Ղարաբաղյան նոթեր. մայիսի 6
Դիրքերից վերադառնալիս մտածում էի՝ ինչքան լավ է, որ զինվորները երեւանյան քաղաքական խարդավանքներից դուրս են ու հեռու։ Չեն լսում նրանց խոսքը, չեն ճանաչում նրանց դեմքերով։ Ինչքան լավ է, որ այս երկու իրականությունները իրար հետ կապ չունեն, իրարից հեռու են, իրար չեն զգում։ Այսօր զինվորներն առաջարկեցին սուրճ խմել իրենց հետ, ես էլ համաձայնվեցի։ Նրանց հետ նստեցի կրակի կողքին ու լսում էի նրանց խոսակցությունները։ Նրանք հիշում են թեժ օրերի բոլոր մանրամասները։ Նրանց ուղեղներում այդ օրերի յուրաքանչյուր վայրկյանը դաջվել է, բոլոր մանրուքները հիշում են. ով որքան կրակեց, ում կրակոցից հետո ինչ եղավ, ով իր պահունակը շպրտեց ընկերոջը, ով նռնակը առաջին նետեց, ում կրակելուց հետո ինչ եղավ։
Սամվելն էլ հիշեց նախորդ օրը ստացած նամակը։ Ասում է՝ առաջին դասարանցու նամակ է իրեն հասել, տառերը երբեմն մի քիչ «ծուռտիկ» են ։ «Պիտի հետս տանեմ։ Դրել եմ Ուրալի մեջ, որ չփչանա»,- ասում է նա։
Օրվա վերջում կարողացա հարցազրույց անել ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրետանու պետի՝ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի ասպետ, գնդապետ Գենադի Բաղդասարյանի հետ։ Հրետանին ադրբեջանական զինուժի սարսափն է դարձել։
Պատերազմը վախեցնող բառ է։ Ուրիշների պատերազմը գուցե այնքան սարսափելի չէ, որքան քո պատերազմը։ Ուրիշների պատերազմի մասին դու լսում ես, կարդում կամ ինչ-որ կադրեր դիտում, բայց դրանց ողբերգության չափը երբեք չես զգում, որքան քո պատերազմինը։ Պատերազմը ոչ միայն կյանքեր է խլում, այլ խեղում է բազմաթիվ ճակատագրեր։ Երեխաների մանկությունը անվերադարձ, կարծես, անհետանում է՝ նրանցից խլելով ամենաթանկ մարդկանց։ Երեխաներն ու կանայք՝ հիմնականում նրանք են կրում այդ ողբերգության բեռը։
Մարդիկ հոգնում են պատերազմից, հոգնում են պատերազմի դաշտում, հոգնում են նաեւ թիկունքում։ Պատերազմը քամում է մարդու ներսը, նրա բոլորը բջիջները ձեւափոխում է հիմնովին։ Այդ պահին դու գրեթե ոչինչ չես զգում, որովհետեւ ուղեղդ մարմնին այդպիսի հրահանգ է տվել, ամեն ինչ սկսվում է հետո, դու հետո ես դառնում նրա պատանդը։ Եւ փրկություն չի լինում, որովհետեւ այն քո ներսում է արդեն, իսկ նրան ներս չթողնելու տարբերակ չես ունենում։ Պատերազմի մասին ճշմարտություն մի փնտրեք, պատերազմի մասին չես կարող ճշմարտություն գրել։ Քեզ կխժռի այդ ճշմարտությունը։
Իմ առաջին դասարանցի տղան էլ նամակ է գրել զինվորներին և շատ կուզենայի պարզվեր, որ Սամվելի ստացած նամակը իմ տղայի գրած նամակն է, ու այն իսկապես հասել է զինվորին:

Карабахские заметки, 6 мая
Возвращаясь с позиций, я думал о том, как хорошо, что солдаты далеки от ереванских политических интриг, не слышат высказывания этих людей, не видят их лица. Как хорошо, что эти две реальности ничего общего между собой не имеют, что они далеки друг от друга, не чувствуют друг друга. Сегодня солдаты предложили выпить с ними кофе, и я согласился. Они помнят те горячие дни во всех подробностях. В их памяти отпечаталась каждая секунда, каждая деталь: кто сколько стрелял, что случилось после выстрела каждого из них, кто кинул свою обойму товарищу, кто первым бросил гранату…
Самвел вспомнил о полученном накануне письме. Сказал, что письмо пришло от первоклассника, что буквы написаны “кривовато”. “Письмо я возьму с собой. А пока оставил его в “Урале”, чтобы не испортилось”,- сказал он.
В конце дня мне удалось взять интервью у начальника артиллерии Армии обороны НКР, кавалера ордена “Боевой крест” 1-ой степени Геннадия Багдасаряна. Артиллерия наводит ужас на азербайджанцев.
Слово “война” пугает. Чужая война, возможно, не так страшна, как собственная. О чужой войне слышишь, читаешь, видишь какие-то кадры, но степень ее трагичности ты не ощущаешь так, как ощущаешь трагичность собственной войны. Война не только отнимает жизни, но и калечит многочисленные судьбы. От детей безвозвратно уходит детство, отнимая у них самых дорогих людей. Дети и женщины – именно им в основном приходится нести на своих плечах бремя этой трагедии.
Люди устают от войны, устают на поле битвы, устают и в тылу. Война подтачивает человека изнутри, основательно деформируя каждую его клетку. В этот момент ты почти ничего не чувствуешь, потому что такую команду дает телу твой мозг. Все начинается потом, когда ты становишься заложником войны. И спасения не бывает, потому что война уже внутри тебя, а не впустить ее вовнутрь ты не можешь. Не ищите правду о войне. Писать правду о войне невозможно. Эта правда сожрет тебя.