Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը Գերմանիայի ԱԳ նախարար և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ ասուլիսին
Ուրախ եմ կրկին ողջունել Երևանում իմ լավ բարեկամ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին։ Այս այցելությունը պարոն Շտայնմայերը իրականացնում է և որպես Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, և որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ։
Մեր հանդիպումը լավ առիթ էր քննարկելու Հայաստան-Գերմանիա բազմաշերտ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Երկուստեք գոհունակություն հայտնեցինք երկկողմ համագործակցության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ, ինչը պայմանավորված է մեր բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ու խորացման փոխադարձ ձգտումով:
Հայաստանի և Գերմանիայի միջև փոխգործակցության ամրապնդման գործում կարևորում ենք երկկողմ բարձրաստիճան այցերը: Ինչպես գիտեք, այս տարվա ապրիլին պաշտոնական այցով Գերմանիայում էր գտնվում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այցի շրջանակներում դաշնային կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ հանդիպումը 2015թ.-ից ի վեր երրորդն էր երկու երկրների ղեկավարների միջև: Դինամիկ բնույթ է կրում նաև ԱԳ նախարարների միջև երկխոսությունը` փոխադարձ այցեր Բեռլին և Երևան, հանդիպումներ բազմակողմ հարթակներում: Բնականաբար, այդ երկխոսությունն էլ ավելի սերտ բնույթ է կրում 2016թ.-ի Գերմանիայի՝ ԵԱՀԿ նախագահության ընթացքում:
Մենք կարևորեցինք արտգործնախարարությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության սերտացումը։
Ընդլայնվում են նաև հայ-գերմանական միջխորհրդարանական կապերը, ինչի լավագույն դրսևորումն էր 2013թ. մարտին Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ պարոն Լամմերտի այցը Հայաստան:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է ս.թ. հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը։ Սույն բանաձևը շարունակությունն էր 2015թ. ապրիլի 23-ին դաշնային Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարության։ Այս քայլով Գերմանիան ոչ միայն արժեքավոր ներդրում է բերում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում, նաև՝ ընդդեմ ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային հանրության պայքարում, ընդունում է Հայոց ցեղասպանության իրականացման մեջ պատասխանատվության իր մասը։
Վերջին տարիներին հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգն էլ ավելի է ընդլայնվել ու հարստացել, ստորագրված է շուրջ 60 համաձայնագիր, այս թիվը համալրվեց ևս մեկ կարևոր փաստաթղթով՝ եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին միջկառավարական համաձայնագրով:
Ապրիլին Երևանում բացվեց Գերմանացի գործարարների միության գրասենյակը: Այս փաստն ինքնին վկայում է երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու փոխադարձ շահագրգռվածության և լայն հեռանկարների մասին:
Գերմանիան Եվրոպական միության առաջատար երկրներից է և բնականաբար մենք քննարկեցինք Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը, մասնավորապես, ԵՄ հետ նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը:
Ինչպես նշեցի Գերմանիայի արտգործնախարարը Երևանում է գտնվում նաև որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Հետևաբար, մեր հանդիպման օրակարգում էին ԵԱՀԿ օրակարգային հարցերը: Ես վերահաստատեցի Հայաստանի աջակցությունը ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության առաջնայնությունների իրականացմանը: Մենք անդրադարձանք սեպտեմբերին Պոտսդամում և դեկտեմբերին Համբուրգում կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումների նախապատրաստական աշխատանքներին։
Հայաստանը բարձր է գնահատում գերմանական նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: ԵԱՀԿ-ում նախագահության ստանձնման առաջին իսկ պահից Գերմանիան սատարեց զինադադարի խախտումները հետաքննող մեխանիզմի ներդրման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնման Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները: Ինչպես գիտեք, այս երկու առաջարկները, ինչպես նաև 1994 և 1995 թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անշեղ կատարման հարցը, գտնվել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում հրավիրված գագաթաժողովների օրակարգում: Սրանք այն հարցերն են, որոնց իրականացումը թույլ կտա բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար: Այս գիտակցությամբ է, որ Հայաստանը բազմիցս դրական դիրքորոշում է արտահայտել այս առաջարկությունների կյանքի կոչման հարցում և այժմ էլ եռանախագահների հետ աշխատում է այդ ուղղությամբ:
Կցանկանայի նաև արժևորել ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի գործունեությունը և շեշտել, որ այն տարածաշրջանում ամբողջ ծավալով գործող ԵԱՀԿ միակ ներկայացուցչությունն է, ինչը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի համագործակցության հանձնառության կարևորությունը:

Remarks of Armenian Foreign Minister During the Joint Press Conference with Frank-Walter Steinmeier, Federal Foreign Minister of Germany and the OSCE Chairperson-in-Office
I am glad to once again welcome in Yerevan my good friend Frank-Walter Steinmeier. Mr. Steinmeier pays this visit in his both capacities as the Foreign Minister of Germany and the OSCE Chairperson-in-Office.
