Թումաճանի հաւաքածոյ - Սաութֆիլտ, Միացեալ Նահանգներ
Այս էջով ներկայացուած նիւթերը կը պատկանին Տիգրան Թումաճանի ընտանեկան հաւաքածոյին։ Լուսանկարներու շարքին ամէնէն հինը Կիւրինէն է, որ Թումաճաններու հայրենի քաղաքը եղած է։ Ընտանիքը այստեղ ապրած է մինչեւ 1895 թուականը, երբ Սուլթան Ապտուլհամիտ Բ.ի գահակալութեան տարիներուն Կիւրինի մէջ եւս հակահայ ջարդեր տեղի կ՚ունենան։ Թովմաս Թումաճան (Տիգրանին մեծ հայրը) կը վերապրի այս ջարդերէն եւ ապաստան կը գտնէ Եգիպտոսի Աղեքսանտրիա քաղաքը։
Կոտորածներուն աւարտէն եւ խաղաղութեան վերահաստատումէն ետք, Թովմաս Թումաճան կը վերադառնայ Օսմանեան կայսրութիւն եւ այս անգամ ընտանիքով բնակութիւն կը հաստատէ Սեբաստիա/Սիվաս քաղաքին մէջ։ Թովմասի կինն էր Մարիամ։ Անոնք ունէին երեք որդիներ՝ Մեսիա/Հրանդ (ծնած 1888-ին), Միհրան (ծնած 1890-ին), Նշան (ծնած 1893-ին) եւ երկու դուստրեր՝ Ալիս/Արմաւենի (յետագային Մինասեան) եւ Լուսին (յետագային Սահակեան)։ Երեք եղբայրները իրենց երկրորդական ուսումը կը ստանան ամերիկեան միսիոնարական գոլէճներու մէջ։ Միհրան կ՚աւարտէ Մարզուան/Մերզիֆոնի Անատոլիա գոլէճը, իսկ Նշան կ՚աւարտէ Պարտիզակի Բիւթանիա երկրորդական վարժարանը։
1909-ին Թումաճան ընտանիքը կը տեղափոխուի Պոլիս եւ կը հաստատուի Իւսքիւտար թաղամասին մէջ։ Երեք եղբայրներէն Միհրանը, որ մեծ սէր ունէր երաժշտութեան նկատմամբ, աւելի եւս կը հմտանայ այս մարզին մէջ երբ հանրայայտ երաժշտագէտ Կոմիտաս վարդապետ կու գայ Պոլիս եւ երաժշտական լայն գործունէութիւն մը կը ծաւալէ այստեղ։ Կոմիտասի շունչին տակ Միհրան Թումաճան կը տիրանայ ահագին գիտելիքներու, որոնք յետագային ուղենիշներ պիտի ըլլային երաժշտական իր գործունէութեան մէջ։
Առաջին Համաշխարհային պատերազմին բռնկումէն առաջ, Միհրանի եղբայրը՝ Նշան (Տիգրան Թումաճանի ապագայ հայրը), արդէն գաղթած էր Միացեալ Նահանգներ եւ հաստատուած Պոսթոն քաղաքին մէջ։ Միհրան Պոլիս էր, կը զինուորագրուի եւ կը ղրկուի Տիարպերքիր։ Այն ժամանակ երբ հայ զինուորները զանգուածաբար կը ջարդուէին, թուրք հարիւրապետ մը զինք կը փրկէ, հրաման կ՚արձակէ որ Հալէպ գործուղղուի եւ կը յանձնարարէ որ բնաւ չվերադառնայ։ Պատերազմի այս տարիներուն Միհրան գաղտնի ճամբաներով կը հասնի Եգիպտոս, որ բրիտանական տիրապետութեան տակ էր։
Պատերազմի աւարտէն ետք վերապրող հայերու հետ կը վերադառնայ Կիլիկիա, ուր Բարսեղ Կանաչեանի (Կոմիտասի մէկ այլ հոգեւոր սանը) հետ գործակցաբար Ատանայի մէջ երգչախմբային համերգներ կու տայ։ 1920-ին զինք կը գտնենք Պոլիս, ուր դարձդալ կը կազմակերպէ համերգներ Կոմիտասի մնացեալ սաներուն հետ գործակցաբար։ Պոլիսէն վերջ կ՚անցնի Փարիզ, ուր կը կատարելագործէ երաժշտական իր ուսումը, ապա, 1923-էն սկսեալ կը հաստատուի Միացեալ Նանահգներ, ուր կ՚ապրէին արդէն իր երկու եղբայրները եւ երկու քոյրերը։ 1966-ին կը հաստատուի Խորհրդային Հայաստան, ուր կ՚ապրի մինչեւ իր մահը, որ տեղի կ՚ունենայ 1973-ին։ 1970-ականներէն սկսեալ, Երեւանի մէջ լոյս կը տեսնեն Միհրան Թումաճանի երաժշտագիտական գիրքերը։

Toumajan collection - Southfield (Michigan), USA
These items are part of Dickran Toumajan’s family collection. The oldest of the photographs is from Gürün, from which the Toumajan family originated. The family lived in Gürün until 1895, when anti-Armenian pogroms were organized in the city, alongside other parts of the Empire, during the reign of Sultan Abdulhamid II. Tovmas Toumajan (Dikran’s grandfather) survived the pogroms by fleeing to the Egyptian city of Alexandria.
After the end of the massacres and the re-establishment of peace, Tovmas Toumajan returned to the Ottoman Empire, and this time, alongside his family, settled in the city of Sepasdia/Sivas. Tovmas was married to Mariam, and they had three sons – Messiah/Hrant (born in 1888), Mihran (born in 1890), and Nishan (born in 1893); and two daughters – Alice/Armaveni (later Minasian) and Lousin (later Sahagian). The three sons received their secondary education at the American Missionaries’ College. Mihran graduated from Anatolia College in Marzevan/Merzifon, and Nshan graduated from the Bithynia Secondary School in Bardizag (presetn-day Bahçecik).
In 1909, the Toumajan family resettled in Istanbul, and established residence in the Üsküdar neighborhood. Mihran, one of the sons, was a great lover of music, and he became soon became very involved in musical endeavors when the renowned musicologist and cleric Gomidas Vartabed came to Istanbul. Under the latter’s tutelage, Mihran Toumajan gained an enormous amount of knowledge, which became the foundation of his future devotion to the field of Armenian music.
By the outbreak of the First World War, Mihran’s brother, Nishan (Dikran’s future father), had already emigrated to the United States, and had settled in the city of Boston. Mihran was in Istanbul, where he was conscripted into the army and sent to Diyarbekir. When the massacres of Armenian soldiers began, Mihran was saved thanks to the intervention of an officer, who arranged for him to be stationed in Aleppo, and told him to never return to Diyarbekir. Later during the war, Mihran escaped into Egypt, which, at the time, was under British mandate.
After the war, alongside many other Armenians, he traveled to Cilicia, where, alongside Parsegh Ganachian (another disciple of Gomidas Vartabed), he performed in choir concerts in Adana. In 1920 he was in Istanbul, again organizing concerts with surviving students of Gomidas Vartabed. After Istanbul, he moved to Paris, where he supplemented his musical education, and then, in 1923, he settled in the United States, joining his two brothers and two sisters. In 1966 he immigrated to Soviet Armenia, where he lived until his death in 1973. In the 1970s, music books written by him were published in Yerevan.