Նշանը գյուղի կանգառի տարածքն է մաքրում ու դրա դիմաց ամսական ստանում մինչև 7000 դրամ
Նշանն ամեն օրը՝ գիշերվա ժամը 2-3-ին Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղի կանգառի ու մոտակա տարածքի մաքրությամբ է զբաղվում: Նրա պատմելով՝ դրա համար համայնքապետ Գևորգ Ներսիսյանն ամսական վարձատրում է 5-7 հազար դրամ: «Ասում ա, որ շատ լինի՝ շատ կտամ, Նշան ջան: Ես էլ մաքրում եմ, գոհ եմ»,- պատմում է Նշան Հակոբյանը:
Նշանը այդ տարածքից հավաքում է նաև գարեջրի դատարկ շշերն ու դրանք վաճառելով հավելյալ եկամուտ ստանում: Գյուղում արդեն գիտեն, որ կանգառի տարածքում թափված գարեջրի շշերը Նշանինն են, նա պետք է հավաքի: Այդ տարածք անծանոթ «շիշ հավաքող» չի գալիս, իսկ գալու դեպքում մոտակայքում հավաքված տաքսու վարորդները հիշեցնում են Նշանի մասին:
«Ընդեղ, որ պիվա են խմում, պիվի շշերն եմ հավաքում, հանձնում եմ: Ամիսը մի 5000 դրամ էլ ըտեղից ա լինում: 35 000 դրամ հաշմանդամության թոշակ եմ ստանում, 2-րդ կարգի հաշմանդամ եմ, մանկուց մարմնիս մի կողմը թույլ ա, չի աշխատում: Նպաստն էլ 22 000 դրամ ա: Ապրում ենք, բայց որ ասեմ, հերիքում ա՝ սուտ կլինի»,- ասում է Նշանը:
Նշանն ապրում է դպրոցահասակ դստեր հետ՝ գյուղի քառահարկ շենքերից մեկի առաջին հարկում՝ ոչ բարվող սենյակներում: 2013թ. մահացել է կինը: Ավագ դուստրը՝ Թամարան, ամուսնացել է, սակայն տուն չունենալու պատճառով այժմ ամուսնու և երեք անչափահաս երեխաների հետ բնակվում է հայրական տանը: Նրա համար առանձին սենյակ են հատկացրել և այնտեղ առանձին են ապրում, որտեղ սպասելու են չորրորդ երեխայի ծնվելուն:
Թամարայի փոքր երեխան մանկուց հաշմանդամ է՝ ունի մանկական ուղեղային կաթված (ԴՑՊ): Մայրն ասաց, որ երեխայի բուժմամբ ակտիվ չեն զբաղվում, գումար չունեն: Մի քանի անգամ տարել են բժիշկի ու դրանով սահմանափակվել: Նույնիսկ Երևան` մերսման հատուկ կուրսերի չեն կարող գնալ:
Նշանի սենյակներից մեկի աթոռի մի անկյունին առանց ֆիլտրի «Չիբուխ» ծխախոտի երկու տուփ էր դրված, որոնցից մեկն արդեն դատարկվել էր: Նշանն ասաց, որ օրը 1,5-2 տուփ «Չիբուխ» է ծխում: Ֆիլտրով սիգարետ գնելու համար գումար չունի, իսկ նպաստից ու թոշակից չի ցանկանում իր վրա ավել գումար ծախսել, աղջկա կարիքների համար է պահում:
«Որ թոշակ եմ ստանում, գնում եմ Էջմիածնից բիրիք ուտելիք եմ առնում, որ էժան լինի, յոլա ենք գնում: Գումարը չի հերիքում, բայց շիշ հավաքելով գոնե սիգարետի փողը դուրս ա գալիս, էլ թոշակից գումար չեմ ծախսում դրա վրեն»,- ասում է Նշան Գևորգյանը:
Նշանը նաև ձմռան վառելափայտի համար գումար չի ծախսում: Ամբողջ ձմեռ աթար են վառում: 55-ամյա տղամարդը հաշմանդամության պատճառով դժվարությամբ է քայլում: Սակայն, նրա առօրյան որևէ կերպ չի տարբերվում: Ձմռան վառելիք աթարն իր ձեռքով է պատրաստում: Հարևանից ամբողջ ամառ գոմաղբ է բերում ու հենց իր բակում չորացնում: Դրանից էլ ստանում է ձմռան վառելանյութը:
Բակում նաև հեծանիվներ էին դրված: Նշանը պատմեց, որ համագյուղացիների հեծանիվներ են, բերել են, որ սարքի: Պատմում էր, որ հեծանիվներից կան բաներ, որ չի հասկանում և տերերին ասում է, որ չի կարող սարքել: Սակայն վերջիններս մեծահոգաբար ասում են, որ կսպասեն, չեն ցանկանում ուրիշի մոտ գնալ և նրան վճարել: Նշանն էլ փորձում է վերանորոգել և այդտեղից էլ եկամուտ ստանալ: «Որ պարապ նստեմ ինձ, իմ երեխուն ո՞վ է պահելու»,- ասում է Ն. Գևորգյանը:
Զրույցի ամբողջ ընթացքում նա որևէ մեկից չդժգոհեց, չասաց, որ օգնության կարիք ունի: Միայն 10-րդ դասարանում սովորող աղջկա մասին էր մտածում, որ տասնյակ մետրերից դույլերով է ջուր բերում՝ կենցաղային հարցերը հոգալու համար: Բակում ջուր չունեն: Նշանի հաշվարկներով՝ մոտ 200 հազար դրամ գումար է անհրաժեշտ փողոցի ծայրից ջուր անցկացնելու համար, ինչն իր դեպքում թանկ հաճույք է: Բնական գազ էլ չունեն՝ դարձյալ նույն պատճառով: Գազի խողովակն անցնում է տան պատի վրայով, հարևաններն անցկացրել են, սակայն Նշանի ֆինանսական հնարավորությունները չեն ներում: Սպասում է, որ մի օր էլ իր համար արևը «կշողա» և ջուր ու գազ կունենան:
«Հետքն» անդրադարձել էր Ոսկեհատ գյուղի ավագանու և համայնքապետ Գևորգ Ներսիսյանի որոշումներին, որոնցով սոցիալական օգնություններ ու արտոնություններ էին սահմանել իրենց ու ընտանիքի անդամների համար: Նշանը համայնքային բյուջեից սոցիալական օգնություն ստացողների ցանկում քիչ է լինում: Ավագանին Նշանին ու նրա նման ընտանիքներին նույն պարբերականությամբ, ինչ իրենց դեպքում է լինում, օգնություն չի հատկացնում:
I am from Nepal. Our life is very similar to Armenia. I am very close to my heart of Armenian People. I lived in Yerevan in 1992. I can guess life there. I do not know how i can help Nshan.
ամոթ Ոսկեհատ գյուղի ավագանուն և համայնքապետ Գևորգ Ներսիսյանին, որ սոցիալական օգնություն ու արտոնություն սահմանում է իր ընտանիքի անդամների համար: Իսկ այս մարդիկ ջուր ու գազ չունեն: Պետք է օգնենք նրանց, ո՞վ կկազմակերպի

За уборку территории вокруг сельской остановки Ншан получает 7 тысяч драмов в месяц
Каждый день в 2-3 часа ночи Ншан приступает к уборке территории вокруг остановки в селе Воскеат Армавирской области. За это староста села Геворк Нерсисян платит ему 5-7 тысяч драмов в месяц. “Он говорит: Ншан джан, если денег будет больше, то я буду платить тебе больше. Вот я и убираю. Ничего, я доволен”,- рассказал Ншан Геворкян.
На своей территории он собирает и бутылки из-под пива, которые сдает и получает небольшую дополнительную прибыль. В селе уже знают, что оставленные на остановке пустые бутылки собирает только Ншан.
“Там остаются бутылки из-под пива, которые я сдаю. В месяц набегает тысяч пять. 35 тысяч драмов составляет моя пенсия по инвалидности. Я инвалид 2-ой группы, у меня одна половина тела слегка парализована. Плюс пособие в 22 тысячи драмов. Живем. Но сказать, что денег хватает, конечно, нельзя”,- добавил Ншан.
Вместе с дочерью-школьницей он живет на первом этаже одного из четырехэтажных зданий села. Комнаты неблагоустроенные, без ремонта. Жена Ншана умерла в 2013 году. Старшая дочь, Тамара, замужем, но из-за отсутствия жилья живет сейчас в отцовском доме. Ей выделили отдельную комнату, где она поселилась с детьми. Тамара ждет четвертого ребенка.
Ее младший мальчик – инвалид детства, у него ДЦП. По словам матери, из-за отсутствия денег лечением ребенка занимаются не активно. Несколько раз брали его к врачу, этим и ограничились. Родители даже не могут возить мальчика в Ереван, чтобы там делали ему массаж.
На одном из стульев лежат две пачки сигарет без чильтра “Чибух”. Одна из них пустая. Ншан выкуривает в день 1,5-2 пачки. На покупку сигарет с фильтром денег у него нет, а тратить на себя дополнительные суммы он не хочет, так как приберегает деньги на нужды дочери.
“Как только получаю пенсию, сразу еду в Эчмиадзин, чтобы купить там продукты оптом. Так дешевле выходит. Кое-как сводим концы с концами. Денег не хватает, но пустые бутылки выручают. На эти деньги я покупаю себе сигареты и не трачу деньги из пенсии”,- говорит Ншан Геворкян.
Он и на дрова зимой не тратит деньги. Всю зиму семья отапливала квартиру кизяком. Из-за инвалидности 55-летний мужчина передвигается с трудом. Но зимой кизяк получает сам. Все лето приносит от соседа навоз и сушит у себя во дворе. В результате получает топливо на зиму.
Во дворе стоят также велосипеды. По словам Ншана, односельчане приносят ему сломанные велосипеды, чтобы он починил. Если Ншан не может разобраться в поломке, то предупреждает об этом владельцев. Но те великодушно говорят, что подождут, так как не хотят платить за починку другому. Ншан старается обязательно починить сломанный велосипед, что тоже обеспечивает ему дополнительный доход. “Я не могу сидеть сложа руки. Кто тогда будет содержать моего ребенка?” – говорит мой собеседник.
В течение всей беседы он ни разу ни на кого не пожаловался, не сказал, что нуждается в помощи. Только очень переживал за свою дочь-десятиклассницу, которая за десятки метров тащит ведрами воду для бытовых нужд семьи. Во дворе дома Ншана нет воды. Для проведения водопроводной линии необходимо 200 тысяч драмов, что для него огромная сумма. По тем же причинам в доме нет природного газа. Но Ншан надеется, что когда-нибудь и на его улице будет праздник, и у него в доме появятся и вода, и газ.
Hetq.am писал о том, что совет старейшин и староста села Воскеат Геворк Нерсисян принимали решения, по которым социальную помощь и льготы получали члены их семей. Ншан Геворкян редко попадает в списки тех, кому выделяется помощь из общинного бюджета. Члены совета старейшин помогают Ншану и другим таким же семьям не так часто, как своим.