Ետընտրականից նախընտրական
Հայաստանում այսօր շարունակում են ուշադրության կենտրոնում մնալ Սահմանադրական դատարանը եւ նրա նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: Սահմանադրական դատարանը մարտի 24-ին մերժեց փետրվարի 19-ի ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու մասին ՀՀ նախագահի թեկնածու Արտաշես Գեղամյանի դիմումը:  Նա «Ազգային միաբանություն» կուսակցության առաջնորդն է եւ նախագահական ընտրություններում գրավել էր երրորդ տեղը: Այս մերժումով, սակայն, չավարտվեց Գ.Հարությունյանի անձի նկատմամբ հասարակական ուշադրությունը£ Սահմանդրական դատարան է դիմել նաեւ Նախագահի թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանը մարտի 5-ի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքները անվավեր ճանաչելու պահանջով:
ՍԴ-ում Ստեփան Դեմիրճյանի լիազոր ներկայացուցիչ« ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի համոզմամբ իրենց ներկայացրած դիմումն այնքան հիմնավոր է, որ դժվարանում է պատկերացնել, թե ՍԴ-ն ինչպես պետք է այն մերժի: ՙՄենք ՍԴ-ում պետք է փորձենք ապացուցել, որ ի սկզբանե պետական մակարդակով գործել է մի համակարգ, որը նպատակաուղղված է եղել անօրինական ընտրություններ անցկացնելուն»,- ասում է Վ.Դալլաքյանը:
Ս. Դեմիրճյանի թիմը պատրաստվում է դատարանին ներկայացնել ընտրություններից առաջ շրջանառության մեջ եղած, Քոչարյանի օգտին քվեարկված հազարավոր քվեաթերթիկներ: «Մենք ունենք բազմաթիվ փաստեր, որ ընտրատարածքային հանձնաժողովների անդամները կամ նախագահները դիմումներ են գրել հանձնաժողովի ընդդիմադիր անդամի փոխարեն, որ իբր վերջինս դուրս է գալիս հանձնաժողովից: Կամ անօրինական ձեւով կասեցրել են այդ անդամների լիազորությունները, եւ հանձնաժողովում մնացել են միայն Քոչարյանի կողմնակիցները: Հանձնաժողովները փակելուց մի քանի րոպե առաջ արդեն գործի են անցել ոստիկանները, որոնք տեղամասերից դուրս են արել ընդդիմության վստահված անձանց:
Կան տեղամասեր, որտեղ ընտրողների 90-98 տոկոս մասնակցություն է եղել, Քոչարյանը 90 տոկոս ձայն է ստացել: Երբ խրոնոմետրաժ ենք արել, պարզվել է, որ նման տեղերում մեկ ընտրողի քվեարկությունը տեւել է ընդամենը 17 վայրկյան: Այսպիսով` ստեղծվել է պետական մի համակարգ, որն ապահովել է անօրինական ընտրությունների անցկացումը»,- ասում է Վ. Դալլաքյանը: Նման բազմաթիվ փաստերի առկայությունը, ըստ Վիկտոր Դալլաքյանի, ՍԴ-ի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը պարզապես չի կարող հաշվի չառնել: ՍԴ-ի անդամները, Վ.Դալլաքյանի կարծիքով, Հայաստանի պատմության մեջ մնալու հնարավորություն ունեն:
«Մեր փաստարկներն անխոցելի են, բայց այդ փաստերի որակումը պետք է տան Սահմանադրական դատարանի 9 անդամները: Եւ նրանցից 5-ի քվեարկությունը բավարար է, որ Հայաստանը գնա ժողովրդավարության ճանապարհով»- մարտի 27-ին ասել է Վ. Դալլաքյանը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում:
ՀՀ նախագահի թեկնածու Արամ Կարապետյանն ավելի հոռետես է. «Մեկ ամիս առաջ խոսելով Արտաշես Գեղամյանի հայցի ճակատագրի մասին` հայտարարել էի, որ այն մերժվելու է: Այս դեպքում եւս համոզված եմ, որ Ստեփան Դեմիրճյանի հայցը մերժվելու է, չնայած շատ հիմնավոր ապացույցներ կան ընտրությունները չեղյալ հայտարարելու համար: Ուղղակի Հայաստանի պատմության մեջ չկա մի դեպք, երբ ՍԴ-ն գործադիր իշխանության դեմ վճիռ կայացնի»:
