Արտգործնախարարի տեղակալ Հովակիմյանը մասնակցել է Համաշխարհային մարդասիրական գագաթաժողովին
Մայիսի 23-24-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի ղեկավարությամբ ՀՀ պատվիրակությունը Ստամբուլում մասնակցեց Համաշխարհային մարդասիրական գագաթաժողովի աշխատանքներին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն: Մարդկության առջև ներկայումս ծառացած մարդասիրական խնդիրներին և նրանց հաղթահարման ուղիների որոնմանը նվիրված գագաթաժողովը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի կողմից և առաջինն էր իր տեսակի մեջ:
ՀՀ փոխնախարարը ելույթ ունեցավ գագաթաժողովի լիագումար նիստում և իր ելույթում մասնավորապես նշեց.
«Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից վերջերս իրականացված զարհուրելի բարբարոսությունը, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության` հատկապես երեխաների, կանանց և տարեցների, ինչպես նաև քաղաքացիական հաստատությունների` ներառյալ դպրոցների ու մանկապարտեզների, դիտավորյալ ու համատարած թիրախավորումը, սպանությունները, գլխատումները, խոշտանգումները ու զոհերի մարմինների անդամահատումներն անհամատեղելի են քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերի հետ: Այս ամենն արդյունք են հայերի հանդեպ ռասիզմի, անհանդուրժողականության ու ատելության խրախուսման երկարատև քաղաքականության, որն իրականացվում է ուղղակիորեն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից թողտվության պայմաններում: Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ ու կանոնավոր խախտումները և բարձրագույն քաղաքական մակարդակով` հանցագործություններում անմիջականորեն ներգրավված անձանց փառաբանումն ինքնին հանդիսանում են մարդկության դեմ կատարված և պատերազմական հանցագործություններ:››
Անդրադառնալով նախորդ օրը գագաթաժողովում Ադրբեջանի նախագահի ելույթին, Աշոտ Հովակիմյանը շեշտեց, որ ‹‹Ադրբեջանի նախագահը, ով կրում է անձնական պատասխանատվություն ագրեսիան նախաձեռնելու, ահաբեկիչներին և ԻԼԻՊ-ի ոճով բարբարոսությունների իրականացնողներին փառաբանելու գործում, երեկ այս բարձր ամբիոնից տարածում էր հորինված մեղադրանքներ հայերի հանդեպ: Նրա արտաբերած ստերը չունեն որևէ կապ իրականության հետ: Հայաստանը միանշանակ չունի միջուկային ռումբ ստեղծելու ծրագրեր, և իհարկե Հայաստանի զինված ուժերը երբևէ չեն կիրառել քիմիական զենք: Հաշվի առնելով, թե Ադրբեջանի նախագահը որքան հաճույք է ստանում, մեջբերելով Հայաստանի նախկին պաշտոնյաների խոսքերը, վստահաբար ավելի լավ կլիներ, եթե նա հղում կատարեր իր նախորդներից մեկին, ով մեղադրում էր Ադրբեջանի այդ ժամանակվա քաղաքական ղեկավարությանն` իր իսկ սեփական ժողովրդին Խոջալուում կոտորելու համար»:
Փոխնախարարն անդրադարձավ նաև Սիրիայից Հայաստան ժամանած փախստականների հարցերին և Հայաստանի իշխանությունների կողմից նրանց ապաստան տրամադրելու աշխատանքներին: Նա նաև կարևորեց միջազգային հանրության կողմից փախստականներին ու տեղահանվածներին տրվող աջակցությանը, շեշտելով, որ արժանապատվությունը, մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները պետք է ունենան համընդհանուր կիրառելիություն` անկախ մարդկանց բնակվելու վայրի կարգավիճակից:
ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցեց նաև հարակից ընթացող կլոր սեղանի քննարկումներին` նվիրված հակամարտությունների կասեցման, փախստականների ու տեղահանվածների օժանդկակության խնդիրներին: ՀՀ փոխնախարարը մասնակցեց ու ելույթ ունեցավ նաև Լիխտենշթայնի ԱԳՆ-ի կողմից կազմակերպված հարակից միջոցառմանը` նվիրված ցեղասպանությունների կանխարգելման խնդիրներին:

Заместитель министра Овакимян принял участие во Всемирном саммите по гуманитарным вопросам
23-24-го мая возглавляемая заместителем министра иностранных дел Ашотом Овакимяном делегация Республики Армения приняла участие в работах Всемирного саммита по гуманитарным вопросам в Стамбуле. Посвященный насущным в настоящее время глобальным гуманитарным проблемам и поискам путей их решения саммит был организован Организацией объединенных наций и был первым в своем роде.
Заместитель министра иностранных дел Армении выступил на пленарном заседании и в своей речи, в частности, отметил:
«Осуществленное недавно вооруженными силами Азербайджана варварство, в том числе, в отношении гражданского населения, особенно, детей, женщин и пожилых людей, а также преднамеренное и поголовное превращение школ и детских садов в мишень, убийства, обезглавливания, пытки и расчленение тел жертв несовместимы с элементарными нормами цивилизованного мира. Все это является результатом продолжительной политики поощрения расизма, ксенофобии и ненависти в отношении армян, осуществляемой в условиях вседозволенности со стороны властей Азербайджана. Грубые и периодические нарушения международного гуманитарного права со стороны Азербайджана, и восхваление на высшем политическом уровне лиц, непосредственно вовлеченных в преступления, само по себе является военным преступлением и преступлением против человечества».
Коснувшись выступления президента Азербайджана накануне на саммите, Ашот Овакимян подчеркнул, что «президент Азербайджана, который несет личную ответственность за инициирование агрессии, восхваление террористов и лиц, осуществляющих варварства в стиле ИГИЛ, вчера с этой высокой трибуны распространял выдуманные обвинения в адрес армян. Его ложь не имеет ничего общего с реальностью. Армения однозначно не имеет никаких планов по созданию ядерной бомбы, и, конечно, вооруженные силы Армении никогда не применяли химического оружия. Учитывая, какое удовольствие получает президент Азербайджана, цитируя слова бывших армянских чиновников, безусловно, было бы лучше, если бы он ссылался на одного из своих предшественников, осуждавшего тогдашнее политическое руководство Азербайджана за резню собственного народа в Ходжалу».
Заместитель министра коснулся также проблем прибывших из Сирии в Армению беженцев и предпринимаемых властями Армении шагов по предоставлению им убежища. Он также отметил важность поддержки беженцев и перемещенных лиц со стороны международного сообщества, подчеркнув, что честь, права человека и основные свободы должны иметь всеобщее применение, вне зависимости от статуса места жительства людей.
Делегация Республики Армения также приняла участие в обсуждениях в формате круглого стола, посвященных предотвращению конфликтов, помощи беженцам и переселенным лицам. Заместитель министра Армении принял участие и выступил также на организованном Министерством иностранных дел Лихтенштейна мероприятии, посвященном проблемам предотвращения геноцидов.