Կանայք հրաժարվել են մեծամասնական ընտրապայքարից
Երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում ճանաչում գտած կանայք, որ ընտրապայքարի մի քանի փորձառություն են անցել՝ այս խորհրդարանական ընտրություններում հրաժարվել են մեծամասնական կարգով առաջադրվելուց: Նրանց մեջ բացառություն է կազմում բոլոր գումարումների ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը, որին մինչեւ այժմ հաջողվել է մեծամասնական կարգով ընտրվել: Ազգային ժողովում կին ներկայացուցիչների թիվն ավելացնելու ուղղությամբ կատարված փորձերի արդյունքում ընդունվել է օրենք, որի համաձայն երաշխավորվում է կանանց առնվազն 5%-ի ներկայությունը խորհրդարանում: Կին լիդերների կարծիքով, սա միակ փրկօղակն է այսօր, որից կարող են կառչել կանայք՝ խորհրդարան մտնելու համար:
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցությունների համամասնական ցուցակների անցողիկ համարվող տեղերում ընդգրկվել են 13 կին: Առաջադրվածները հիմնականում հասարակական-քաղաքական կյանքի փորձառություն ունեցող կանայք են՝ «Հանրապետական» կուսակցության համամասնական ցուցակով՝ Հերմինե Նաղդալյան, Հրանուշ Հակոբյան, ՀՅԴ՝ Ալվարդ Պետրոսյան, Արմենուհի Հովհաննիսյան, «Արժանապատվություն, ժողովրդավարություն, հայրենիք» դաշինք՝ Լյուդմիլա Հարությունյան, «Արդարություն» դաշինք՝ Էմմա Խուդաբաշյան, «Oրինաց երկիր»՝ Թամարա Պողոսյան, «Րաֆֆի Հովհաննիսյան» դաշինք՝ Անահիտ Ժամկոչյան, Հրանուշ Խառատյան, ՀՌԱԿ՝ Շամիրամ Աղաբեկյան եւ այլն: Կանանց շարժման լիդերների կանխատեսումներով կանանց համար այս ընտրությունները ոչնչով չեն տարբերվի նախորդներից:
«Կանայք պատրաստ չեն դրան: Ընտրական գործընթաց մտնելուց պետք է պատկերացում ունենաս մեթոդների, ամբողջ գործընթացի կազմակերպման մասին: Սա գիտություն է, չի կարող կինը գնալ ընտրական գործընթացի՝ դրան չնախապատրաստվելով գոնե մեկ տարի առաջ: Այդ պատճառով գրագետ կանայք անգամ տուժում են, որովհետեւ չգիտեն ինչպես նախընտրական գործընթացը կազմակերպել: Մյուս կողմից` այն տեխնոլոգիաները, որոնք տղամարդիկ գործածում են՝ կնոջն անհարիր է»,- ասաց «Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի» նախագահ æեմմա Հասրաթյանը:
Չնայած երկրի ղեկավարի պնդումներին, որ նշանակովի պաշտոններում կանանց ներկայացվածության տոկոսը բավականաչափ բարձր է, æ. Հասրաթյանը գտնում է, որ գործադիր ոլորտում տոկոսը բարձր է ի հաշիվ քարտուղարուհիների, հավաքարարների, գործավարների եւ միջին մակարդակի մասնագետների: «Գործադիր իշխանության համակարգը պատրիարխատ կադրերով է համալրված: Նրանք չեն պատկերացնում, որ տղամարդկանց այդ ակումբում որեւէ մեկը մտնի, որովհետեւ կանանց ներկայությամբ չեն կարող խոսել այն թեմաների մասին, որ կարող էին խոսել կնոջ բացակայությամբ»,- նշեց տիկին Հասրաթյանը: Վերջինս ներկայացրեց անցնող տարում հրապարակված մի քարտեզ, որը պատկերում էր քաղաքականության մեջ կանանց ներկայացվածության տոկոսն աշխարհում:
Այնտեղ Հայաստանը հարցականով է նշված, այսինքն՝ քաղաքականության մեջ կանանց տոկոսն այնքան փոքր է, որ հարեւան հանրապետությունների, Միջին Ասիայի թվերը կան, մեր երկրինը՝ ոչ: Ապագա խորհրդարանում կանանց ներկայացվածության վերաբերյալ «Կանանց հանրապետական խորհրդի» նախագահ Նորա Հակոբյանի կանխատեսումները չեն տարբերվում գործընկերոջ տեսակետներից: «Նախկինում ունեինք 4 կին պատգամավոր եվ, ըստ իս, այդ էլ կունենանք: Մեծամասնականում անուններ չկան, անգամ միակ միշտ անցնող կնոջ համար ես լավատես չեմ այս անգամ»,-ասաց նա: Շարունակելով բնութագրել ապագա խորհրդարանին՝ Ն. Հակոբյանը նշեց, որ ներուժ ունեցող կանայք այս անգամ չառաջադրեցին իրենց թեկնածությունը հասկանալով, որ անհնար է առանց փողի ընտրվել: «Ընտրությունները կոշտ են ու կոռումպացված, եւ մի մասը հասկացան, որ պետք է ցուցակներով առաջադրվեն: Այս տարբերակով էլ լավագույն դեպքում 10-ը կանցնեն խորհրդարան»: «Կանանց հանրապետական խորհրդի» նախագահը հիշեցրեց, որ կանանց մի զանգված վիրավորված էր կուսակցական ցուցակներում հատկացվող 5%-ի համար եւ առաջարկում էին հրաժարվել նաեւ 5%-ից: «Բարեբախտաբար չհրաժարվեցինք, որովհետեւ կուսակցությունները ստիպված են լինում գտնել այդ 5%-ին ու տեղավորել ցուցակների անցողիկ տեղերում»,-հայտնեց Ն. Հակոբյանը:
Չնայած ընտրությունից՝ ընտրություն, երկրի կառավարման համակարգում կանանց ներկայացվածության նահանջ է արձանագրվում՝ նախորդ տեղական ինքնակառավարման ընտրություններում 455 կին ավագանիների թիվը վերջին ընտրություններում իջավ 170-ի, նախկինում 12 կին գյուղապետ կար, ներկայումս՝ 9-ը: Նախորդ՝ 99թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ 75 ընտրատարածքներից 32-ում իր թեկնածությունն էր առաջադրել 44 կին: 2003թ.-ին՝ 56 ընտրատարածքներում մեծամասնական ըտրակարգով առաջադրվել է 22 կին: Նորա Հակոբյանն, այնուամենայնիվ, արձանագրում է, որ վերջին տարիների մեր պատմության մեջ առաջին անգամ է ՀՀ նախագահն իր ուղերձում մաղթում, որ Հայաստանի կանայք ավելի մեծ ակտիվություն դրսեւորեն եւ ավելի լիարժեքորեն ընդգրկվեն մեր երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Այս ընտրություններում «Արժանապատվություն, ժողովրդավարություն, հայրենիք» դաշինքը գլխավորող «Արժանապատիվ ապագա», կուսակցության նախագահ, պրոֆեսոր Լյուդմիլա Հարությունյանին խնդրեցինք մեկնաբանել, թե ինչպիսին կլինի այս ընտրապայքարը կանանց համար եւ ինչու չմասնակցեց մեծամասնական ընտրապայքարին: «Մեծամասնական ընտրապայքարը գլադիատորների պայքար է, պատմությունը չգիտի կին գլադիատոր»,- ասաց նա: Տիկին Հարությունյանի դիտարկումներով ընտրությունների առեւտուրը կանանց ստիպում է լրջորեն կշռադատել իրենց ներուժը: Ժողովուրդը հաշտվել է այն մտքի հետ, որ ընտրությունները գործարք են: Եթե գործարք է՝ կինն ի՞նչ գործ ունի գործարքի մեջ: Ընտրությունների բիզնեսը, ինչպես ամեն մի բիզնես, Հայաստանում դարձել է տղամարդու բիզնես, ընդ որում խոշոր բիզնես, որտեղ կանայք չկան: «Կանայք պարտվում են նաեւ այն պատճառով, որ չեն կարողացել համոզել քվեարկելու իրենց համար: Կանանց շարժումը ուժեղ չի եւ չի պաշտպանում կին թեկնածուներին: Կանանց շարժումը չի գիտակցել իրեն որոշակի պահանջատեր լոբբիստական ուժ, որը հասարակության մեջ կկարողանա այդ արժեքը ներարկել»,-հայտնեց կուսակցության առաջնորդը:
Նրա կարծիքով, նաեւ կանանց ռացիոնալիզմն է մեծամասնական ընտրակարգով չառաջադրվելու պատճառը: «Ես ցանկություն չունեմ չարչարվեմ՝ ինձ անընդհատ մղեն, որ եթե իմ հակառակորդի կեսը ծախսեմ՝ կընտրվեմ: Ինձ համար ընտրությունը քաղաքական մրցակցություն է, հնարավորություն է նորացնելու քաղաքական կուրսը, ոչ թե գործարք է: Մտավորականությունը չի մտնում ընտրության մեջ, որովհետեւ ընտրությունը գործարք է դարձել»: Սոցիոլոգիայի պրոֆեսորը հույս ունի, որ կուսակցությունների հաշվին այս անգամ ավելի մեծ թվով կանայք կանցնեն խորհրդարան:
«Հազարաշեն» Հկ նախագահ, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանն այս ընտրություներին կմասնակցի «Րաֆֆի Հովհաննիսյան» դաշինքի կազմում: «Իմ խորին համոզմամբ, ընտրությունների մեկնարկն հիմա ավելի ու ավելի է պատճառաբանված մարդկանց ունեցած ֆինանսներով: Գլոբալ իմաստով սա է պատճառը, որ կանայք մեծամասնականին չեն մասնակցում, նախապես իմանալով, որ դրանք անիմաստ ջանքեր են, անիմաստ ներդրում»,-ասաց տ. Խառատյանը: Նրա կարծիքով, վարքի այն նորմերը, որ իշխում են մեծամասնական ընտրությունների ժամանակ ավելի անահասնելի է կանանց՝ գուցե իրենց սեռային վարքի իմաստով, գուցեեւ ռեսուրսային հնարավորությունների իմաստով: Նշեց, որ Հայաստանում ռեսուրսային կապիտալի 80%-ից ավելին տղամարդկանց ձեռքին է, ֆինանսական կապիտալի ռեսուրսներին տիրապետող կանայք չունենք:
«Գուցեեւ ինչ-որ կանայք մոտենում են, բայց նույնիսկ նրանք իրենց հնարավորությամբ չեն մոտենում հիմնական կապիտալ ստեղծող տղամարդկանց: Ոչ թե պետականորեն անհրաժեշտ եվ օրենսդրորեն ամրագրված ֆինանսների չափով, այլ՝ ընտրությունների վրա ծախսվող ստվերային գումարներով եւ նաեւ՝ իշխանական լծակների օգտագործմամբ: Սա նույնպես մի ռեսուրս է, որը տղամարդկանց ձեռքին է»: Անդրադառնալով այն փաստին, որ մեծամասնական ընտրապայքարում առայժմ միակ հաջողություն ունեցած կինը Հրանուշ Հակոբյանն է, որ այս անգամ էլ առաջադրվել է՝ Հ. Խառատյանը նկատեց, որ Մարտունու տարածքում, որտեղ նա առաջադրվում է՝ վաղուց ձեւավորված կլանային, ազգակցական, ընտանեկան հարաբերությունների շատ խոշոր բազային հնարավորություն կա:
«Դա երկու անգամ ակտիվ աշխատած, փորձություն ստացած հնարավորություն է, երրորդ անգամ էլ, ըստ երեույթին, կաշխատի»: Ընտրություններին կանանց սակավաթիվ ներգրավվածութունն, ըստ նրա, պայմանավորված է նաեւ կանանց պասիվությամբ՝ թե համամասնականով, թե մեծամասնականով: «Նույնիսկ եթե ցուցակներով ներկայացված են, այնուամենայնիվ նրանք պասիվ տեղերում են իրենց զբաղեցրած տեղերով: Դա վկայում է այն մասին, որ քաղաքական կուսակցություն կոչվածի վարքը նույնպես ընդհանուր առմամբ բավական տղամարդկայնացված է եւ կանայք այստեղ, կոպիտ ասած, հրավիրովի