Պաշտոնյաները քննարկումը մենամարտի վերածելու մտադրությամբ էին գնացել Գառնի
Ինչպես նշել ենք «Հետքի» նախորդ հրապարակման մեջ, մայիսի 12-ին, նախապես արված հայտարարության համաձայն, Գառնիում տեղի էր ունենալու «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգի» նախագծի քննարկում: Այդ նպատակով Գառնի էին ժամանել Ջրային տնտեսություն պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը, Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը, «Ջրային տնտեսություն» ԾԻԳ ՊՀ-ի, բնապահպանության նախարարության աշխատակիցները, շինարարական կազմակերպության ղեկավարը եւ այլոք:
Դրսում հավաքված գառնեցիների բազմությունը ճեղքելով՝ նրանք մտան մշակույթի տուն, ապա Գառնիի համայնքապետ Աշոտ Վարդանյանը բնակիչներին հրավիրեց ներս` նրանց լսելու եւ հարցեր տալու համար: Գառնեցիները հայտարարեցին, որ նրանց հարցեր չունեն տալու, իսկ եթե իրենք ասելիք ունեն` թող դուրս գան եւ դրսում ասեն:
Հանդիպման եկած պաշտոնյաները շենքից դուրս չեկան, իսկ Գառնիի համայնքապետը ժամանակ առ ժամանակ դուրս էր գալիս եւ բնակիչներին կոչ էր անում ներս մտնել: Ցայտնոտի մեջ հայտնված Ա. Վարդանյանը հաջողություն չունենալով սկսեց աջ ու ձախ վիրավորել բնակիչներին, ձեռնամարտի բռնվել նրանց եւ բնապահպանների հետ: Մշակույթի շենքում գտնվող չինովնիկներին հաճոյանալու համար հայտարարեց, որ «Քացրաշենի» ծրագրին դեմ արտահայտվողները գառնեցիները չեն: Գառնեցիները սուլեցին նրան եւ անվանեցին «դավաճան»:
Պաշտոնյաներին օգնության հասան նրանց թիկնապահները` ներխուժեցին մշակույթի տուն եւ տերերից հրահանգ ստանալով դռների արանքից հայտարարեցին. «Ով տղամարդ ա, թող ներս գա»:
Հանդիպման վերաբերյալ երկու օր առաջ գյուղում տարածված հայտարարության մեջ ասված էր, որ չինովնիկների խումբը ժամանում է «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգի» կառուցում ծրագրի «նախագծային տվյալների եւ բնապահպանական ու սոցիալական հարցերը ներկայացնելու, շահագրգիռ հանրության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մտահոգություններին պարզաբանումներ տալու համար: Մինչդեռ ստացվեց, որ մենամարտի են հրավիրում:
Մշակույթի տան բակում հավաքվածները զայրույթով հեռացան եւ փակեցին Երեւան-Գառնի ավտոճանապարհը այն նույն տեղում, որտեղ նախորդ երեք անգամները փակել էին եւ այդ կերպ հարկադրել շինարարական տեխնիկան դուրս բերել Ազատի կիրճից: Մոտ մեկ ժամ հետո Գառնի ժամանած պաշտոնյաները ավարտված համարելով իրենց առաքելությունը հեռացան գյուղից, բայց նրանց չհաջողվեց վերադառնալ եկած ճանապարհով: Գառնիի համայնքապետը նրանց գյուղից բուրս բերեց այլ` զարտուղի ճանապարհով: Նրանց հեռանալուց հետո գառնեցիները բացեցին ճանապարհը:

Чиновники приехали в Гарни с намерением превратить обсуждение в рукопашный бой
Как уже сообщалось в предыдущей публикации Hetq.am, 12 мая в Гарни должно было состояться обсуждение проекта “Кахцрашенская система самотечного орошения”, о чем было объявлено заранее. С этой целью в Гарни прибыли председатель Госкомитета водного хозяйства Арам Арутюнян, губернатор Котайка Карапет Гулоян, сотрудники Агентства реализации программ “Водное хозяйство”, Министерства экологии, руководи тель строительной организации и др.
Пройдя через толпу стоявших на улице гарнийцев, чиновники вошли в здание дома культуры, после чего староста местной администрации Ашот Варданян пригласил односельчан на встречу, чтобы они смогли задать вопросы. Гарнийцы заявили, что у них нет вопросов, а если прибывшие хотят им что-то сказать, то пусть выйдут и поговорят с ними на улице.
Чиновники, разумеется, не вышли из здания. Зато староста Гарни время от времени подходил к людям и призывал их пойти на встречу. Не добившись никакого результата, А.Варданян начал оскорблять своих односельчан и находившихся там же экологов и даже вступил с ними в рукопашную. Чтобы угодить находившимся в здании высокопоставленным гостям, староста заявил, что те, кто выступает против проекта, не гарнийцы. Ему в ответ раздался свист и возгласы “предатель!”.
На помощь чиновникам подоспели их телохранители, которые вошли в здание дома культуры и, получив указание от своих хозяев, заявили: “Кто мужчина, пусть заходит вовнутрь”.
Два дня назад в селе сообщили, что прибывает группа чиновников, которые представят проектные данные программы “Кахцрашенская система самотечного орошения”, экологические и социальные вопросы, дадут объяснения в связи с тревогой, которую высказывает общественность. На деле же получилось, что гарнийцев приглашали на рукопашный бой.
Собравшиеся перед домом культуры люди возмущенно покинули место сбора и направились к автотрассе Ереван-Гарни, которую перекрыли в том самом месте, где трижды устраивали аналогичные акции протеста, заставив строителей вывести из Азатского ущелья тяжелую строительную технику.
Примерно через час прибывшие в Гарни должностные лица, посчитав свою миссию завершенной, покинули село. Однако им не удалось уехать по той же дороге, по которой приехали. Староста Гарни вывез гостей обходным путем. После их отъезда гарнийцы разблокировали автотрассу.