ՊԲ-ն դիմել են պատժիչ գործողությունների․ հակառակորդն ունի կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև այս գիշեր: Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:
Հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով` մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Հայկ Սամվելի Մինասյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը միանում է կորստյան ծանր վշտին և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են պատժիչ գործողությունների և թիրախային հարվածներ հասցնելով՝ թշնամուն պատճառել կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ:

Армия обороны НКР прибегла к карательным действиям: противник понес значительные потери в живой силе и технике
В течение дня 26 апреля вдоль всей линии соприкосновения азербайджанских и карабахских войск противник вел интенсивный артобстрел, который продолжался и минувшей ночью, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Азербайджанские вооруженные силы, задействовав практически все имеющееся в их распоряжении артиллерийское оружие, в том числе гранатометы, минометы и установки ММ-21 («Град»), выпустили по карабахским позициям и населенным пунктам более 550 снарядов. Наиболее интенсивный обстрел был зафиксирован на северо-восточном направлении линии соприкосновения. Были обстреляны Мартакерт, Неркин Горатах и другие мирные населенные пункты.
В результате агрессивных действий противника смертельное ранение получил военнослужащий Армии обороны Айк Самвелович Минасян, 1996 года рождения.
Министерство обороны НКР разделяет горечь тяжелой утраты и выражает соболезнование семье, родным и сослуживцам погибшего
С целью нейтрализации агрессивных действий противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к карательным действиям и, нанеся точечные удары, причинили противнику значительные потери в живой силе и технике.