Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին
Մայիսի 3-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Հելսինկիում հանդիպեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Իլկա Կաներվայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների հետևանքները, դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վրա։ Նախարարը հավելեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է արհամարհել հրադադարը հարգելու մասին միջազգային հանրության կոչերը, ոտնահարել 1994-1995 թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը։
Այս առումով Իլկա Կաներվան նշեց, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և հավելեց, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովն ամբողջովին սատարում է միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի եռանախագահների ջանքերն՝ ուղղված բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնմանը։

Министр иностранных дел Армении принял председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ
3-го мая министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился в Хельсинки с председателем Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ) Илккой Канервой.
Эдвард Налбандян представил председателю ПА ОБСЕ последствия инициированных Азербайджаном против Арцаха агрессивных действий, усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по их преодолению.
Глава МИД Армении обратил внимание председателя ПА ОБСЕ на грубейшие нарушения международного гуманитарного права вооруженными силами Азербайджана. Министр добавил, что Азербайджан продолжает игнорировать призывы международного сообщества о соблюдении прекращения огня, попирать трехсторонние бессрочные соглашения от 1994-1995гг. об установлении и укреплении перемирия.
В этой связи Илкка Канерва отметил, что применение силы неприемлемо, и добавил, что ПА ОБСЕ полностью поддерживает усилия имеющих международный мандат посредничества сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахской проблемы путем переговоров и расширение возможностей миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ.