Ֆելիքս Յայլոյանի անօրինական գործողությունները
«Հետք» թերթում («Թաղապետը փողոց է նետել անչափահասին») արդեն տեղեկացրել ենք, որ Արաբկիր համայնքի նախկին թաղապետ Ֆելիքս Յայլոյանի ապօրինի որոշման արդյունքում 16-ամյա Բադալ Հարությունյանը հայտնվել է փողոցում:
Բաքվից հոր եւ տատի հետ բռնագաղթած Բադալ Հարությունյանը 1989 թ. մինչեւ 2000 թ. ապրել է Բաղրամյան 50 շենքի կիսանկուղային հարկի ոչ բնակելի տարածքում: 2001 թ. թաղապետարանի աշխատակիցները խաբել են այս ընտանիքին` ասելով, թե նրանց բնակարան են հատկացրել Աղբյուր Սերոբի 46 շենքում: Բադալի ընտանիքը տեղափոխվել է ապրելու Ա. Սերոբի 46 հասցեում:
Մեկ ամսվա ընթացքում այստեղ մահացել են Բադալի հայրը եւ տատը: 14 տարեկան Բադալին Ա. Սերոբի 46 հասցեից վռնդել է բնակարանի իրական տերը` Արմիկ Մինասյանը, որին թաղապետարանի աշխատակիցները խնդրել էին մեկ ամսով ապաստան տալ այդ ընտանիքին: Իսկ ու՞մ է հատկացրել պրն Յայլոյանը Բաղրամյան 50 շենքի 99, 3 քմ կիսանկուղային տարածքը: Արաբկիր համայնքի Ավագանու թիվ 99 որոշմամբ այն 2000 թ. օգոստոսին 5 տարի ժամկետով վարձակալությամբ տրվել է «Ֆ.Ս.Գ Կոնցեռն» ՓԲԸ-ին:
Կոնցեռնի տնօրենն է Յուրի Ամիրխանյանը: Կոնցեռնը զբաղվում է հագուստի, մսի եւ մսամթերքի, փայտե իրերի արտադրությամբ եւ շինարարությամբ: Ավագանու որոշման 5-րդ կետով պարոն Յայլոյանը «Որոշման վերահսկողությունը վերապահել է համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ֆ.Սարգսյանին»:
Ավագանու անդամներն ասում են, թե տեղյակ չէին, որ փողոց է նետվել անչափահաս փախստականը: Բայց այդ մասին գիտեին թաղապետը, նրա տեղակալը եւ թաղապետարանի Լեւոն անունով մի աշխատակից:
Մեկ տարի անց Արաբկիր համայնքի ղեկավարի թիվ 103 կարգադրությամբ Բաղրամյան պողոտայի 50 շենքի 99,3 քմ մակերեսով կիսանկուղային տարածքը 1000 դոլարով վաճառվեց «Ֆ.Ս.Գ Կնոցեռն» ՓԲԸ-ին: Իսկ «Կարգադրության կատարման հսկողությունը վերապահել համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ֆ.Սարգսյանին», -նշված է թաղապետի կարգադրության մեջ:
Ու՞մ է իրականում պատկանում «Ֆ.Ս.Գ. Կոնցեռն» ՓԲԸ-ն: Մենք կարողացանք պարզել, որ կոնցեռնի բաժնեմասերի 90 տոկոսը պատկանում է հենց Ֆ.Յայլոյանի տեղակալ Ֆ.Սարգսյանին, ում վրա դրված էր ավագանու որոշումների եւ քաղաքապետի կարգադրության կատարման վերահսկողությունը: Այսպիսով` Արաբկիրի թաղապետը, իր տեղակալի եւ ավագանու անդամների հետ միասին փողոց են նետել անչափահաս փախստականին` տիրանալով նրա բնակարանին: Սա Ֆելիքս Յայլոյանի` Արաբկիր համայնքում կատարած միակ օրինախախտումը չէ: Պարզվել է նաեւ, որ թաղապետարանը համայնքի տարածքի շինարարական աշխատանքներն իրականացնում էր հենց այս կոնցեռնի միջոցով: Թե թաղապետարանը ի՞նչ գումարներ է փոխանցել կոնցեռնին, առայժմ հնարավոր չէ պարզել: Նախկին թաղապետի կատարած չարաշահումների մասին փաստեր ունեն նաեւ ոստիկանությունը եւ դատախազությունը, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, դրանցից որեւէ մեկը ընթացք չի ստանա, քանի որ Ֆելիքս Յայլոյանը նախագահի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանի նախընտրական շտաբերից մեկի պետն էր:
Ի դեպ, Ֆ. Յայլոյանը մայիսին կարող է հայտնվել խորհրդարանում: Նա առաջադրել է իր թեկնածությունը խորհրդարանական ընտրություններին հենց Արաբկիր համայնքում:

Felix Yayloyan's wrongdoings
We reported in February that because of an unlawful decision issued by Felix Yayloyan, former mayor of the Arabkir district of Yerevan, sixteen-year-old Badal Harutiunyan is out on the street. (see Hetq-online, February 6, 2003, The district mayor put a minor out on the street). From 1989 to 2000, Badal Harutiunyan, who had fled Baku, Azerbaijan with his father and grandmother, was housed in the basement of at 50 Baghramian Avenue, which was unfit for human habitation. In 2001, officials from the Arabkir mayor’s office deceived the family, promising to give them a new apartment at 43 Aghbiur St. Badal’s family moved to the first floor apartment, but before they had been there a month, his father and grandmother died. The fourteen-year-old boy was ordered to vacate the apartment by its real owner, Armik Minassyan, who had been asked by officials from the mayor’s office to let the Harutiunyans move in for a month.
And who did Felix Yayloyan give the family’s 99.3 square meter basement apartment at 50 Baghramian to? According to Arabkir District Council Decision # 99 of September 2002, it was leased for five years to the FSG Concern, CJSC. The Concern’s director is Yuri Amirkhanyan. The concern sells clothing, meat and meat products, and does woodworking and construction. Yayloyan put his deputy, F. Sargisyan, in charge of implementing the decision. The council members say they didn’t know that a minor had been put out on the street. But the district mayor, his deputy, and an official from the mayor’s office named Levon (Badal remembers only his first name) did know it.
One year later, as per order #103 of the Arabkir district mayor, the Baghramian Avenue space was sold to FSG Concern CJSC for $1,000. And again, F. Sargissyan was in charge of the deal.
Who does FSG Concern CJSC belong to? We found out that the same F. Sargissyan owns 90% of the company’s shares. Thus, the Arabkir district mayor, along with his deputy and the council members, put a refugee child out on the street and took possession of his apartment. And this is not the only unlawful thing Yayloyan did in Arabkir. We found out that the mayor’s office had hired FSG for all construction work in the district. It’s not yet clear how much money the mayor’s office transferred to the concern. The police and the prosecutor’s office also have information about the former mayor’s wrongdoing, but in all probability Yayloyan won’t be charged, since he was the chairman of one of Robert Kocharyan’s local campaign headquarters.
By the way, this May, Felix Yayloyan may become a member of parliament. He is a candidate to represent Arabkir.