Գարեգին Բ կաթողիկոսի ելույթը Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ մատուցված խաղաղության աղոթքի ընթացքում
Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի խոսքը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ մատուցված խաղաղության աղոթքի ընթացքում
Ձերդ Սրբություն, սիրեցյալ եղբայր ի Քրիստոս, Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության, Շնորհազարդ հոգևոր եղբայրներ և սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ,
Բարձրյալն Աստծո սուրբ անվան փառաբանությունը մեր շուրթերին՝այսօր քաղաքամայր Երևանի կենտրոնում, Բիբլիական Արարատի օրհնաբեր հայացքի ներքո համախմբվել ենք միասնական աղոթքի: Նոյի երկրից, որտեղ Աստված ծագեցրեց խաղաղության ծիածանը, մեր հայցը բարձրացրեցինք երկինք ի Քրիստոս սիրեցյալ Մեր եղբոր՝ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ` հանուն աշխարհում խաղաղության հաստատման և մարդկության ապահով ու բարօր կյանքի: Հուզումով ենք անդրադառնում, որ այս հրապարակում մեզ աղոթակից են նաև պատերազմներից, ահաբեկչություններից ու բռնություններից տուժածներ, փախստականներ Ադրբեջանից, փախստականներ Սիրիայից, Իրաքից, ովքեր առ Աստված հույսով սպասում են խաղաղության օրերին իրենց հայրենի բնակավայրերում:
Արդարև, մեկ և կես տասնամյակ առաջ երրորդ հազարամյակը դիմավորում էինք հույսով, որ այն մարդկության կյանքում սկիզբ պիտի առնի ազգերի համերաշխ գոյակցությամբ և պետությունների բարի գործակցությամբ՝ հանուն խաղաղ ու արդար աշխարհի կառուցման: Մինչդեռ ամենօրյա իրականությունը հաճախ գուժում է պատերազմական և ահաբեկչական նորանոր գործողությունների, մարդկային անասելի տառապանքների, անդառնալի կորուստների մասին: Աշխարհի տարբեր կողմերում տարբեր ազգերի, կրոնների ու դավանանքների պատկանող մանուկներ ու պատանիներ, կանայք ու տարեցներ մահասփյուռ զենքերի և վայրագ բռնարարքների զոհ են դառնում կամ բռնում գաղթականության ուղին՝ ահռելի դժվարություններ հաղթահարելով կյանքի ապահովություն գտնելու համար:
Ճիշտ մեկ դար առաջ այս նույն ճանապարհն էր անցում մեր ժողովուրդը՝ հայտնվելով ծանրագույն իրավիճակի առջև, երբ Ցեղասպանության հետևանքով կորցրել էր հայրենիքի մեծագույն մասը և, ունենալով մեկ ու կես միլիոն անմեղ նահատակներ, պայքարում էր իր գոյության իրավունքի համար: Այսօր էլ մեր ժողովուրդն ապրում է չհայտարարված պատերազմի դժվարին պայմաններում` թանկ գնով պաշտպանելով խաղաղությունը մեր երկրի սահմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի մեր ժողովրդի ազատ ապրելու իրավունքը`իր բնօրրան հայրենիքում:
Մեր ժողովրդի խաղաղասիրական ձգտումներին ի պատասխան`Ադրբեջանը, խախտելով հրադադարը, ապրիլ ամսին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմաններին սանձազերծեց ռազմական գործողություններ: Հրետակոծվեցին և ավերվեցին հայկական բնակավայրեր, զոհվեցին ու վիրավորվեցին խաղաղության պաշտպան զինվորներ, դպրոցահասակ երեխաներ, խոշտանգվեցին խաղաղ, անզեն բնակիչներ: Այս դժվարություններին հանդիման՝ մեր ժողովուրդը ապրում է ցավը նաև այն ավերածությունների և կորուստների համար, որ շարունակվում են Մերձավոր Արևելքում, սոսկալի ահաբեկչությունների համար, որ իրագործվեցին եվրոպական խոշոր քաղաքներում, Ռուսաստանում, Միացյալ Նահանգներում, Ասիայի և Աֆրիկայի երկրներում, հոգևոր ու մշակութային այն արժեքների համար, որ անխնա կերպով ոչնչացվում են հակամարտությունների տարածաշրջաններում:
Որքա՜ն սրբավայրեր պղծվեցին և արժեքավոր կոթողներ կործանվեցին Սիրիայում, Իրաքում, Արևելքի և Աֆիկայի երկրներում, որքա՜ն խաչքարեր ոչնչացվեցին Ադրբեջանում: Փլատակների, կորստի ցավի ու կարիքի մեջ փլուզվում են նաև մարդկային հոգու արժեքներն ու զգացումները: Ստեղծված իրավիճակներում քրիստոնեական Եկեղեցիների և կրոնական առաջնորդների առաքելությունը չի կարող սահմանափակվել միայն տուժածներին աջակցելով, մխիթարելով և հովվական հոգատարություն ցուցաբերելով: Խաղաղության փնտրտուքի ճանապարհին առավել գործուն քայլեր պիտի ձեռնարկվեն՝ ջանքերը համատեղելով կանխարգելելու համար չարիքը, միջեկեղեցական ու միջկրոնական գործակցությամբ հասարակությունների մեջ զորացնելու սիրո, համերաշխության ու համագործակցության ոգին՝ ըստ Աստծո կոչի. «Երանի՜ խաղաղարարներին,- ասում է մեր Տերը,- որովհետև նրանք Աստծու որդիներ պիտի կոչուեն»:
Ձերդ Սրբություն, հովվական Ձեր ծառայությունը ակնհայտորեն արտահայտում է աշխարհի խաղաղության ու ազգերի միջև հաշտության տերունավանդ պատգամին Ձեր ամբողջական նվիրվածությունը, որի վկայություններից մեկը եղավ նաև Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով անցյալ տարի Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում մատուցված պատարագը՝ ի հիշատակ մեր անմեղ նահատակների, երբ Դուք Ձեր պատգամում բարձրաձայնեցիք արդարության վերականգնման անհրաժեշտության մասին՝ նշելով. «Չարիքը թաքցնելը կամ ուրանալը նման է թույլ տալուն, որ վերքն արյունահոսի՝ առանց վիրակապվելու»: Այս նույն սկզբունքով առաջնորդված՝ վերջին մեկ տարում Հայոց Ցեղասպանությունը վճռականորեն դատապարտեցին նաև նոր պետություններ ու կազմակերպություններ, օրերս՝ նաև Գերմանիան, որն Առաջին համաշխարհային պատերազմում Թուրքիայի դաշնակիցն էր:
Մեր ժողովուրդը երախտագետ է Ձերդ Սրբությանը և բոլորին, ովքեր բարձրաձայնում ու պաշտպանում են արդարությունը և ակնկալում է, որ Թուրքիան՝ ունկնդիր Ձեր պատգամին և բազում պետությունների ու միջազգային կառույցների կոչին, քաջություն դրսևորի առերեսվելու պատմությանը, վերացնի Հայաստանի անօրինական շրջափակումը, դադարեցնի նաև զորակցությունը Ադրբեջանի ռազմական խարդավանքներին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ ու խաղաղ ապրելու իրավուքի դեմ: Արդարև, խաղաղությունը չի կարող կենսագործվել առանց արդարության, մարդկային կյանքերը չեն կարող դառնալ շահարկումների առարկա, չեն կարող անտեսվել: «Աստծու կողմից աչառութիւն չկայ,- ասում է առաքյալը,- այլ՝ բոլոր ազգերի մէջ ով երկնչում է Նրանից և արդարութիւն է գործում, ընդունելի է Նրան» (Գործք Ժ 34-35): Միայն արդարությունը, որի վրա հիմնված է մարդկանց և ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունը, կարող է դառնալ ամուր հիմքը մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման և ամենաիրական ուղին հակամարտությունների համապարփակ լուծման: Այս նպատակի իրագործման համար ջերմեռանդ սրտով աղաչում ենք Աստծուն, որպեսզի ունկնդիր լինի մեր աղոթքներին և Սուրբ Հոգու շնորհների առատ հեղմամբ բարի արդյունքներով արգասավորի եղբայրական սերն ու գործակցությունը Եկեղեցիների: Թող Ողորմած մեր Տերը մաքրի աշխարհը չարի ողբերգություններից և պարգևի խաղաղություն ու ապահովություն: Եվ թող մարգարեական խոսքի համաձայն՝ սուսերներից խոփեր ձուլվեն, սվիններից՝ մանգաղներ, ազգ ազգի դեմ սուր չբարձրացնի, և մարդիկ չսովորեն պատերազմել (հմմտ. Եսայի. Բ 4):
Բարերար Աստծո մեզ պարգևած հանդիպման հոգևոր ուրախությունը Մեր սրտում, մեր Տիրոջ և Փրկչի շնորհը և խաղաղությունը հայցելով բոլորիս՝ հրավիրում ենք Ձեզ, սիրեցյալ եղբայր, Ձեր պատգամը և սիրառատ օրհնությունը բերելու այստեղ համախմբված բազմահազար հավատացյալներին:

Слово его Святейшества Гарегина Второго во время совершенной вместе с Святейшим Папой Римским Франциском молитвы о мире
Ваше Святейшество, возлюбленный брат во Христе!
Многоуважаемый господин Президент Республики Армения!
Благодатные духовные браться и возлюбленный благочестивый народ!
Восхваляя святое имя Всемогущего Бога, сегодня в Ереване, в центре столицы под благословенным взглядом Библейского Арарата мы собрались, дабы вознести совместную молитву. Из страны Ноя, где Бог возвел радугу мира, вместе с нашим возлюбленным братом во Христе Папой Франциском, мы подняли наш взор на небо во имя утверждения мира и благополучной жизни. С волнением отмечаем, что на этой площади молятся также жертвы войн, террора и насилия: беженцы из Азербайджана, беженцы из Сирии, Ирака, которые уповая на Бога, ждут, чтобы в родных краях настали мирные дни.
