«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը տրված է
Այսօր տրվեց «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը։ «Ավրորա» մրցանակը  փնտրում է այն մարդկանց անհատական պատմությունները, որոնք վտանգում են իրենց՝ հանուն դիմացինին օգնելու։ Առաջադրումներ կարելի է կատարել 2016 թ. հունիսի 1-ից մինչեւ սեպտեմբերի 9-ը՝ www.auroraprize.com կայքի միջոցով:
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից` ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ամեն տարի ապրիլի 24-ին, Երեւանում: «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին տրվում է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւեւ նրան ոգեշնչած բարեգործական կազմակերպություններին 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելու հնարավորություն։
Յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել թեկնածուի, որն հաղթահարել է  մարտահրավերներ՝ բացառիկ ազդեցություն գործելով մարդկային կյանքի փրկության եւ մարդասիրական հիմնախնդիրների առաջխաղացման վրա։ Մրցանակի չափանիշների նկարագրությունը կարելի է գտնել այստեղ։
«Ինչպես «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, ես նույնպես ականատես եմ եղել սարսափելի վայրագությունների, որ մարդիկ ընդունակ են միմյանց հանդեպ իրագործել»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Էլի Վիզելը: «Դա բերել է խորը երախտագիտության զգացման այն մարդկանց հանդեպ, որոնք ռիսկի են ենթարկում սեփական կյանքը՝ հանուն իրենց նման մեկին օգնելու: Ահա այսպիսի մարդկանց ենք մեծարում «Ավրորա» մրցանակով»։
Այս տարվա ապրիլին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը դարձավ Բուրունդիի «Խաղաղության Տան» հիմնադիր Մարգարիտ ‏Բարանկիցեն։ Նա Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին փրկել եւ խնամել է 30,000 երեխաների, որբերի ու փախստականների։
«Ավրորա մրցանակն ասես մխիթարություն լիներ իմ եւԲուրունդիի ամբողջ ժողովրդի համար,- ասել է Բարանկիցեն,- հաջողությունը քո ունեցածը չէ, այլ՝ քո ով լինելը։ Իմ առաքելությունը դարձել է բոլորին հույս տալը՝ հաջողության, կարեկցանքիեւ սիրո հույս։ Ես այնքան երախտապարտ եմ «Ավրորա» մրցանակին՝ պարգեւած հնարավորության համար, շնորհակալ եմ իմ կողմից մրցանակի առաջադրված երեք կազմակերպություններին, եւ, իհարկե, Բուրունդիի ժողովրդին»։
Մարգարիտ Բարանկիցենեւ 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդները՝ Սուդանի Նուբա լեռների «Գթության Մայր» հիվանդանոցի բժիշկ Թոմ Քաթինան, Պակիստանի «Կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի» գլխավոր քարտուղար ՍայիդաՂուլամՖաթիմանեւ Կենտրոնաաֆրիկյան հանրապետության Բոսեմտելե քաղաքի կաթոլիկ միսիայի քահանա Հայր ԲերնարդԿինվին, բացառիկ անձնազոհ մարդիկ են, որոնք իրենց մարդասիրությամբ փոխում են աշխարհը։
«Ավրորա» մրցանակը համահիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանիեւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որով նրանք իրենց երախտագիտությունն են հայտնում հարյուր տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին, բազմաթիվ հայերի փրկած խիզախներին։ «Ավրորա» մրցանակը երախտագիտության ավանդը փոխանցում է ապագային՝ շարունակելով նվիրատվության շղթան:
«Անցյալ տարի առաջադրումներ կատարելու կոչն օգնեց ճանաչելու մարդասիրության ասպարեզի բազմաթիվ հերոսների,- ասել է մրցանակի համահիմնադիրեւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը,- մենք մեծ սպասումով կրկին կոչ ենք անում աշխարհին առաջադրել նոր հավակնորդների, ինչի ընթացքում հույս ունենք աշխարհին պատմել եւ ճանաչման արժանացնել անձնազոհության եւ հույսի ավելի մեծ թվով ոգեշնչող պատմություններ»։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա երկրորդ մրցանակը կշնորհվի 2017 թվականի ապրիլի 24-ին, Երեւանում։

Nominations open today for the Aurora Prize for Awakening Humanity, an annual international humanitarian award. The Aurora Prize is seeking personal stories of individuals who have put themselves at personal risk for the sake of others. Nominations are open to the public from now until September 9, 2016 at www.auroraprize.com.
Anyone can nominate a candidate they believe has overcome great personal challenges to make an exceptional impact on preserving human life and advancing humanitarian causes. A description of the Prize criteria and selection process can be found here.
Every year, an Aurora Prize Laureate is honored with a US$100,000 grant, as well as a US$1,000,000 award to be donated to charitable organizations that inspired their work.
“Like the winner of the inaugural Aurora Prize, Marguerite Barankitse, I, too, have witnessed firsthand the terrible atrocities that humans are capable of inflicting upon one another,” said Elie Wiesel, Aurora Prize Co-Chair. “It has given me a profound appreciation for those individuals who put themselves at risk to help their fellow man. These are the very people we are honoring with the Aurora Prize.”
The first-ever Aurora Prize Laureate, Marguerite Barankitse of Maison Shalom, was honored in April for saving and caring for 30,000 children, orphans and refugees during Burundi’s civil war.
“This Aurora Prize was consolation to me for the whole of Burundi's people,” said Barankitse. “Success is not what you have, but who you are. My mission is to give everyone hope—hope for success, for compassion, and for love. I’m so grateful for the opportunity the Aurora Prize has afforded me, the three organizations I nominated for the award, and the people of Burundi.”
Barankitse is one of many remarkable stories. She and her fellow 2016 Aurora Prize finalists—Dr. Tom Catena from Mother of Mercy Hospital in the Nuba Mountains of Sudan; Syeda Ghulam Fatima, the General Secretary of the Bonded Labor Liberation Front in Pakistan; and Father Bernard Kinvi, a Catholic priest in Bossemptele in the Central African Republic—are just a handful of the extraordinary individuals making a difference around the world.
The Aurora Prize is the philanthropic vision of co-founders Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan, who sought to express gratitude and memorialize those whose heroic actions saved lives during the Armenian Genocide more than one hundred years ago. Continuing the cycle of giving, the Aurora Prize carries forward that legacy of gratitude.
“Last year’s call for nominations helped to shine a light on a number of remarkable humanitarian heroes,” said Co-Founder and Selection Committee Member Vartan Gregorian. “We’re thrilled to again open the call for nominations, during which we hope to unearth even more inspiring stories of selflessness and hope.”
The second annual Aurora Prize will be presented on April 24, 2017, in Yerevan, Armenia.
ABOUT THE AURORA PRIZE FOR AWAKENING HUMANITY
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year with a US$100,000 grant as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired their work for a US$1,000,000 award.  Recipients are recognized for the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes. Marguerite Barankitse of Maison Shalom was named as the inaugural Aurora Prize Laureate at a ceremony held in Yerevan, Armenia on April 24, 2016.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Elie Wiesel, Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former Australian Foreign Minister and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.