուրս գալուց խաղալիքները տանն են մնացել։
«Քնած էինք, երբ առաջին կրակոցի ձայները լսեցի։ Ասացի երևի դիրքերի ուղղությամբ են կրակում, ուր որ է կհանդարտվի։ Քիչ հետո արդեն պատուհաները դղրդում էին։ Երեխաներին վերմակի մեջ փաթաթեցի ու եկանք նկուղ։ Տանը մենակ էի երեխաների հետո։ Ամուսինս եղբայրներիս հետ դեիրքերում է»,- ասում է Սաթենիկը։
Բարբախտաբար իրենց տունը չի վնասել, սակայն արկերից մեկը հարևանությամբ է պայթել։ Ապրիլի 10-ից Սաթենիկը երկու երեխաների հետ Մարտակերտում է բնակվում։
Գիշերվա հրետակոծություններից տուժել է նաև Մարտակերտի քաղաքապետարանի շենքը, որի առաջին հարկում երաժշտական դպրոցն է։ Դպրոցի դահլիճում սև ռոյալը լուռ է, այն փոշուց սպիտակել է։ Ներս սողոսկող միջանցիկ քամուց պատուհաների փեղկերից կախված ապակու կտորներն են զրնգում միայն։
Gohar
Լավից, վատից ամեն մեկն էլ տուն ու տեղ է դրել, կոպեկ կոպեկ հավաքելով ուրախացել։ հերիք չի գլխներին իջած վտանգը, հիմա էլ այս քանդ ու քարափը;

Мартакерт после снарядного обстрела
Житель Мартакерта Сасун Арутюнян, держа в руках ключ от входной двери, сказал, что утром, когда надо было заходить в дом, он так и не пригодился. Во время ночного обстрела один из снарядов попал в дом Арутюнянов.
“Было два часа ночи. Я с трудом уговорил жену выйти из дома и пойти в убежище. Через десять минут после нашего ухода один из снарядов упал перед входом в наш дом. Предполагаю, что стреляли из гаубицы”,- сказал Сасун.
Несмотря на сложившуюся ситуацию, он не собирается покидать свой дом. Утром пришли односельчане и помогли очистить дом от последствий взрыва.
“Я не намерен покидать Мартакерт. Восстановлю свой дом и буду продолжать в нем жить”,- твердо заявил мой собеседник.
Сатеник Григорян вместе с двумя несовершеннолетними детьми всю ночь провела в убежище. Девочки четырех и семи лет играли с подружкой в шашки. Выходя из дома во время обстрела, девочки забыли взять с собой игрушки.
“Когда послышались первые звуки выстрелов, мы спали. Я подумала, что стреляют в направлении позиций и скоро все успокоится. Но тут начали дребезжать стекла. Тогда я завернула детей в одеяло, и мы спустились в подвал. Я была одна с детьми. Мой муж с братьями находится на позициях”,- рассказала Сатеник.
К счастью, их дом не пострадал, но один из снарядов разорвался рядом. С 10 апреля Сатеник с дочками живет в Мартакерте.
От ночного обстрела пострадало и здание городской мэрии, на первом этаже которого находится музыкальная школа. В школьном зале молча стоит черный рояль, который побелел от пыли. А оставшиеся на окнах куски стекла звенят от проникающего в помещение ветра.