ՌԴ-ից ՀՀ ուղարկվող փողը կտրուկ պակասում է, ՀՀ-ից ՌԴ՝ ավելանում
Այս տարվա ապրիլին բանկային համակարգի միջոցով արտերկրից Հայաստան կատարված մասնավոր տրանսֆերտները կազմել են 104,5 մլն դոլար կամ 50,3 մլրդ դրամ։ Միևնույն ժամանակ տրանսֆերտների տեսքով արտահոսքը կազմել է  65,8 մլն դոլար (31,7 մլրդ դրամ)։ Տրանսֆերտների զուտ ներհոսքը 38,6 մլն դոլար է (18,6 մլրդ դրամ)։ Ինչպես վկայում են ՀՀ կենտրոնական բանկի (ԿԲ) տվյալները՝ 2015 թվականի ապրիլի համեմատ զուտ ներհոսքը կրճատվել է մոտ 31%-ով, իսկ արտահոսքն աճել է մոտ 11,5%-ով:
Աղբյուրը՝ ՀՀ ԿԲ
Ընդհանուր փոխանցումների 60%-ն այս տարվա ապրիլին կատարվել է Ռուսաստանից, մոտ 13,5%-ն էլ՝ ԱՄՆ-ից։ Ռուսաստանի դեպքում ցուցանիշը 2015-ի ապրիլի համեմատ 15%-ով նվազել է, ԱՄՆ-ի դեպքում՝ գրեթե նույնը մնացել։ Իսկ ինչ վերաբերում է  Հայաստանից կատարված  փոխանցումներին, ապա դրանց 40,5%-ն ուղարկվել է Ռուսաստան, 11%-ն էլ՝ ԱՄՆ։ Ընդ որում, երբ նորից համեմատում ենք անցած տարվա նույն ամսվա հետ, ստացվում է, որ Հայաստանից դեպի Ռուսաստան ուղարկված գումարի չափն ավելացել է 32%-ով, իսկ դեպի ԱՄՆ՝ պակասել 12%-ով։ Ստացվում է, որ այս տարվա ապրիլին, 2015-ի նույն ամսվա համեմատ, Ռուսաստանից Հայաստան ուղարկվող գումարները պակասել են 15%-ով, իսկ Հայաստանից Ռուսաստան՝ 32%-ով աճել։ Այդ միտումը զգացվում է դեռևս նախորդ տարվանից։ Եվ չի բացառվում, որ Հայաստանից գումարն ուղարկվում է Ռուսաստանում ապրող հարազատներին օգնելու նպատակով, որոնք այնտեղ խնդիրների առաջ են կանգնել ռուբլու արժեզրկման հետևանքով։ Սա փոխանցումների՝ դոլարով արտահայտված ցուցանիշների մասին։ Իսկ եթե դիտարկում ենք նույն ցուցանիշները՝ արտահայտված դրամով, ապա ստացվում է, որ ապրիլին Հայաստան կատարված տրանսֆերտների ընդհանուր ներհոսքը կրճատվել է 7,6%-ով, զուտ ներհոսքը՝ 30%-ով։ Իսկ արտահոսքն աճել է 13%-ով։ Միայն Ռուսաստանի դեպքում պատկերը հետևյալն է՝ ՌԴ-ից ՀՀ կատարված ընդհանուր տրանսֆերտները կրճատվել են 14%-ով, իսկ հակառակ ուղղությամբ՝ աճել 33,5%-ով։ Այսինքն՝ դրամով և դոլարով արտահայտված ցուցանիշների տարբերությունը զգալի չէ։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանից Հայաստան կատարվող տրանսֆերտների նվազում նկատվեց 2014 թվականի վերջերից, երբ ռուսական ռուբլին սկսեց արժեզրկվել, և Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիները, փաստորեն, սկսեցին արժեզրկված ռուբլի ստանալ։ Դա մի շարք բացասական հետևանքներ է թողնում ՀՀ տնտեսության վրա։ Դրանք այն փոխանցումներն են, որոնց նպատակը ընթացիկ կարիքների բավարարումն է, ինչպես նաև՝ աշխատանքի դիմաց արտերկրից ստացված (վճարված) աշխատավարձը, ուստի առաջին ազդեցությունը կրում են դրա հույսին ապրող ընտանիքները։

Трансферты из РФ в Армению резко сократились, из Армении в РФ – выросли
Частные трансферты, отправляемые посредством банковской системы из-за границы в Армению, в апреле этого года составили 104,5 млн долларов, или 50,3 млрд драмов. Вместе с тем отток в виде трансфертов составил 65,8 млн долларов, или 31,7 млрд драмов. Чистый приток трансфертов равен38,6 млн долларов (18,6 млрд драмов). Согласно данным Центробанка РА, по сравнению с апрельскими показателями 2015 г. чистый приток сократился примерно на 31%, а отток вырос примерно на 11,5%.
В апреле с.г. 60% от общего объема трансфертов поступило из России, 13,5% - из США. В случае с Россией прошлогодний апрельский показатель сократился почти на 15%, а в случае с США почти не изменился. Что касается переводов из Армении, то их 40,5% было отправлено в Россию, 11% - в США. При этом сравнение с показателями того же месяца прошлого года показывает, что сумма переводов из Армении в РФ выросла на 32%, а из РА в США – сократилась на 12%. Получается, что в апреле этого года по сравнению с тем же периодом прошлого года трансферты из РФ в Армению сократились на 15%, а из Армении в РФ выросли на 32%. Эта тенденция наблюдается с прошлого года. И не исключено, что деньги отправляются из Армении в РФ с целью оказания помощи находящимся в этой стране родственникам, которые вследствие девальвации рубля столкнулись с серьезными проблемами.
Напомним, что сокращение трансфертов из РФ в Армению наблюдается с конца 2014 г., когда российский рубль начал стали обесцениваться и уехавшие на заработки в Россию граждане Армении стали получать девальвированные деньги. Этот процесс имеет негативные последствия для экономики РА. Цель присылаемыхтрансфертов – удовлетворять текущие нужды, поэтому их сокращение сказывается в первую очередь на семьях, для которых эти деньги являются единственным источником дохода.