Սամվել Կարապետյան. «Այս սերունդն ապացուցեց, որ կարող է մեզնից ավելին անել»
«Հետք»-ի հարցերին պատասխանում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանը:
- Պարոն գեներալ, ի՞նչ էր կատարվում ապրիլի 2-ին, Դուք որտե՞ղ էիք:
- Գիշերվա ժամը 3.30-ի կողմերը, երբ շտաբի օպերատիվ հերթապահը զանգեց (դա երկրորդ զանգն էր), ես արդեն պատրաստվում էի դուրս գալ: Մեքենան սպասում էր: Ինձ մոտ զգացողություն կար, որ սա հերթական դիվերսիոն գործողությունը չէ: Մեքենայի մեջ, նոր տեղեկություններ ստանալուց հետո, հասկացա, որ պատերազմ է: Ներկայանալով բանակի հրամանատարին՝ իրավիճակի շուրջ որոշ պարզաբանումներ կատարելուց հետո առաջարկեցի մեկնել հյուսիս` Մարտակերտի ուղղությամբ, քանի որ այնտեղ լուրջ վտանգ կար: Երբ հասա Մարտակերտ և հրամանատարական կետն զբաղեցրի, տղաները կարծես թե չէին զգում, որ առջևում լուրջ առճակատում է սպասվում… Այդ ընթացքում հակառակորդի հրետանին արդեն սկսեց աշխատել Մարտակերտի ուղղությամբ: 30 րոպե հետո զեկուցում են, որ հակառակորդը մտել է 116 և 118 դիրքեր: Զորամասի հրամանատարը, իր տրամադրության տակ եղած ուժերը վերցնելով, իսկույն մեկնում է գործողության վայր, իսկ հրետանու պետի առաջ խնդիր դնում կրակ բացել այդ դիրքերի վրա: Արդեն հայտնի էր, որ մենք այնտեղ զոհեր ունենք, տղաները հետ չեն քաշվել, կռվել են մինչև վերջ: Միայն մեկ հոգի էր կենդանի մնացել, ով վաշտի հրամանատարի հրամանով գնացել էր դիրքից 300 մ հեռավորության վրա գտնվող պահեստավայրից զինամթերք բերելու: Բայց երբ նա հետ է վերադարձել, դիրքերն արդեն հակառակորդի կողմից գրավված էին: Գալով հրամանատարական կետ՝ նա վերադասին զեկուցում է ստեղծված իրավիճակի մասին: Տեղում որոշում ենք կայացնում հրետանային կրակի օժանդակությամբ և տանկային վաշտի ներգրավմամբ անցնել հակագրոհի: Կես ժամվա ընթացքում դիրքերը հետ ենք վերցնում: Միայն այդ մարտում հակառակորդը, տալով մոտ 4 տասնյակ զոհ, որից 28-ը մնացել էր մեր հսկողության տակ գտնվող դիրքում, փախուստի է դիմում և թաքնվում մեր դիրքերից 250 մետր հեռավորությամբ գտնվող իրենց խրամատում: Զորամասը պահպանությունից անցնում է մարտական պաշտպանության: Դրանից հետո նրանք սկսում են հրետակոծել Մարտակերտը:
- Հետո այդ հատվածում նրանք նորից հարձակում ծավալեցի՞ն:
- Պարզ էր, որ նրանք նոր հարձակում են սկսելու այդ ուղղությամբ: Որոշ ժամանակ անց մերոնք զեկուցեցին, որ հակառակորդի տանկային գումարտակը շարժվում է 4-րդ և 5-րդ պաշտպանական շրջանների հատման հատվածի` Սեյսուլանի ուղղությամբ: Դրանց առաջխաղացումը կանգնեցնելու համար մեր հրետանին սկսեց աշխատել: Տեսնել էր պետք, թե ինչպես էին խոցվում հակառակորդի դիրքերն ու զրահատեխնիկան:
Պաշտպանական գործողությունները հաջող էին ընթանում նաև մարտագծի հյուսիսային ուղղությամբ: Չնայած Թալիշի հատվածում մերոնք սկսել էին հետ վերցնել կորցրած դիրքերը, բայց ադրբեջանցիները հայտարարում էին, որ Թալիշը, Մատաղիսը և Սեյսուլանը վերցրված են: Որ Թալիշի և Սեյսուլանի ուղղությամբ, իրոք, մարտեր էին ընթանում, դա արդեն մեզ հայտնի էր: Բայց ահա Մատաղիսի մասին լսելով՝ մենք կռահեցինք, որ թշնամին մտադրություն ունի գրոհել նաև Մատաղիսը: Դրանից ելնելով՝ մենք զեկուցեցինք բանակի հրամանատարին, որը որոշում ընդունեց ուժեղացնել 5-րդ ՊՇ-ի ձախ թևի դիրքերի պաշտպանությունը` այնտեղ տեղափոխելով հակատանկային միջոցներ: Այս քայլով ամբողջությամբ փակվեց հակառակորդի առաջխաղացման հնարավորությունը Մատաղիսի ուղղությամբ:
- Ապրիլյան պատերազմը ի՞նչ դասեր տվեց մեզ: Շատ զոհեր ենք տվել, իհարկե, բայց այդ զոհերի գնով նաև դասեր ենք ստացել:
- Հակառակորդը մեզանից ութ անգամ ավելի զոհ է տվել: Նվազագույնը 800-1000 կորուստ է ունեցել նա: Իսկ վիրավորների թիվն անհամեմատ շատ էր: Հակառակորդը շատ էր վստահ իր ուժերի վրա, կարծում էր՝ կմտնի, կմորթի և կանցնի առաջ: Բայց մեր երեխեքը մինչև վերջ կանգնել և պաշտպանել են իրենց դիրքերը, մենք գիտեինք, որ մեր զինվորներն այդպիսին են: Միշտ էլ ասել ենք, որ այս սերունդը մեզանից շատ է անելու: Այն, ինչ մենք 1992-94թթ. արել ենք, իրենք ապացուցեցին, որ կարող են իրենց սխրանքներով ու կատարածով մեզ գերազանցել, մեզնից ավելին անել…
- Իսկ ինչո՞վ եք դա բացատրում:
- Իրենց ծնողներից է գալիս, մեր երեխեքն են, չէ… Ոչ թե պապերից, այլ իրենց ծնողներից են լսել մեր երեկվա պատերազմի մասին: 1994-ից ընդամենը 22 տարի է անցել, իսկ այսօր առաջնագծում արդեն մեր երեխեքն են ծառայում: Նրանք ոչ թե ինչ-որ գիրք են կարդացել և դրանից իմացել մեր պատերազմի պատմությունը, այլ իրենց ծնողներից: Այդ տղաների մեջ իր ժողովրդին պաշտպանելու զգացումը կա, և դրանով ամեն ինչ ասված է:
Այս պատերազմը նաև մեր թերությունները բացեց, տեսանք, թե ինչպիսի բացթողումներ ունենք, և հիմա դրանք պետք է արագ վերացնենք: Կարելի է ասել, որ այդ չորս օրը մեզ համար լուրջ փորձաշրջան էր: Ճիշտ է՝ մեծ թվով զոհեր ենք տվել, բայց փրկել ենք բազում կյանքեր, ազգի կյանքն ենք փրկել: Այսօր պարտավոր ենք արագ ու նպատակասլաց աշխատել բացահայտված թերությունների վերացման ուղղությամբ: Պետք է արագ վերացնենք, որ հակառակորդն այլևս չփորձի մտածել, թե կարող է ուժով իր հարցերը լուծել: Այսինքն՝ նա պետք է միշտ զգա, որ մենք ուժեղ ենք, որ մենք էս հողի տերն ենք, էս հողը մենք պահել ու պահելու ենք: Նա միշտ պիտի դա զգա: Ուժ պիտի ցույց տանք և նրանք կհասկանան: Հակառակորդը չի սպասել, որ մեր տղերքը կարող են այդպես դիմադրել: Նրանք հիմա խոսում են, որ մեր դիրքերում կանգնած են եղել հատուկ ջոկատայիններ: Մինչդեռ այնտեղ մեր ժամկետային զինծառայողներն են եղել… Մեր Աբաջյանն է եղել, որ վերջին պահին հերոսաբար ինքն իրեն պայթեցնելով՝ իր հետ տարել է հակառակորդի մի քանի զինվոր: Սա փաստ է, և նման փաստեր էլի կան: Սա մեր 18-20 տարեկանների հաղթանակն էր հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների նկատմամբ:
- Իսկ այդ թերությունները վերացնելու համար ինչ-որ բան արվո՞ւմ է հիմա:
- Այո: Նշված բոլոր թերությունները գտնվում են նախագահի և բանակի հրամանատարի ուշադրության կենտրոնում, և դրանց վերացման ուղղությամբ իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ: Միևնույն ժամանակ կուզեի նշել, որ այդ ամենով հանդերձ՝ դա ոչ միայն պաշտպանության բանակի խնդիրն է, այլ մեր պետության, մեր ազգի խնդիրն է…
- Մեկ-մեկ այն տպավորությունն եմ ստանում, որ կարծես թիկունքում չեն ընկալում իրավիճակի լրջությունը:
- Ինձ էլ, գիտե՞ք, ինչ է թվում, որ ոմանք մտածում են, թե կախարդական փայտիկի օգնությամբ պիտի հակառակորդին կանգնեցնենք: Ոմանց հանգստությունից այն տպավորությունն ունեմ, որ նրանք կարծում են, թե ուր որ է՝ էդ կախարդական փայտիկը կոտրելու ենք, և կռիվը կանգնելու է, որ փայտիկը կոտրելու ենք, և հակառակորդը ետ է քաշվելու: Ճիշտ է՝ ժողովուրդն այդպես չի մտածում, և դա ցույց է տվել այս օրերին ցուցաբերած անձնազոհ կեցվածքով, բայց ոմանք այդպես են մտածում: Ցավալի է, որ նման մտածողների շարքում կան նաև այնպիսիք, որոնց վրա որոշակի պատասխանատվություն կա դրված, այդ թվում՝ նաև զինվորականներ: Պատահական չէ, որ վերջերս հենց դրա համար էլ մի քանիսը պատժվեցին և համոզված եմ, որ նմանների հանդեպ այդ վերաբերմունքը լինելու է շարունակական:
- Ո՞րն է, ըստ Ձեզ, հակառակորդին զսպելու ամենաարդյունավետ ձևը:
- Հակառակորդին միշտ պետք է ուժ ցույց տանք, եթե նա հետևակի մարտական մեքենա է հանում, մենք պետք է տանկ հանենք, եթե նա հրանոթով է խփում, մենք «Գրադով» պիտի խփենք… Նախաձեռնությունը մենք միշտ պետք է մեր ձեռքերում պահենք…
- Մեր սպառազինությունը, կարծես թե, քիչ է հակառակորդից, այո՞:
- Իրականում շնորհիվ իր հնարավորությունների՝ հակառակորդն ունի ավելի շատ սպառազինություն, քան մենք: Սակայն, մարտի ելքը որոշողը միայն սպառազինությունը չէ… Ապացույցը ոչ միայն ղարաբաղյան առաջին պատերազմի արդյունքն է, այլ նաև ապրիլին տեղի ունեցած առճակատումը, որի ընթացքն ընդհատվեց ադրբեջանական կողմի խնդրանքով: Շարունակվելու դեպքում մեկ անգամ ևս կհամոզվեինք, որ պատերազմի հաջող ելքը որոշում է լավ զինվորը… Իսկ մենք այդ առումով խնդիր չունենք:
- Եթե համեմատելու լինենք, իրենց առավելությունը ո՞րն է, և մե՞րը որն է: Փորձենք համեմատել:
-Իրենց մոտ առավելությունը զենքի տեսակներն են եղել: Բայց, ինչպես ասացի, ունենալ զենքի տեսակներ, դեռևս չի նշանակում հաջողություն ունենալ: Ինչ վերաբերում է այս առճակատման ընթացքում ունեցած մեր առավելություններին, ապա, ըստ իս, դրանք երեքն էին` հայ զինվորը, լավ հրետանին և բանակի հրամանատարի ճիշտ ու ժամանակին կայացրած որոշումները:
- Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն էր ապրիլյան պատերազմում հայ զինվորին բնութագրող գլխավոր հատկանիշը:
- Ես այս պատերազմի ժամանակ գրեթե ամեն ինչ տեսել եմ, բայց առավել խորը մի բան է մնացել իմ հիշողության մեջ: Տեսել եմ, թե ինչպես զոհված զինվորին վազելով բերում են, դնում շտապօգնության մեքենայի մեջ, ընկերը գալիս է ճակատը համբուրում ու վազելով նորից հետ գնում դիրքը պահելու: Առաջին պատերազմում չեմ տեսել նման բան, բայց հիմա դա տեսել եմ: Դրանից այն կողմ էլ ոչ մի բան չկա: Երբ ընկերոջն են կորցրել, նրանք իրենց ընկերոջ տեղն էլ են կռվել:
- Բայց մենք չենք կարողացել ժամանակին այդ տղաների մասին հոգալ, գնահատել, ինչ-որ բան տալ: Երբ նրանց մասին նյութ ենք պատրաստում, պարզվում է՝ նրանց մեծ մասը աղքատ են, անտուն, ծնողները աշխատանք չունեն:
- Ղարաբաղում պատերազմում զոհվածները, վիրավորների ընտանիքները պետության ուշադրության կենտրոնում են, բնակարանով հիմնականում ապահովված են: Չեմ ասում՝ ինչեր ենք արել, բայց նվազագույնն ապահովված է:
- Երկու կողմի սխալների մասին խոսենք:
- Իրենց սխալն այն է, որ մտածել են, որ իրենք ուժեղ են և կարող են մեզ ջարդել: Իրենց առաջին սխալը դա է եղել: Իրենք իրենց զենքերին նայելով, իրենց գումարներին նայելով՝ ասել են միանգամից, կարճ ժամանակում կարող ենք մեր հարցերը լուծել: Մեր սխալները մենք գիտենք և դրանք վերացնելու ենք:
-Իսկ իրենց զինատեսակներից ամենաշատ վնասը ի՞նչն է տվել, անօդաչունե՞րը (կամիկաձեները):
- Դրանք իրենք հիմնականում օգտագործել են ամսի 4-ին, երբ տեսել են, որ իրենց վիճակը լրջանում է: Սկսել են «կամիկաձե», «Սփայք» հրթիռներ օգտագործել, որոնք 2-ին, 3-ին չէին օգտագործել: Տեսել են, որ իրավիճակը փոխվում է, արդեն սկսել են դրանք օգտագործել: Առաջին անգամ պատերազմում կամիկաձե են օգտագործել, 20 հատ անօդաչու ենք խփել, 14-ը մեր ձեռքում է դրանցից, 6-ը չեզոք գոտում է ընկած:
- Իսկ ի՞նչ եք կարծում՝ հակառակորդը կսկս՞ի ռազմական գործողություններ:
- Ներկա դրությամբ չեմ կարծում: Հրադադարն իրենց ձեռնտու է: 4 օրվա ընթացքում այդքան զոհ են տվել, նրանք խելքի չեն գա երկար ժամանակ:
Սամվել Կարապետյանը ծնվել է 1962թ. Ստեփանակերտում: ԼՂՀ ՊԲ գեներալ-մայոր (2001), Արցախի հերոս (2000): 1992-2000թթ. եղել է Կենտրոնական պաշտպանական շրջանի հիմնադիր հրամանատար, 2000 թվականից` ՊԲ հրամանատարի տեղակալ, այսօր` ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ: 1988 թվականից մասնակցել է Ղարաբաղյան ընդհատակյա պայքարին, 1992-1994թթ. նրա հրամանատարությամբ գործող գունդը ազատագրել է բռնազավթած շուրջ 30 հայկական բնակավայր, ոչնչացրել ավելի քան 60 ռազմական հենակետ, շարքից հանել կամ առգրավել հակառակորդի մեծաքանակ զինտեխնիկա: Մասնակցել է Արաքս գետից մինչև Օմարի լեռնանցք ընթացող (Շուշիի, Լաչինի, Մարտակերտի, Քելբաջարի, Ֆիզուլիի և այլ) ինքնապաշտպանական և ազատագրական մարտերին: Առաջինն էր Պաշտպանական շրջանների հրամանատարներից, որ պարգևատրվել է ՀՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով, իսկ այնուհետև ԼՂՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով, «Ոսկե արծիվ» շքանշանով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով և այլ պարգևներով: |

Самвел Карапетян: “Это поколение доказало, что может сделать больше, чем мы”
Около 3.30 ночи, когда позвонил дежурный оперативного штаба (это был второй звонок), я собирался выходить. Машина уже ждала. У меня было предчувствие, что это не очередное диверсионное действие. Получив в машине новые сведения, я понял, что это война. Явившись к командующему армией и представив некоторые разъяснения относительно ситуации, я предложил поехать на север, в сторону Мартакерта, поскольку там возникла серьезная угроза. Когда я доехал до Мартакерта и занял командный пункт, ребята, пожалуй, не чувствовали, что ожидается серьезное столкновение… Тем временем артиллерия противника уже начала работать на мартакертском направлоении. Через 30 минут доложили, что противник занял 116-ю и 118-ю позиции. Командир воинской части, взяв с собой все находившиеся в его распоряжении силы, сразу отправился на место действий, а перед начальником артиллерии поставил задачу открыть огонь по этим позициям. Уже было известно, что мы понесли там жертвы, ребята не отошли назад, сражались до последнего. В живых остался только один человек, который по приказу командира роты отошел от позиций вглубь на 300 метров, чтобы доставить боеприпасы. Но когда он возвращался, позиции уже были заняты противником. Придя на командный пункт, он доложил начальству о сложившейся ситуации. На месте мы приняли решение перейти в контратаку при поддержке артиллерийского огня и с участием танковой роты. В течение получаса мы вернули позиции. Противник, потеряв только в этом бою 40 человек, 28 из которых остались на позициях, находившихся под нашем контролем, обратился в бегство и спрятались в окопе, который располагался в 250 метрах от наших позиций. Воинская часть заняла оборону. После этого они начали обстреливать Мартакерт.