Նախագահի մեկ այլ թեկնածու, Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը մարտի 28-ին Երեւանում ընդդիմության հանրահավաքում ժողովրդին խնդրեց չհուսալքվել եւ հավատալ, որ Սահմանադրական դատարանն ուժ «կգտնի օրինական եւ արդար վճիռ կայացնելու»: Նախագահի թեկնածու, ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը, որը 1996 թվականին մասնակցել էր նախագահական ընտրություններին եւ դրանց արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով դիմել Սահմանադրական դատարան, ասաց. «1996 թ. որեւէ հույս չունենալով` ես դիմեցի ՍԴ եւ պարտադիր էի համարում, որ այս անգամ նույնպես դիմեն: Ընդ որում` այս անգամ ավելի շատ հույս կարելի է ունենալ, որ ՍԴ-ն որեւէ դրական որոշում կկայացնի, որովհետեւ կա եվրոպական հասարակական կարծիք, որի հետ ՍԴ-ն պետք է հաշվի նստի: ՍԴ-ն հիմա այնքան էլ իշխանությունների կցորդը չէ, ինչպես Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանության ժամանակ: Ես չեմ պնդում, որ ՍԴ-ն վճիռ կկայացնի հօգուտ դիմողի, բայց դրա հավանականությունը զրո չէ»,- ավելացրել է Վ.Մանուկյանը:
Հանրահավաքներ անցկացնող միավորված ընդդիմադիր ուժերը Ստեփան Դեմիրճյանի գլխավորությամբ հնարավոր են համարում Սահմանադրական դատարանի միջոցով ՀՀ նախագահական ընտրություններն անվավեր ճանաչելը: ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը մոտ է ընդդիմության թեւերից մեկի հետ: Որոշ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների համար հենց սա է նման համոզվածության հիմքը: Չնայած, հակառակ դրան, շատ քաղաքական գործիչներ համոզված են, որ Գ.Հարությունյանը նման քայլի երբեք չի գնա:
Կոմունիստական նոմենկլատուրայի այս ներկայացուցիչը շատ զգույշ է եւ իր քայլերը «յոթ անգամ չափում է, նոր անում»: Միաժամանակ նա նաեւ հասկանում է երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի չափազանց թույլ դիրքերը:
Չի բացառվում, որ ներքաղաքական իրադարձությունների կիզակետում կարող է հայտնվել այդ պաշտոնյան եւ այս փուլում որոշիչ դեր ունենալ: Ինչպես արդեն նշեցինք, Սահմանադրական դատարանը նման իրավիճակում հայտնվել է 1996-ի նախագահական ընտրություններիից հետո: Ուժային կառույցներն այն ժամանակ սատարեցին Լ.Տեր-Պետրոսյանին` նրան թույլ չտալով զիջել իշխանությունը: Դատարանը մերժեց նախագահի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի` ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջը: Սակայն երկու տարի անց նման ձեւով իշխանության եկած Լ.Տեր-Պետրոսյանը ստիպված էր հրաժարական տալ:
Շատ գործիչներ եւ քաղաքական մեկնաբաններ նրա հրաժարականը հիմնականում կապում են այդ ընտրությունների հետ: Նա լեգիտիմ չէր, ուստի իր շրջապատի պատանդն էր: Այսօր որոշ գործիչներ եւ մեկնաբաններ, զուգահեռներ տանելով այս երկու ընտրությունների միջեւ, համոզված ասում են, որ նման վախճան կունենա նաեւ Ռ.Քոչարյանի իշխանությունը:
Նա նույնպես պատանդ է ընտրախախտումներ կատարած իր շրջապատի ձեռքում: Իսկ երկրում ստեղծված ներքաղաքական վիճակը սկսում է նմանվել 1998-ի նախագահական ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակին:
1998-ին Պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը` Հայաստանի ամենաազդեցիկ դեմքը« սատարելով Ռ.Քոչարյանին` խոչընդոտեց Կարեն Դեմիրճյանին դառնալ նախագահ: Սակայն կարճ ժամանակ անց նույն պաշտպանության նախարարը դաշինք կազմեց Կ.Դեմիրճյանի հետ եւ «վերցրեց» խորհրդարանի մեծամասնությունը: Շատերը գիտակցում էին, որ այդ երկու քաղաքական առաջնորդներն իշխանությունն օրինական ճանապարհով փորձում են վերցնել Ռոբերտ Քոչարյանից:
Եթե տեղի չունենար 1999թ. հոկտեմբերի 27-ը, երբ խորհրդարանում գնդակահարվեցին ԱԺ նախագահ Կ. Դեմիրճյանը եւ վարչապետ 2003-ին Վ.Սարգսյանը« ապա երկրի կառավարման ղեկը Ռ.Քոչարյանի ձեռքում չէր մնա:
Պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանն օժանդակեց Ռ.Քոչարյանին` լինելով նրա նախընտրական շտաբի պետը« եւ նրան դարձրեց նախագահ: Իսկ այժմ միացել է վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի «Հանրապետական» կուսակցությանը եւ փորձում է լուծել խորհրդարանում մեծամասնության հարցը: Բնականաբար, երկրի նախագահը դեմ է նման ռեւանշին եւ ամեն ինչ պետք է անի դրան խանգարելու համար:
Ինչքան էլ նախագահ Քոչարյանը եւ պաշտպանության նախարարը հայտարարեն, որ իրենց միջեւ հակասություններ չկան, միեւնույն է, արդեն հստակ է, որ այդ հակամարտությունն առկա է եւ խորհրդարանական ընտրությունների մոտենալուն զուգընթաց խորանալու է: Այսօր Քոչարյանը ստիպված է դիմակայել մի քանի ճակատով: Այս տարիների ընթացքում նա այդպես էլ չկարողացավ ձեւավորել իր թիմը եւ հենարան քաղաքական ուժը:
Սերժ Սարգսյանի տանդեմը հանրապետականների հետ շատերին է մտորելու տեղիք տալիս: Միանշանակ քայլեր անելը շատ գործարարների, քաղաքական ուժերի համար պարզապես կործանարար կարող է լինել: Արդեն տասը տարի մշտապես ուժային կառույցներ ղեկավարած Սերժ Սարգսյանը շատ բան գիտի: Նա տիրապետում է հսկայական տեղեկատվության, որը ցանկացած պահի կարող է դուրս ՙսպրդել՚ նրա հովանավորությամբ լույս տեսնող թերթերում:
Ուշագրավ է նաեւ այն փաստը, որ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր` Արմեն Սարգսյանի ձերբակալության մասին Սերժ Սարգսյանն առայժմ լռում է: Նա կարծես փորձում է հեռու մնալ այս պատմությունից եւ իր անունը չկապել ձերբակալության հետ: Համենայնդեպս« դարձյալ դժվար է կռահել, թե մոտ ժամանակներս ինչ տեղի կունենա ներքաղաքական դաշտում:
«Հանրապետական» կուսակցությունը, որն իր բոլոր ռեսուրսները ներդրել էր ի նպաստ Քոչարյանի, այսօր տագնապի մեջ է: «Հանրապետական» վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի համար արդեն հայտնի է, որ Քոչարյանի վարչապետը լինելու է դաշնակցությունը ներկայացնող Արտաշես Թումանյանը: Իսկ դաշնակցությունը լուրջ խնդիրներ ունի Ներքին գործերի եւ ազգային անվտագության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանի հետ: Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հենց նրանց ջանքերով մի կողմ մղվեց Քոչարյանի շտաբը ղեկավարող պաշտպանության նախարարը: Նախագահական ընտրությունների ընթացքում Քոչարյանի ունեցած բոլոր ձախողումները հենց նրան են վերագրվում:
Մյուս կողմից` իր հեղինակությունը ինչ-որ չափով վերականգնելու համար Քոչարյանն այսօր կտրուկ քայլեր անելու ժամանակ չունի: Իսկ ժամանակը երբեք այնքան ի վնաս նրա չի աշխատել, որքան այսօր: Նրա շրջապատում ոմանք պնդում են նման քայլերի անհրաժեշտությունը:
Այդ քայլերից մասնավորապես նշվում է մի քանի նախարար պաշտոնանկ անելը, ովքեր իրենց աթոռներն օգտագործում են միայն սեփական բիզնեսը զարգացնելու համար եւ ժողովրդի համար կաշառակերության խորհրդանիշներ են: Հաջորդ քայլերից մեկը, որ Քոչարյանին համոզում են անել« տնտեսության առանձին ոլորտներում մենաշնորհ ունեցողներին դրանից զրկելն է:
Որքան էլ տարօրինակ կարող է թվալ, բայց Քոչարյանին համոզում են նաեւ բացել «Ա1+» հեռուստաընկերությունը: Սակայն նման խորհուրդներ տվողները համոզված են, որ Քոչարյանն այդ քայլերը չի կարող անել: Նա իր շրջապատի պատանդն է եւ զորակցող թիմ չունի: Քոչարյանը երբեմն ստիպված է լինում զբաղվել ամեն ինչով եւ խոսել ամեն ինչի մասին:
Նրա Գլխավոր դատախազի մտքով նույնիսկ չի անցել, որ Տիգրան Նաղդալյանի սպանության «բացահայտման» մասին խոսելն իր մենաշնորհն ու պարտականությունն է: Այսօր Քոչարյանը նորից շրջանառության մեջ է դրել 40 հազար աշխատատեղ ստեղծելու պատմությունը, որը միայն քմծիծաղ է առաջացնում: Նախագահ Քոչարյանին մնացել է ընդամենը մի բան` կատարել նաեւ մամլո քարտուղարի պարտականությունները:

Kocharyan's election aftermath
The Constitutional Court and its Chairman, Gagik Harutiunyan, remain at the center of attention in Armenia. On March 24, The Constitutional Court of Armenia dismissed a suit filed by ex-presidential contender (and leader of the National Unity Party) Artashes Gegamyan questioning the outcome of the first round of presidential election, which took place on February 19, 2003. This dismissal, however, has not diminished society’s interest in Harutunyan’s potential role.
