Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ Արցախում
Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանն ապրիլի 26-27-ը աշխատանքային այցով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում էր: Նրան ընդունել է նախագահ Բակո Սահակյանը, ում հետ լիարժեք քննարկում է կայացել ռազմական, քաղաքական եւ Արցախի, Հայաստանի ու ամբողջ ազգի առջեւ ծառացած ներքին մարտահրավերների վերաբերյալ: Հանդիպման ժամանակ պաշտպանության նախարար գեներալ Լեւոն Մնացականյանը հակիրճ տեղեկություններ է տրամադրել ընթացիկ ռազմավարական իրավիճակի մասին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ Ազգային ժողովում եւ Կամավորականների միությունում: Այնուհետեւ նա մեկնել է Մարտակերտի շրջան, որն ապրիլի 26-ի վաղ ժամերին ռմբակոծվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից: Հովհաննիսյանը զրուցել է շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանի, քաղաքի բնակիչների ու փախստականների հետ, որոնք եկել էին Թալիշից՝ այն գյուղից, որն ավերվել եւ դաժանորեն (այդ թվում՝ ԻՍԻՊ-ին հատուկ գլխատումներով) դատարկվել էր ամսվա սկզբին, ինչպես նաեւ այցելել է Արցախի ու Ադրբեջանի սահմանագծին կանգնած զինվորներին եւ հրամանատարներին:
Այցի ընթացքում Հովհաննիսյանին ուղեկցում էր «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:

Раффи Ованнисян в Арцахе
26-27 апреля Раффи Ованнисян с рабочим визитом находился в Нагорно-Карабахской Республике. Его принял президент НКР Бако Саакян, с которым состоялось всестороннее обсуждение по военной, политической обстановке, связанной с внутренними вызовамми, стоящими перед Арцахом, Арменией и всей нацией. Во время встречи министр обороны генерал Левон Мнацаканян представил Ованнисяну краткие сведения о нынешней стратегической обстановке.
Раффи Ованнисян имел встречи также в Национальном собрании и в Союзе добровольцев. Затем он отправился в Мардакертский район, который в ранние часы 26 апреля был подвергнут артиллерийскому обстрелу со стороны азербайджанских сил. Ованнисян имел беседу с руководителем администрации района Владиком Хачатряном, жителями города и беженцами, прибывшими из Талиша – того села, которое было разрушено и опустошено в начале месяца с особой жестокостью (в том числе с обезглавливанием жертв, характерным стилю ИГИЛ-а). Далее он посетил передовые воинские части на границе и встретился с командованием и солдатами.