Позже они вновь предприняли наступление на этом участке?
Было понятно, что они начнут новое наступление на этом направлении. Спустя некоторое время наши доложили, что танковый батальон противника направляется на место пересечения 4-го и 5-го оборонительных районов, в направлении Сейсулана. Чтобы остановить их продвижение, заработала наша артиллерия. Надо было видеть, как поражались позиции и бронетехника противника.
Оборонительные действия успешно осуществлялись и на северном направлении боевой линии. И хотя на талышском участке наши стали возвращать потерянные позиции, азербайджанцы заявляли, что захватили Талыш, Матагис и Сейсулан. То, что на талышском и сейсуланском направлениях действительно шли бои, нам уже было известно. Но, услышав про Матагис, мы догадались, что именно его и собирается атаковать противник. С учетом этого мы доложили командующему армией, который принял решение усилить оборону позиций на левом фланге 5-го оборонительного района, разместив там противотанковые средства. Этим шагом возможность продвижения противника на матагисском направлении была полностью нейтрализована.
Какие уроки мы извлекли из апрельской войны? Мы, конечно, понесли много жертв, но ценой этих жертв мы также извлекли уроки.
Жертв у противника в восемь раз больше, чем у нас. Он потерял как минимум 800-1000 человек. Намного больше и число раненых. Противник был слишком уверен в своих силах, думал, что захватит, зарежет и пройдет вперед. Но наши мальчики стояли до конца и защитили свои позиции. Мы знали, что у нас именно такие солдаты. Мы всегда говорили, что это поколение сделает больше, чем мы. Они доказали, что своими подвигами, действиями могут превзойти нас и сделать больше того, что сделали мы в 1992-94 гг.
А чем это объяснить?
Это идет от родителей, а они ведь наши дети… О нашей вчерашней войне они слышали от своих родителей. После 1994 года прошло всего 22 года, и сегодня на передовой уже служат наши дети. Историю прошлой войны они читали не в книгах, а слышали от своих родителей. Эти ребята чувствуют необходимость защиты своего народа. И этим все сказано.
Эта война выявила и наши недостатки. Мы увидели, какие есть упущения, которые нужно срочно исправлять. Можно сказать, что эти четыре дня стали для нас серьезным испытанием. Правда, мы понесли много жертв, но вместе с тем спасли много жизней, спасли наш народ. Сегодня мы обязаны быстро и целенаправленно работать в направлении устранения выявленных недостатков. Необходимо как можно быстрее их устранить, чтобы противник больше не смел думать, что может решить свои вопросы силой. Он должен всегда чувствовать, что мы сильны, что мы – хозяева этой земли, что мы защищали и будем защищать эту землю. Противник не ожидал, что наши ребята будут так сопротивляться. Сейчас они заявляют, что у нас на позициях стояли спецназовцы, между тем там были военнослужащие-срочники… Был наш Абаджян, который в последний момент, проявив героизм, подорвал себя, унеся с собой несколько солдат противника. Это факт, и таких фактов немало. Это была победа наших 18-20-летних мальчиков над спецназовцами противника.
А сейчас что-нибудь делается для устранения недостатков?
Все недостатки находятся в центре внимания президента и командующего армией, и в направлении их устранения проводится соответствующая работа. Вместе с тем мне бы хотелось отметить, что это проблема не только Армии обороны, но и нашего государства, нашего народа.
Иногда у меня складывается ощущение, что в тылу не понимают всю серьезность ситуации.