մասնակցություն ունեն: Հրավիրովի մասնակցությունը մասամբ պայմանավորված է 5% անհրաժեշտ տեղերի տրամաբանությամբ, գուցե մի քանի խիստ մասնավոր դեպքերում արդեն նախկին ունեցած կուսակցական կապերով, կամ գուցե կանանց քիչ թե շատ ունեցած ազդեցության հնարավորություններով»: Նա ուշադրությունը հրավիրեց եվս մի կարեւոր երեւույթի՝ համամասնական ցուցակներում ընդգրկված կանանց մեծ մասը հիմնականում երեւանցիներ են: «Սա Երեւան եւ ոչ Երեւան խզման դրսեւորումն է: Այսինքն, տարածքային կառավարման զրոյական մակարդակը բերում է նաեւ սոցիալ-մշակութային քաղաքական խզման, որի արդյունքում մեր հանրապետությունն ընդհանրապես կտրվում է Երեւանի կյանքի ռեժիմից»: Հրանուշ Խառատյանի դիտարկումներով, երկրում ձեւավորվել են վարքի որոշակի նորմեր՝ կանայք երկրի կյանքին մասնակցելու իրենց վարքով սկսել են իմիտացնել տղամարդկանց վարքը: «Ըստ երեւույթին նրանք կարծում են, որ դա քիչ թե շատ դերակատարում ունենալու միակ ձեւն է՝ եթե ասելիք ունեն: Իսկ իմիտացիան օրիգինալի շատ թույլ պատճենն է: Սրանով մենք ունենում ենք վարքի մշակույթի խեղումներ, որն ի վերջո երբեք դրական էֆեկտ չի կարող ունենալ»: Ո՞րը կարող է լինել լուծումը՝ æեմմա Հասրաթյանը գտնում է, որ բարձրաստիճանան ղեկավարները պետք է քաղաքական կամք ունենան՝ վիճակը փոխելու: «Պետք է լինեն գենդերային քվոտաներ, ինչպես արել են սկանդինավյան երկրները՝ մեկ սեռը մյուսի նկատմամբ չպետք է գերազանցի, քան 70 %-ը»:
«Ըստ ինձ, կանանց շարժումը պետք է անցնի կին թեկնածուների ակտիվ պաշտպանությանը, սա է կանանց շարժման առաքելությունը: Այլապես կանանց ձայնը երբեւիցե լսելի չի դառնա: Կանայք անընդհատ կդիտվեն սոցիալական ուժ, ոչ թե քաղաքական»,-գտնում է Լյուդմիլա Հարությունյանը: Նա գտնում է, որ եթե կան կանանց կազմակերպություններ եւ նրանք քաղաքական նպատակներ են իրենց առջեւ դնում՝ պետք է ծառայեն քաղաքական նպատակներին: «Ավելին, այսօր կանայք շատ ուժեղ են, երբ մտնում են քաղաքական պայքարի մեջ՝ պաշտպանելու հասարակական քաղաքական խնդիր եւ օգտվելով համընդհանուր աջակցությունից: Ես կարծում եմ, որ կանաց ձայնը լսելի է դառնում, հասարակությունը հավատում է, որ կանայք խոհեմ են: Հասակության մոտ կա այն պատկերացումը, որ եթե հասարակությունը ծանր վիճակում է՝ կանայք են փրկելու»,-համոզված է պրոֆեսորը:

Majoritarian elections are contests between gladiators
Women with recognition in the social and political life of Armenia have refused to participate in the majoritarian precincts of the May parliamentary elections, the only exception being Hranush Hakobyan, a member of every convocation of the National Assembly, who has thus far had sucess in majoritarian contests. In an attempt to increase the number of women members of parliament, a law was passed by which party lists for proportional elections must be 5% women. In the opinion of women leaders, this is the only life raft they can cling to get into parliament.