Our meeting provided a good opportunity to discuss the perspectives of the development of the Armenian-German multilayer relationship. We expressed mutual satisfaction with the dynamic development of bilateral cooperation, which stems from the mutual aspiration to further develop and deepen relations between the two friendly countries.
We highly appreciate the role that the bilateral high-level visits play in the enhancement of cooperation between Armenia and Germany. As you know, Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia, paid an official visit to Germany this April. His meeting with German Chancellor Angela Merkel, held within the framework of the visit, was the third one between the leaders of the two countries since 2015. The dialogue between Ministers of Foreign Affairs also has a dynamic nature. Reciprocal visits have been made to Berlin and Yerevan, meetings have been held in multilateral fora. Naturally, the dialogue has intensified during the German Chairmanship of the OSCE in 2016.
We attached importance to regular consultations between the Ministries of Foreign Affairs, strengthening of cooperation within international organizations.
The Armenian-German interparliamentary contacts are also expanding, the best evidence of which is the visit of Professor Norbert Lammert, President of the German Bundestag, to Armenia in March 2013.
Armenia highly values the adoption of the Resolution on the Armenian Genocide by German Bundestag on June 2. The Resolution complimented the Statement made by Federal President Joachim Gauck on April 23, 2015. By this step, Germany not only made a remarkable contribution to the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and to the efforts of the international community aimed at prevention of genocides and crimes against humanity, but also recognizes its part of responsibility for the Armenian Genocide.
In recent years, the Armenian-German agenda has been further expanded and enriched. About 60 agreements have been signed, and this number increased today by another significant document - Agreement between the Republic of Armenia and the Federal Republic of Germany on Avoidance of Double Taxation and the Prevention of Fiscal Evasion with Respect to Taxes on Income and Capital.
Office of the German Business Association was opened in Yerevan in April. This fact alone stands as a sign of mutual interest in the expansion of bilateral trade and economic relations and its vast perspectives.
Germany is one of the leading countries of the European Union and hence we discussed efforts aimed at further strengthening of relations between Armenia and the European Union, particularly, the process of negotiations over the new comprehensive agreement with the EU.
As I have mentioned, the Federal Foreign Minister of Germany visits Yerevan also in his capacity as the OSCE Chairperson-in-Office. Therefore, the agenda of our meeting included issues pertaining to the OSCE. I have reaffirmed Armenia’s support to the priorities of the OSCE German Chairmanship. We reflected on the preparatory works of the OSCE Ministerial Meetings scheduled in September in Potsdam and in December in Hamburg.
Armenia highly appreciates the support of the German Chairmanship to the efforts of OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. From the very first moment of assuming the OSCE Chairmanship, Germany has supported the proposals of the Minsk Group Co-Chairs on creation of the mechanism for investigation of the ceasefire violations and expansion of capabilities of the team of Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
As you know, those two proposals, as well as the issue of unequivocal implementation of the 1994-1995 ceasefire agreements, were on the agenda of Vienna and St. Petersburg Summits. The implementation of these issues will create favourable conditions for advancement of the negotiation process. It is based on this understanding that Armenia on numerous occasions has expressed positive stance on the implementation those proposals and now as well works with the Co-Chairs in this direction.
I would also like to value the activities of the OSCE office in Yerevan and stress, that it is the only full fledged OSCE mission in the region, which once again demonstrates Armenia’s commitment to cooperation within the OSCE.