А мне кажется, что некоторые думают, будто мы должны остановить противника мановением волшебной палочки. От спокойствия некоторых у меня создается впечатление, что они думают, будто махнем сейчас палочкой – и война остановится, махнем палочкой – и противник отойдет назад. Правда, народ так не думает, что доказал проявленным в те дни самопожертвовавнием, но кое-кто все же придерживается такого мнения. Обидно, что среди этих людей есть ответственные лица, в том числе военные. Не случайно, недавно несколько военных были наказаны. И я убежден, что подобное отношение к таким лицам будет проявляться и впредь.
Какой, на Ваш взгляд, самый эффективный способ сдерживания противника?
Мы всегда должны демонстрировать противнику свою силу. Если он использует боевую машину пехоты, то мы должны использовать танк, если он использует пулемет, то мы должны использовать “Град”… Мы всегда должны держать инициативу в своих руках.
У нас как будто меньше вооружения, чем у противника. Это так?
Благодаря своим возможностям противник имеет больше вооружений, чем мы. Но исход боя определяет не только вооружение. Доказательством служит не только результат первой карабахской войны, но и апрельское столкновение, которое было прервано по просьбе азербайджанской стороны. В случае продолжения они бы еще раз убедились, что успешный исход войны определяет хороший солдат. А в этом плане у нас проблем нет.
Если сравнить, в чем преимущество противника и в чем наше?
У них преимущество в видах оружия. Но, как я уже сказал, иметь различные виды вооружений еще не значит добиваться успеха. Что касается нашего преимущества в этом столкновении, то, на мой взгляд, оно имеет три аспекта: армянский солдат, хорошая артиллерия, правильные и вовремя принятые решения командующего армией.
Каково главное качество, характеризовавшее армянского солдата во время апрельской войны?
Во время этой войны я видел все, но наиболее глубокий след в моей памяти оставило следующее. Я видел, как друзья бегом доставляли погибшего солдата к машине скорой помощи, потом целовали его в лоб и бежали обратно защищать позиции. В первой я войне я такого не видел, но на этой увидел... Сильнее этой картины ничего быть не может. Потеряв товарища, они сражались и за него.
Но мы не смогли вовремя позаботиться об этих ребятах, оценить их. Когда мы готовим о них материал, то узнаем, что они в основном из бедных семей, у родителей нет работы…
Семьи погибших и раненных в карабахской войне военнослужащих находятся в центре внимания государства, они в основном обеспечены квартирами. Не могу сказать, что мы многое сделали для них, но минимумом они обеспечены.
Поговорим об ошибках обеих сторон.
Их ошибкой была уверенность в том, что они сильны и могут нас разбить. Учитывая свои вооружения, свои средства, они решили, что смогут сразу, за короткий срок решить наши вопросы. Наши ошибки мы знаем и устраним их.
А какой вид их оружия причинил больше всего вреда – беспилотники (камикадзе) ?
Они их использовали в основном 4 апреля, когда увидели, что для них ситуация ухудшается. Вот тогда они начали использовать ракеты “Камикадзе”, “Спайк”, которые 2-го и 3-го апреля не задействовали.
Впервые во время войны они использовали камикадзе. Мы сбили 20 беспилотников, 14 находятся у нас, 6 – лежат в нейтральной зоне.
Как Вы думаете, противник начнет военные действия?
На данный момент не думаю. Перемирие им выгодно. В течение четырех дней они понесли слишком много потерь и еще долго не смогут придти в себя.
Самвел Карапетян родился в 1962 г. в Степанакерте. Генерал-майор АО НКР (2001), Герой Арцаха (2000). В 1992-2000 гг. был учредительным командиром Центрального оборонительного района, с 2000 г. – заместитель командующего АО, является также заместителем министра обороны НКР. В 1988 г. участвовал в подпольной борьбе за Карабах. В 1992-1994 гг. действовавший под его командованием полк освободил около 30 захваченных армянских населенных пунктов, уничтожил свыше 60 опорных пунектов, вывел из строя или захватил большое количество военной техники противника. Участвовал в самооборонительных и освободительных боях на территории от реки Аракс до Омарского перевала (Шуши, Лачин, Мартакерт, Кельбаджар, Физули и др.). Первым из командиров оборонительных районов награжден орденом “Боевой крест” 1-ой степени РА, орденом “Боевой крест” 1-ой степени НКР, медалью “Золотой орел”, медалью “За заслуги перед Отечеством” 2-ой степени и другими наградами. |