There are thirteen women who have important slots on proportional party lists in the upcoming elections. In general, these are women with experience in public political life -- Hermine Naghdalyan and Hranush Hakobyan on the Republican Party list, Alvard Petrossyan and Armenuhi Hovhanissyan on the ARF (Dashnaktsutiun) list, Ludmila Harutiunyan from the Dignity, Democracy, Fatherland bloc, Emma Khudabashyan -- the Justice (Artarutyun) bloc, Tamara Poghosyan - the Orinats Yerkir Party, Anahit Zhamkochyan and Hranush Kharatyan - Raffi Hovhannisyan’s bloc (this bloc withdrew from the election two days before the deadline), Shamiram Aghabekyan -- the LDPA, etc. But women’s movement leaders don’t anticipate that these elections will be any different from previous ones.
“Women aren’t prepared for it. When you run for office, you must understand the method, the whole process of organization. It’s a science, a woman can’t enter a race without preparing for at least a year. That is why even educated women lose out, because they don’t know how to organize an election campaign. On the other hand, the election techniques that men employ are unacceptable for women,” says Jemma Hasratyan, chair of the Association of Women with University Education.
Although the president of the country maintains that the percentage of women in appointed positions is high, Jemma Hasratyan believes that this figure is high in the executive sphere because of secretaries, administrative assistants, mid-level specialists, and cleaning women: “The executive branch is a patriarchal system: They can’t imagine somebody coming into this men’s club; they can’t talk about things when women are present they way they do when they’re not,” Hasratyan noted. She showed us a map of the world published in 2002 showing the percentage of women involved in politics. On this map Armenia is denoted by a question mark -- the percentage is so low that our country isn’t mentioned.
Nora Hakobyan, chair of the Republican Women’s Council, said of the future parliament that women with the potential have not entered the race because they understand that it’s impossible to get elected without money. “Elections are tough and corrupt and a number of women have realized that they should run on party lists. But this way, in the best case scenario ten of them will get into parliament.” She reiterated that some women had been offended by the 5% envisioned for the lists, and proposed rejecting even this 5%. “It’s fortunate we didn’t reject it, because the parties have been forced to find this 5% percent, and put their names in good positions on the lists,” Hakobyan says.
But from election to election, there has been a regression in terms of the presence of women in the governing system of the country. In the 1999 local elections, 455 women were elected to community councils, as opposed to 170 in the last elections, there used to be twelve women heads of village councils, now there are nine. In the 1999 parliamentary elections, 44 women ran in 32 out of 75 precincts. This year, 22 women are running in 56 precincts. Nora Hakobyan nevertheless points out that for the first time in our recent history the president made a statement expressing his hope that Armenian women ceome more actively and fully involved in the social and political life of the country.