Воистину, полтора десятилетия назад мы встречали второе тысячелетие с надеждой, что в жизни человечества оно начнется с мирным сосуществованием народов и добрым сотрудничеством стран во имя мира и справедливого мироустройства. Между тем, каждодневная реальность часто приносит печальные вести о новых военных и террористических действиях, непередаваемых человеческих страданиях, безвозвратных потерях. Проживающие в разных частях земли дети и юноши, женщины и старики разных национальностей, религий и вероисповеданий становятся жертвами распространяющих смерть орудий и жестоких насилий или, становясь беженцами, преодолевают огромные трудности для обретения безопасной жизни.
Ровно век назад тот же путь проходил наш народ, оказавшись в крайне сложной ситуации, когда в результате геноцида потеряв большую часть своей родины и дав полтора миллиона невинных мучеников, боролся за право на существование. И сегодня наш народ живет в условиях необъявленный войны, дорогой ценой защищая мир на границах нашей страны, право народа Нагорного Карабаха на свободную жизнь на своей родине. В ответ на миролюбивые стремления нашего народа Азербайджан, нарушив режим прекращения огня, в апреле развязал военные действия на границе Нагорного Карабаха. Были обстреляны и разрушены армянские населенные пункты, убиты и ранены защищающие мир солдаты, дети школьного возраста, изувечены мирные, безоружные жители.
Перед лицом трудностей наш народ также переживает боль из-за тех разрушений и потерь, которые продолжаются на Ближнем Востоке, осуществленных в крупных городах Европы, России, США, Азии и Африки жестоких актов терроризма, беспощадно уничтожающихся в конфликтных регионах духовных и культурных ценностей. Сколько святынь было осквернено; разрушены ценные памятники в Сирии, Ираке, в странах Востока и Африки; сколько хачкаров было уничтожено в Азербайджане. Руины, боль потери и нужда приводят также к разрушению духовных ценностей и чувств человека. В сложившихся ситуациях миссия христианских Церквей и религиозных предводителей не может ограничиваться лишь поддержкой, утешением и проявлением пастырской заботы к пострадавшим. На пути поиска мира должны быть предприняты более действенные шаги, объединяя усилия для предотвращения зла, чтобы межцерковным и межрелигиозным сотрудничеством упрочить дух любви, солидарности и сотрудничества, согласно призыву Бога: «Блаженны миротворцы, – говорит Господь, – ибо они будут наречены сынами Божиими».
Ваше Святейшество, Ваше пастырское служение ясно выражает вашу полную преданность данной Господом заповеди о мире на земле и примирении народов, свидетельством чему стала также совершенная Вами по случаю 100-летия Геноцида армян месса в базилике Святого Петра, посвященная памяти наших невинных мучеников, когда Вы в Вашем наставлении озвучили необходимость восстановления справедливости: «Сокрытие или отрицание зла сродни отказу от перевязки открытой раны». С этим же принципом осудили Геноцид армян также новые государства и организации, а на днях и Германия, которая во время Первой мировой войны была союзником Турции.
Наш народ благодарен Вашему Святейшеству и всем, кто поднимает голос и защищает справедливость, и ждет, что Турция, прислушавшись к Вашему наставлению и призыву многочисленных государств и международный организаций, проявит мужество, встанет перед лицом истории, снимет незаконную блокаду Армении, прекратит содействовать военным козням Азербайджана, направленным против права народа Нагорного Карабаха на свободную и мирную жизнь.
Воистину, невозможно достигнуть мира без справедливости, человеческие жизни не могут стать предметом спекуляций, их нельзя игнорировать. «Бог нелицеприятен, – говорит апостол, – но во всяком народе боящийся Его и поступающий по правде приятен Ему» (Деян. 10:34-35). Лишь справедливость, на которой зиждется защита прав людей и народов, может стать основой для предотвращения преступлений против человечества и самым реальным путем в деле всеобъемлющего разрешения конфликтов.
Для осуществления этой цели горячим сердцем молим Бога, чтобы услышал наши молитвы и обилием даров Святого Духа добрыми результатами развивал братскую любовь и сотрудничество Церквей. Пусть Милостивый Господь очистит мир от трагедии зла, даруя мир и безопасность. И пусть согласно пророческим словам, перекуют мечи свои на орала, и копья свои – на серпы: не поднимет народ на народ меча, и не будут более учиться воевать (Ис. 2:4).
С душевной радостью в наших сердцах от дарованной Милостивым Богом встречи, вопрошая дары и мир Господа нашего и Спасителя для всех нас, приглашаем Вас, возлюбленный брат, передать ваше наставление и полное любви благословение объединенным здесь многим тысячам верующим.