Stepan Demirchyan, too, has appealed to the Constitutional Court questioning the outcome of the second round of the presidential election, which took place on March 5, 2003.According to Victor Dallakyan, a member of parliament and Demirchyan’s representative in the Constitutional Court, the application they filed is so well grounded that it is difficult to imagine that the Court could dismiss it. “We will try to prove in the Constitutional Court that from the beginning a system was put in action at the state level that was aimed at conducting an unlawful election”, says Dallakyan.
Demirchyan’s team is preparing to present to the court ballot-papers marked for Kocharyan that were circulated before the election. “We have numerous instances of commission chairmen and members signing written requests on behalf of the opposition members of the commissions, stating that they were resigning from the commissions, or illegally removing opposition representatives from the commissions, so only Kocharyan supporters remained on the commissions. A few minutes before closing the polling stations, policemen intervened and turned out opposition proxies. There were polling stations where 90-98% of the voters participated in the vote and 90% of them voted for Kocharyan. When we carried out a time study, it showed that in these polling stations it took each voter just 17 seconds to cast his or her vote. Thus, a state system was organized that secured the conducting of illegal election”, says Dallakyan.
Dallakyan says that the Chairman of the Constitutional Court, Gagik Harutiunyan, simply cannot ignore the existence of such overwhelming evidence. Dallakyan believes that the members of the Constitutional Court have an opportunity to go down in history. “Our arguments are invulnerable, and these facts are to be interpreted by the nine members of the Constitutional Court. Five votes are enough for Armenia to follow the path of democracy”, Dallakyan said in a March 27 interview with the Haykakan Zhamanak daily.
Aram Karapetyan, a presidential candidate, is more pessimistic: “A month ago, speaking about Artashes Geghamyan’s suit, I predicted it would be dismissed. In this case, too, I am convinced that Stepan Demirchyan’s suit will be dismissed, notwithstanding that there are well-grounded arguments for declaring the results of the election invalid. Simply, there is no instance in Armenian history when the Constitutional Court decided against the executive power.”
Another presidential candidate, Social Democratic Party leader Aram G. Sargissyan, asked the people gathered for the March 28 opposition rally in Yerevan not to lose hope and “to believe that the Constitutional Court will find the strength to pass a legal and just verdict.” Vazgen Manukyan, a presidential candidate and the leader of the National Democratic Union, who ran for president in 1996 presidential election and appealed to the Constitutional Court challenging the election results, said “I appealed to the Constitutional Court in 1996 without any hope, and now I consider it necessary that the opposition file suit. And now there is more hope that the Constitutional Court may decide positively, because there is European public opinion that the Constitutional Court must take into consideration. The Constitutional Court now is not as attached to the government as it was under Levon Ter-Petrossian. I do not assert that the Constitutional Court will decide in favor of the applicant, but the likelihood is not nil.”
