23:40, 17 նոյեմբերի, 2011Այսօր Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Մուշեղ Հարությունյանի նախագահությամբ, ազատազրկման 15 տարի ժամկետով վերջնական պատիժ սահամանեց Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» կորպորացիայի նախագահ և համասեփականատեր, Ամերիկայի քաղաքացի Սերոբ Գորիոն Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ:
Դատական նիստը դատարանում սովորականի նման սկսվեց ժամը 12-ին: Նիստի սկզբում Տեր-Պողոսյանի պաշտպաններ Տիգրան Սաֆարյանը և Գիվի Հովհաննիսյանը դատարանին ներկայացրին իրենց համար ապացուցողական նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր:
«Բայց դատավարության մեջ ապացուցողական փաստաթղթեր ներկայացնելու պահը սահմանված է. դա պետք է արվի մինչև ճառերը: Ներկայացված այդ փաստաթղթերի որոշ մասը պաշտպանները ներկայացրել են սահմանված ժամկետի ընթացքում, և հիմա նրանք չեն կարող այլ ձևով դրանք ներկայացնել: Նրանք մի ապացույցի հետ կապված նաև լրացուցիչ ապացույց էին փորձում ներկայացնել»,- «Հետքին» հայտնեց մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը:
Դատարանը 10 րոպեով խորհրդակցական սենյակ անցնելուց հետո մերժեց Տեր-Պողոսյանի պաշտպանների ներկայացրած փաստաթղթերի քննարկումը` պատճառաբանելով, որ դրանց մի մասն արդեն ներկայացված է դատարան, և դրանք բավարար են ապացուցողական գնահատվելու համար:
Պաշտպանները, այլ ելք չունենալով, անցան իրենց պաշտպանական ճառին, որը այնքան էլ երկար չտևեց: «Տեր-Պողոսյանի պաշտպանները դատաքննության հենց առաջին օրվանից փորձել են շեղել 139 հոդվածով մեղադրական կողմի տրված մեկնաբանությունները, փորձել են այն վերածել այլ մեղադրանքի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140 հոդվածով: Իրենց պաշտպանական ճառում ամբաստանյալի պաշտպանները նույնպես փորձում էին այդ մարտավարությունն իրականացնել»,- ասաց Արամ Ամիրզադյանը:
Պաշտպանների ճառի ընթացքում մեղադրող Արամ Ամիրզադյանն օգտվել է ռեպլիկի իր իրավունքից: «Իմ ռեպլիկը վերաբերում էր պաշտպանների առանձին մեկնաբանություններին: Ես ևս մեկ անգամ հիշեցրի և վերլուծեցի առանձին ապացույցներ»,- ասաց մեղադրողը:
Դատավորը հայտնեց, որ Տեր-Պողոսյանը ազատազրկման 15 տարի պատիժը կրելու է ՀՀ արդարադատության նախարարության համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկում` պատժի սկիզբը հաշվելով 2011թ.-ի փետրվարի 9-ից:
Դատարանը որոշեց իրեղեն ապացույցներ ճանաչված սկավառակները թողնել քրեական գործին կից:
Դատական նիստի ավարտից հետո Տեր-Պողոսյանի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանը լրագրողներին հայտնեց, որ սահմանված ժամկետում դատարանի վճիռն իրենք կբողոքարկեն ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում:
Դատական նիստի ավարտին «Հետքի» հարցերին պատասխանեց ՀՀ գլխավոր դատախազության ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչության ավագ դատախազ, մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը:
Ինչպե ՞ս եք գնահատում այսօր դատավոր Մուշեղ Հարությունյանի հրապարակած` Սերոբ Տեր-Պողոսյանին 15 տարի ազատազրկման դատապարտելու մասին վճիռը:
Պետք է ասեմ` յուրաքանչյուր մեղադրող, ով գործ է ուղարկում դատարան և կազմում է մեղադրական եզրակացություն, դատարանում փորձություն է անցնում: Այս դատաքննությունը քնություն էր մեզ համար: Այսօրվա դատավճիռը գնահատական էր նաև մեր կատարած իրավական աշխատանքին, և Դուք ինքներդ էլ տեսաք, որ մեր նախաքննության արդյունքներով դատավորի կողմից տրվեց համաչափ պատիժ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կատարած արարքներին:
Դատարանի վճռից անմիջապես հետո Տեր-Պողոսյանի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանը հայտեց, որ դատարանի վճիռը սահմանված ժամկետում իրենց կողմից պետք է բողոքարկվի ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան: Ի ՞նչ կասեք այդ մասին:
Բնական են համարում, որ պաշտպանները վճիռը կբողոքարկեն վերաքննիչ քրեական դատարանում: Բայց ես նորից եմ ուզում ասել, որ դատարանի կողմից արդարացի վճիռ է կայացվել: Ուրիշ դատավճիռ չէր կարող լինել:
Որպես հայր, որպես իրավապահ, որպես մարդ և ՀՀ քաղաքացի` ի ՞նչ եք զգում այս պահին:
Ես այս պահին առաջին հերթին ցավում եմ, որ մեր երկրում նման բան է տեղի ունեցել: Սա պետք է տեղի չունենար: Բայց նաև հպարտ եմ այն առումով, որ օրենքի գերակայությունը, արդարությունը այստեղ վերականգնվեց, և արժանի պատիժ սահմանվեց Սերոբ Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ: Ես կուզենայի նաև նշել, որ սա միայն մեղադրողների բացահայտումը չէ: Սա նաև ամբողջ քննչական և օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող անձանց աշխատանքն է: Հատկապես կցանկանայի շեշտել քննիչ Գարիկ Վարդանյանի, Վահե Պապոյանի, քննչական վարչության պետ Մարուքյանի աշխատանքը: Ուզում եմ շեշտել հատկապես փորձագետներին, շնորհակալություն Ջավադյանին, որը կարողացավ վերականգնել կարևոր այդ ապացույցները:
Ես ուզում գնահատել նաև լրատվամիջոցների աշխատանքը` այս գործի հետ կապված: Հատկապես «Հետքի» աշխատանքները ես կցանկանայի շեշտել, և բոլոր լրատվամիջոցների: Բայց պետք է շեշտեմ, որ «Հետքը» ամենահետևողականն է եղել: Այդ հետևողական աշխատանքի արդյունքում է մեր հասարակությունը տեղեկացվել փակ դռների հետևում իրականացվող դատաքննության մասին: Ես տեղյակ եմ, որ դուք տեղյակ եք եղել շատ տխուր փաստերի մասին, սակայն ձեր հրապարակումներում զուսպ եք եղել` տուժողների շահերից ելնելով: Ես կարծում եմ` դա ճիշտ է եղել:

Подробности судебного заседания по делу Сероба Тер-Погосяна (видео)
Суд общей юрисдикции Лорийской области под председательством судьи Мушега Арутюняна сегодня вынес приговор по делу обвиняющегося в педофилии совладельца Ахталинской корпорации “Метал Принс”, гражданина США Сероба Тер-Погосяна. Тер-Погосян приговорен к 15 годам лишения свободы.