We asked Professor Ludmila Harutiunyan, chair of the Dignified Future Party, who heads the Dignity, Democracy, Fatherland bloc list, to comment on how the election campaign would develop and why she was not running in a majoritarian precinct. “The majoritarian election is a struggle between gladiators, and history has never known women gladiators,” she said. Harutiunyan has observed that the election trade-off forces women to reevaluate their potential. People have gotten used to the idea that elections are deal-making. If it’s a deal, what does a woman have to do with it? The election business, like every other business in Armenia, has become a man’s business. And a big business at that, where there are no women. “Women also lose out because they can’t persuade people to vote for them. The women’s movement isn’t strong, and it doesn’t support women candidates. The women’s movement hasn’t come to understand itself as a lobbying force with specific demands, which can represent this value to society,” the leader of the party said.
She also believes that women’s rationality keeps them from running in majoritarian precincts. “I don’t have the desire to be tortured, to suffer, to be constantly told that if I spend half the money my oponents do I’ll get elected. For me an election is a political competition. It’s a chance to renew a political course, not a deal. The intelligentsia doesn’t run in elections because elections have become deals.” The sociology professor hopes that this time more women get elected to parliament on party lists.
Ethnographer Hranush Kharatyan, chair of the Hazarashen NGO was running in the up-coming parliamentary elections on the list of Raffi Hovanissyan’s bloc until the bloc decided to boycott. “It is my deep conviction that getting into the race is more and more conditioned by people’s finances. In a global sense, this is the reason that women do not run in majoritarian elections. They know in advance that it’s a waste of effort, a waste of money,” Kharatyan said. In her opinion, the type of behavior that reigns during majoritarian elections is impossible for women, perhaps because of their gender, perhaps because of their resource potential. She noted that in Armenia more than 80% of resource capital is in men’s hands. There are no women with financial resources. “Maybe some women are starting to come close, but they are nowhere near men in terms of the potential to create the necessary capital. Not according to the degree of funding required or fixed by the state, but in the shadow amounts spent on elections, and in the use of government leverage. This is another resource that is in men’s hands.”
Referring to the fact that the only woman who has achieved success in a majoritarian campaign so far is Hranoush Hakobian, who is running once again, Kharatyan noted that in the Martuni region where she runs, there exists a large, long-standing power-base founded on kinship or family relations. “This is an opportunity that has already been actively tested and used twice - it will probably work a third time.” The small number of women involved in elections is, in Kharatyan’s opinion, also conditioned by women’s passive role in both majoritarian and proportional elctions. “Even if they are represented on the lists, they are in passive slots. This shows that the behavior in so-called political parties is in general also quite masculinized, and women are there, to put it bluntly, as invitees. This invited participation is partly due to the logic of the necessary 5%, and maybe, in some very special cases, due to previous party connections or maybe to women’s power to influence, more or less.”
She pointed out another inportant phenomenon -- the majority of women on party lists are from Yerevan. “This a manifestation of the Yerevan-non-Yerevan rift. That is to say, that the zero level of regional governance has also brought about a socio-cultural and political rift, as a result of which our republic is cut of from the routine of Yerevan life.” Kharatyan has observed that a certain mode of behavior has taken shape -- women have begun to imitate men in the way they participate in the life of the country. “To all appearances, they think that this is the only way to more or less play a role, if they have anything to say. But the imitation is a very weak copy of the original. This causes distortions in the culture of behavior that can never have a positive effect in the end.”
Jemma Hasratyan, chair of the Association of Women with University Education, believes that senior government officials should manifest the will to change the situation. “There should be gender quotas like in the Scandinavian states, one sex should not exceed the other at more than 70%.”
“If you ask me, the women’s movement should actively support women candidates, this is the mission of the women’s movement. Otherwise women’s voices will never be heard. Women will always be regarded as a social force, not as a political force,” said Ludmila Harutunyan. She believes that if there are women’s organizations, and they take on political goals, then they should serve political goals. “Furthermore, women today are very strong when they enter into the political struggle, fighting for social and political issues and getting general support. I think that women’s voices are becoming audible. Our society feels that women can be trusted. There’s an idea that if our society is in a difficult situation, women will save it,” the professor is convinced.