Կամո Շահվերդյանը դատապարտյալների հիվանդանոցում գտնվում է առողջական ծայրահեղ ծանր վիճակում
Ալավերդցի Կամո Շահվերդյանի քարի արտադրամասում 2010 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ի կրակոցներից սպանվել է նույն քաղաքի բնակիչ Ռոբերտ Մոսինյանը: Նախաքննության և դատաքննության ընթացքում Կ. Շահվերդյանը չի ընդունել Ռուբերտ Մոսինյանի սպանության գործով իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Նա դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման:
Կամո Շահվերդյանը 2011 թ.-ի մարտի 18-ից առ այսօր պատիժ է կրում դատապարտյալների հիվանդանոցում: Նա տառապում է ծանր շաքարախտով: Պատիժը կրելու ընթացքում՝ 2012 և 2015 թթ.-ին ստացել է ուղեղի 2 կաթված: Տարել է նաև ինֆարկտ: Այժմ ուղեղը սնուցող երակի խցանման պատճառով կորցրել է ինքնագիտակցությունը և ֆիզիկապես գտնվում է թուլացած վիճակում: Ծանր վիճակում մայիսի 27-ին դատապարտյալին տեղափոխել են Երևանի «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոց, սակայն երկու օր պահելուց հետո նրան կրկին տարել են դատապարտյալների հիվանդանոց:
«Անճանաչելի է դարձել մորեղբայրս, մենք 2 օր եղել ենք «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոցում: Նա երբեմն չի ճանաչում իր հարազատներին: Պահ է գալիս՝ սկսում է ճանաչել: Հաճախ անգիտակից խոսում է»,- պատմում է դատապարտյալի քրոջ որդին՝ Ռոբերտ Կիրակոսյանը: Կ. Շահվերդյանը չի կարողանում անձամբ հոգալ իր բնական կարիքները: Նա խնամքի կարիք ունի, որը դատապարտյալների հիվանդանոցում հնարավոր չէ իրականացնել: Այս նպատակով Ռ. Կիրակոսյանը գրավոր դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին, մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին և ԱՆ քրեակատարող վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արթուր Օսիկյանին: Ռ. Կիրակոսյանը խնդրում է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել մորեղբորը բժշկական օգնություն ստանալու իր իրավունքից օգտվելու համար, այլապես տարիներ շարունակ ծանր շաքարախտով տառապող, երկու անգամ ուղեղի կաթված և ինֆարկտ տարած դատապարտյալ Կամո Շահվերդյանի կյանքին վտանգ է սպառնում:
«Կամո Շահվերդյանը ազատությունից զրկված պատիժ է կրում կալանավայրում, այդ դեպքում պետության պարտականությունն է նրա առողջական վիճակին համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելը: Տվյալ դեպքում դատապարտյալների հիվանդանոցում հնարավորություն չկա Կամո Շահվերդյանի նկատմամբ խնամք իրականացնելու համար: Այսինքն, եթե նա ինքնագիտակցությունը կորցնում է, անձամբ իրեն կառավարելու կամ խնամելու հնարավորությունը նույնպես կորցնում է: Հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս պետք է այդ անձն իր պատիժը կրի կալանավայրում: Պետությունը պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկի»,- ասում է փաստաբան Ալեքսանդր Ծատինյանը:
Դատապարտյալի հարազատները պատրաստակամություն են հայտնում անհրաժեշտության դեպքում իրենց վրա վերցնել նրա բուժման ծախսերը, եթե պետբյուջեով դրանք նախատեսված չեն: «Հետքի» հարցմանը ՔԿՀ-ի թեժ գծի հարցումներն արձանագրող աշխատակից Արման Հարությունյանը այսօր պատասխանեց, որ Կամո Շահվերդյանը եղել և մնում է բժիշկների հսկողության տակ:
Ռոբերտ Կիրակոսյանն այսօր կրկին մեզ հայտնեց, որ Կամո Շահվերդյանը շարունակում է մնալ դատապարտյալների հիվանդանոցում, գիտակցություն չունի: Երեկ հարազատները դեղորայք են ուղարկել հիվանդանոց բուժման համար, սակայն դատապարտյալի վիճակը այս պահին էլ մնում է ծայրահեղ ծանր: Այժմ հարազատները փաստաթղթեր են նախապատրաստում՝ Կ.Շահվերդյանին պատժի հետագա կրումից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ազատելու համար: Դրանք պիտի ներկայացվեն դատարան:

Камо Шахвердян в крайне тяжелом состоянии находится в больнице для осужденных
10 октября 2010 г. от выстрелов, произведенных в цехе по обработке камня жителем Алаверди Камо Шахвердяном, был убит житель того же города Роберт Мосинян. Ни в ходе предварительного следствия, ни в ходе судебного процесса Шахвердян не признал свою вину. Тем не менее, суд приговорил его к 10 годам лишения свободы.
С 18 марта 2011 г. по сей день Камо Шахвердян отбывает наказание в больнице для осужденных. Он страдает тяжелой формой сахарного диабета. За время несения наказание – в 2012 и 2015 гг. – Шахвердян перенес два инсульта и инфаркт. В настоящее время он находится в бессознательном,  физически очень слабом состоянии. 27 мая осужденный в тяжелом состоянии был доставлен в ереванский медцентр “Григор Лусаворич”, а через два дня вновь возвращен в больницу для осужденных.
“Моего дядю невозможно узнать. Мы два дня находились в больнице “Григор Лусаворич”. Порой он не узнает своих родных, порой начинает узнавать. Он часто говорит бессвязные вещи”,- рассказал племянник осужденного Роберт Киракосян. Шахвердян не может самостоятельно удовлетворять естественные потребности и нуждается в уходе, который невозможно обеспечить в больнице для осужденных. Р.Киракосян обратился с письмом к министру юстиции Арпине Ованнисян, Защитнику прав человека Арману Татояну и начальнику управления по уголовно-исполнительным учреждениям, генерал-майору Артуру Осикяну с просьбой принять срочные меры, чтобы его дядя мог воспользоваться своим правом на получение медицинской помощи. В противном случае, отметил Киракосян, жизни страдающего долгие годы тяжелым сахарным диабетом и перенесшего два инсульта и инфаркт осужденного Камо Шахвердяна угрожает опасность.
“Шахвердян лишен свободы и отбывает наказание в колонии, а в этом случае государство обязано оказывать ему необходимую  медицинскую помощь. Однако в больнице для осужденных невозможно обеспечить уход за Камо Шахвердяном. И если он теряет сознание, то теряет и возможность самостоятельно ухаживать за собой. Возникает вопрос: как этот человек должен отбывать наказание в тюрьме? Государство должно предпринять соответствующие меры”,- отметил адвокат Александр Цатинян.
Родственники осужденного готовы в случае необходимости взять на себя расходы на его лечение, если таковые не предусмотрены госбюджетом. В ответ на запрос Hetq.am сотрудник УУИУ Арман Арутюнян сегодня сообщил, что Камо Шахвердян находится под наблюдением врачей.
Сегодня Роберт Киракосян рассказал нам, что его дядя находится в больнице для осужденных в бессознательном состоянии. Вчера родные передали для него лекарства, однако на данный момент состояние осужденного продолжает оставаться крайне тяжелым. Родственники уже готовят документы для его освобождения от дальнейшего несения наказания в установленном законом порядке. Доркументы должны быть представлены в суд.