Судебное заседание, как обычно, началось в 12 часов. Защитники Тер-Погосяна Тигран Сафарян и Гиви Ованнисян сперва представили документы, имевшие для них доказательное значение. После 10-минутного совещания суд отказался обсуждать представленные защитой документы с той мотивировкой, что часть из них уже была представлена суду. Защитникам пришлось приступить к защитной речи, которая, однако, длилась недолго.
“С первых же дней судебного процесса адвокаты Тер-Погосяна пытались перевести обвинение по ст.139 в обвинение по ст.140 УК. Эту тактику они применили и в своей защитной речи”,- сказал прокурор управления по делам, рассматриваемым в органах национальной безопасности Генпрокуроратуры РА, обвинитель Арам Амирзадян.
В ходе речи защитников обвинитель воспользовался своим право на реплику. “Моя реплика касалась некоторых комментариев защитников. Я еще раз напомнил и проанализировал отдельные доказательства”,- сообщил Амирзадян.
В 14.45 суд объявил перерыв до 17.00. Судебный акт судья Мушег Арутюнян обнародовал в 17.30 при открытых дверях: “...Руководствуясь статьями 357 и 375 УК РА, суд приговорил: Сероба Тер-Погосяна признать виновным по ч.3 ст.139 и по п.3 ч.2 139 УК РА. По п.3 ч.2 ст.139 УК РА суд решил приговорить Тер-Погосяна к 8 годам лишения свободы, по ч.3 ст.139 УК РА – к 11 годам лишения свободы...“. Установленный судом окончательный срок наказания составил 15 лет лишения свободы.
Судья сообщил, что наказание Тер-Погосян будет отбывать в соответствующем уголовно-исполнительном учреждении Министерства юстиции. За начало отбывания срока наказания принято 11 февраля 2011 г.
Признанные вещественными доказательствами видеоматериалы суд решил оставить приобщенными к уголовному делу.
По завершении судебного заседания защитник Тер-Погосяна Тигран Сафарян сообщил журналистам, что в установленный срок они обжалуют приговор суда в Апелляционном уголовном суде РА.
После судебного заседания обвинитель Арам Амирзадян ответил на вопросы “Hetq”-а.
Как Вы расцениваете оглашенный сегодня приговор судьи Мушега Арутюняна об осуждении Сероба Тер-Погосяна к 15 годам лишения свободы?
Должен сказать, что любой обвинитель, который направляет дело в суд и составляет обвинительное заключение, подвергается испытанию в суде. Сегодняшний приговор стал оценкой проделанной нами правовой работе. И вы сами увидели, что наказание, вынесенное судом по результатам нашего предварительного следствия, было равноценно деяниям Сероба Тер-Погосяна.
Сразу после судебного приговора адвокат Тер-Погосяна Тигран Сафарян сообщил, что они обжалуют приговор в Апелляционном уголовном суде. Что Вы можете сказать об этом?
Я считаю естественным то, что защитники обжалуют приговор в Апелляционном суде. Но я еще раз хочу сказать, что суд вынес справедливый приговор. Другого приговора быть не могло.
Что Вы чувствуете в данный момент как отец, как представитель правоохранительной системы, как гражданин РА?
В данный момент мне очень больно, что в нашей стране произошло  подобное. Но я также горд тем, что в этом случае восторожествовали верховенство закона и справедливость, и Серобу Тер-Погосяну вынесено достойное наказание. Хотел бы также отметить, что это результат работы не только обвинителей, но и следственной и оперативно-розыскной деятельности. Особо хочу подчеркнуть работу следователей Гарика Варданяна, Ваге Папояна, начальника следственного управления Марукяна. Хочу также выразить особую благодарность экспертам, Джавадяну, который сумел восстановить очень важные доказательства. Не могу не оценить и работу СМИ. Особо хочу выделить работу “Hetq”-а, который проявил наибольшую последовательность. Благодаря этой последовательной работе наша общественность получала информацию о проходящем за закрытыми дверями судебном процессе. Я знаю, что вы были в курсе многих печальных фактов, однако, исходя из интересов потерпевших, сохраняли в своих публикациях сдержанность. Я думаю, это было правильно.