The united opposition forces led by Stepan Demirchyan believe it is possible that the Constitutional Court will invalidate the election results. Chairman Gagik Harutiunyan is close to one wing of the opposition. For some opposition politicians, this is grounds for hope. However, many other politicians are convinced that Harutiunyan will never do any such thing. A representative of the former Communist nomenclature, he is very cautious and always “looks before he leaps”. At the same time though, he also grasps the present political situation and the extreme weakness of the president. It can’t be ruled out that this official will find himself at the center of internal political events and play a decisive role at this stage. The Constitutional Court found itself in a similar situation after the 1996 presidential election. The power structures supported Ter-Petrossian then, and did not let him relinquish his power.
In 1996, the Court dismissed the suit filed by presidential candidate Vazgen Manukyan challenging the election results. However, two years later, Ter-Petrossian was forced to resign. Many politicians and political analysts connect his resignation to the 1996 election. He lacked legitimacy and thus he became a hostage of his circle. Today some politicians and analysts draw a parallel between these two elections and confidently say that Kocharyan’s regime will have a similar end. He too is a hostage in the grip of the circle that rigged the vote. Furthermore, the internal political situation in the country resembles the aftermath of the 1998 presidential election.
Defense Minister Vazgen Sargissyan, the most influential politician in Armenia, supported Robert Kocharyan in 1998 and prevented Karen Demirchyan from becoming president. But after a short period of time, the same minister of defense built a coalition with Karen Demirchyan and “took” the majority in parliament. Many people realized that these two political leaders were attempting to take power from Kocharyan by legal means. If it hadn’t been for the terrorist act of October 27, 1999, when Speaker of the Parliament Karen Demirchyan and Prime Minister Vazgen Sargissyan were assassinated, Robert Kocharyan would not have remained in power. In the recent election, Defense Minister Serge Sargissyan supported Kocharyan and, as his campaign manager, made him president. Now Sarkissyan has joined the Republican party of Prime Minister Andranik Margaryan and is trying to decide the fate of the majority in parliament. Naturally, the president is opposed to any such payback, and will do anything to prevent it.
President Kocharyan and Defense Minister Sargissyan say that they have no dispute with each other. All the same, it is clear by now that tensions exist, and that they will deepen concomitant to the approaching parliamentary elections. Today Kocharyan is forced to defend himself on two fronts. Over the years, he has never been able to build his own team or political force behind him. The Serge Sargissyan-Republican Party tandem feeds many people’s speculations. For many businessmen and politicians, taking any definite steps could be suicidal. Serge Sargissyan, who has headed the power structures for ten years now, knows a lot. He possesses extensive information that can at any time slip into the newspapers he controls.
It is also significant that Serge Sargissyan has so far has been silent about the arrest of Vazgen Sargissyan’s brother Armen. It seems that he is trying to remain aloof from the story and not to get bound up in this arrest. In any case, it is hard to predict what will happen in internal politics in the near future. The Republican Party, which invested all its resources to support Kocharyan, is in a panic today. For Republican Prime Minister Andranik Margaryan, it is already clear that Kocharyan’s prime minister will be the Dashnaktsutiun representative, Artashes Tumanyan. And the Dashnaktsutiun party has serious problems with former Minister of Internal Affairs and National Security Serge Sargissyan. It was through their efforts during the second round of the presidential election that the minister of defense, who was managing Kocharyan’s election campaign, was pushed aside, and that all of Kocharyan’s failures during the election were ascribed to him.
On the other hand, Kocharyan has no time right now to take decisive steps to somehow restore his prestige. But time is working against him like never before, as his circle insists that these steps must be taken.
One such move being talked about is to dismiss several ministers who use their offices only to improve their private businesses and who have become symbols of corruption in the eyes of the people. Another step that is being suggested to Kocharyan is to deprive some businesses of monopolies. As strange as it may sound, Kocharyan is also advised to reopen the A1+ TV Station. However, those who give such advice are don’t believe that he can follow it. He is held hostage by his circle and he lacks his own team of supporters. Again and again, he is forced to deal with everything and speak about everything on his own. Even his prosecutor general didn’t understand that it was his responsibility to speak about “disclosing” Tigran Naghdalyan’s assassination. Today Kocharyan has again put into circulation the tales about creating 40,000 new jobs, which only makes people laugh. President Kocharyan has only one more job left to do - be his own press secretary.