Չորս երեխաների մայր. «Մենակ խաղաղություն ենք ուզում, ուրիշ ոչ մի բան»
«Նույն պատմությունը, վատ երազի պես, երկու անգամ կրկնվեց, երկու անգամ ստիպված թողեցինք Թալիշը»,- ասում է թալիշցի բազմազավակ ընտանիքի մայր Մարինե Սարգսյանը, ում հանդիպեցինք Երևանում:
Մարինեն առաջին անգամ պապի ու տատի հետ 1992-ին է դուրս եկել Թալիշից. «14 տարեկան էի, էլի Երևան եկանք, երեք տարի էստեղ դպրոց գնացի, Երևանում էլ ավարտեցի դպրոցը»:
Գյուղն ազատագրելուց հետո Մարինեն վերադարձել է հայրենի Թալիշ, ամուսնացել է համագյուղացի Արամ Սարգսյանի հետ: Համատեղ կյանքի 20 տարիներին նրանք ունեցել են չորս երեխա` երկու տղա, երկու աղջիկ: Ավագը 18 տարեկան է, կրտսերը` 8: Մարինե Սարգսյանի չորս երեխաներից ավագը` Մհերը, տասը ամիս է` ծառայում է Ասկերանում, ամուսինն էլ` Արամը, պայմանագրային ծառայող է, այս պահին էլ Թալիշում է ծառայությունն իրականացնում:
Գյուղի կյանքից, պայմաններից գոհ էր Մարինեն, ինչպես և մեզ հանդիպած թալիշաբնակներից յուրաքանչյուրը: «Լավ էինք ապրում, վատ չէինք, անասուն էինք պահում` կով, խոզ, հավեր ունեինք, մենք մեզանով ապրում էինք»,- պատմում էր Մարինեն:
Բազմազավակ ընտանիքի մայրը պատմում է ապրիլի 1-ի գիշերվա մասին. «Անընդհատ ռմբալկոծում էին, լույսերը գնացել էին, մի կերպ ինչ ձեռքներս ընկավ էրեխեքին հագցրել ենք: Մի կերպ գնացինք հարևանի տուն, մինչև 5:30 պադվալում կուչ էինք եկել պատերի տակ… բոբիկ-տկլոր դուրս ենք եկել տնից, մինչև անգամ չենք հասցրել էրեխեքին նասկիներ հագցնեիք: Հարևանն ա գնացել բատարեյով նասկի գտել –բերել, էրեխեքը դողում էին, մրսում` էնա վախից, էնա ցրտից»:
Հետո գյուղացիները հավաքվել են գյուղապետարանում, ճանապարհին տեսել, որ շուրջբոլորը քանդված է, հոսանքի լարերը կտրտած, գետնին թափված, անասունները սատկած. «Անընդհատ ռմբակոծում էին, պատերին էինք քաշվում… գյուղապետն ասեց` ինչքան կնիկ, էրեխա կա, հանեք գյուղից»:
Ապրիլի 2-ին Մարինեն երեք երեխաների հետ հասել է Երևան, ժամանակավոր ապրում են Երևանում` մոր տանը: Հիմա բնակարան են փնտրում. «Մասիսում մի տուն ենք գտել, էդտեղ կապրենք, էրեխեքը դպրոց կգնան, մինչև ուշքի գանք»,-ասում է Մարինե Սարգսյանը:
Մարինեի մեծ աղջիկը մեր այցելության պահին հիվանդանոցում էր: Մայրն ասաց` աղջկան պիտի վիրահատեն. «Շնորհակալություն «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությանը, իրենք են հոգալու վիրահատության ծախսը»:
Վերջում Մարինեին հարցնում եմ կարիքների մասին, պատասխանում է` մենակ խաղաղություն ենք ուզում, ուրիշ ոչ մի բան…

Мать четверых детей: “Мы хотим только мира, больше ничего…”
“Одна и та же история, как плохой сон, повторилась дважды. И дважды нам пришлось оставить Талыш”,- рассказывает мать многодетного семейства Марине Саркисян, с которой мы встретились в Ереване.
В первый раз Марине покинула Талыш вместе с дедушкой и бабушкой в 1992 г. “Мне было 14 лет, и мы опять приехали в Ереван. Здесь я три года ходила в школу, здесь же ее окончила”.
После освобождения Талыша Марине вернулась в родное село, вышла замуж за односельчанина Арама Саркисяна. За 20 лет совместной жизни у них родилось четверо детей – два сына и две дочери. Старшему 18 лет, младшему – 8. Старший сын Марине Мгер уже десять месяцев служит в Аскеране, муж – контрактный военнослужащий, в настоящее время несет службу в Талыше.
Марине, как и все талышцы, с которыми нам довелось встретиться, довольна жизнью в деревне. “Мы жили хорошо, держали скот – корову, свиней, кур. На жизнь хватало”,- говорит моя собеседница.
А вот что она рассказала  о событиях в ночь на 1 апреля: “Постоянно обстреливали снарядами, электроэнергия отключилась. Я кое-как одела детей, и мы до 5.30 отсиживались в подвале. Потом наспех оделись и вышли из дома. Дети даже носки не одели. Стояли и дрожали – то ли от холода, то ли от страха”.
Потом люди начали собираться в администрации. По дороге все увидели, что кругом все разрушено, линии электропередач валялись на земле, животные были убиты. Староста распорядился вывезти из села всех женщин и детей.
2 апреля Марине с тремя детьми приехала в Ереван, где временно устроилась у матери. Сейчас ищут жилье. “В Масисе нашли квартиру, поживем там, дети пойдут в школу, пока придем в себя”,- сказала моя собеседница.
В момент нашего прихода старшая дочь Марине была в больнице. Девочку должны прооперировать. “Спасибо организации “Миссия – Армения”, она оплатит расходы на операцию”,- сообщила Марине.
В конце я спросила ее, в чем нуждается семья. Марине ответила: “Мы хотим только мира, больше ничего…”