20-ամյա Ռոբերտ Աբաջյանը հետմահու ճանաչվել է Արցախի հերոս. ԼՂՀ-ում պարգեւատրել են հայրենիքի պաշտպաններին (լուսանկարներ)
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման օրվա կապակցությամբ նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր պարգեւատրելու մասին:
2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար պաշտպանության բանակի կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրագույն կոչում եւ «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
Ռոբերտ Աբաջյանը 24-րդն է, ով արժանանում է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս եւ հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության եւ խիզախության համար «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգեւատրվել է 1 հոգի, «Արիության համար» մեդալով պարգեւատրվել է 44 հոգի, որից 4-ը՝ հետմահու, «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգեւատրվել է 241 հոգի, որից 11-ը` հետմահու:
Շարքային Նարեկ Մալխասյան՝ ՀՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանի ասպետ, ԼՂՀ «Արիության համար» մեդալակիր
Շուշի քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով պարգեւատրվել է 16 հոգի, որից 2-ը` հետմահու:

20-летнему Роберту Абаджяну посмертно присвоено звание Героя Арцаха. В НКР наградили защитников родины (фото)
По случаю трех праздников - Дня Победы, Дня Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и Дня освобождения Шуши президент НКР Бако Саакян подписал ряд указов о награждении.
За исключительную храбость и мужество, проявленные при защите государственной границы Нагорно-Карабахской Республики в ходе развязанных противником широкомасштабных военных действий в период со 2 по 5 апреля 2016 г., младшему сержанту армии Роберту Абаджяну посмертно присвоены высшее звание НКР “Герой Арцаха” и орден “Золотой орел”.
Роберт Абаджян стал 24-м, кому присвоено высшее звание “Герой Арцаха”
За храбрость и мужество, проявленные при защите государственной границы НКР и родины, орденом “Боевой крест” 2-ой степени награжден 1 человек, медалью “За мужество” – 44 человека, четверо из них из них посмертно, медалью “За боевую службу” – 241 человек, 11 из них посмертно.
Кавалер ордена РА “Боевой крест” 2-ой степени и медали НКР “За мужество” рядовой Нарек Малхасян
За личную отвагу, проявленную при освобождении города Шуши, медалью “За освобождение Шуши” награждены 16 человек, двое из них посмертно.