Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին
Մայիսի 3-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հելսինկիում հանդիպեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Իլկա Կաներվայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքները, դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա։ Նախարարը հավելեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է արհամարհել հրադադարը հարգելու մասին միջազգային հանրության կոչերը, ոտնահարել 1994-1995 թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը։
Այս առումով Իլկա Կաներվան նշեց, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և հավելեց, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովն ամբողջովին սատարում է միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի եռանախագահների ջանքերն՝ ուղղված բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնմանը։

Foreign Minister met the President of Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe
On May 3, Minister Edward Nalbandian met in Helsinki Ilkka Kanerva, President of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCEPA).
Edward Nalbandian presented to the President of the OSCE PA the consequences of aggressive actions unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh, efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs towards the overcoming of the consequences.
Foreign Minister of Armenia drew attention of the OSCE PA President on the gross breaches of the International Humanitarian Law by the Armed Forces of Azerbaijan. The Minister added, that Azerbaijan continues to ignore the calls of the international community to respect the ceasefire, violates 1994-1995 trilateral ceasefire agreements and agreement on consolidation of ceasefire, which have no time limitations.
In this regard, Ilkka Kanerva mentioned that the use of threat is unacceptable, and added that the OSCE Parliamentary Assembly fully supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the only format which enjoys international mediation mandate, for peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issues through negotiations, and the expansion of the capacities of the team of Personal Representative of the OSCE Chairperson-In-Office.