Գյումրեցի բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը ձեռք է բերել Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր
Ռիոյում օգոստոսին կայանալիք Օլիմպիական խաղերին հանրապետությունից առայժմ մասնակցելու է 32 մարզիկ: Շիրակի մարզպետարանի մշակույթի եւ սպորտի բաժնի պետ Վաչիկ Վարդանյանն ասում է, որ մասնակիցների թիվը վերջնական չէ: Շիրակի մարզը ներկայացնելու են գյումրեցի մարզիկներ Ամալյա Շառոյանը՝ թեթեւ ատլետիկա, Արթուր Ալեքսանյանը՝ հունահռոմեական ըմբշամարտ, Հովհաննես Դավթյանը՝ ձյուդո, բռնցքամարտիկներ Հովհաննես Բոչկովն և Արթուր Հովհաննիսյանը, ծանրամարտիկներ Նազիկ Ավդալյանը և Գոռ Մինասյանը:
«Ինչպես գիտեք դոպինգ ստուգման արդյունքում Հռիփսիմե Խուրշուդյանը որակազրկվեց և չի մասնակցելու Օլիմպիադային: 8-րդ մասնակիցը եւս ծանրամարտիկ է լինելու եւ վերջին ուսումնամարզական հավաքի ժամանակ, որ այս պահին անցկացվում է Կազանում, որոշվելու է նրա անունը: Հավանաբար կընտրվի մեր ծանրորդը՝ Քրիստինե Պետրոսյանը, որ շատ լավ արդյունքներ է ցույց տալիս»,- հայտնեց Շիրակի մարզպետարանի մշակույթի եւ սպորտի բաժնի պետ Վաչիկ Վարդանյանը:
Մեդալներ ակնկալում են բոլորից, սակայն որպես փորձառուների, Վաչիկ Վարդանյանը շեշտում է հատկապես Արթուր Ալեքսանյանին, ով արդեն երկրորդ անգամ է մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին և Հովհաննես Դավթյանին, ում համար Ռիոն կլինի երրորդ օլիմպիադան: Մեծ հույսեր են կապում նաեւ ծանրամարտիկ Նազիկ Ավդալյանի հետ: Ինչ վերաբերում է գյումրեցի բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովին, ապա նրան Թուրքիայի Սասուն քաղաքում կայացած վարկանիշային մրցումների ժամանակ անարդարացիորեն օլիմպիական ուղեգրից զրկելը սկզբում անակնկալի էր բերել ֆեդերացիային:
«Երբ Հայաստանը դեռ չուներ ոչ մի ուղեգիր, սպորտային ամենաբարձր ղեկավարից վերջացրած բռնցքամարտի մասնագետներով համոզված էինք, որ եթե լինի ուղեգիր, դրան տիրանալու է Հովհաննես Բաչկովը: Ցավոք սրտի Թուրքիայի Սամսուն քաղաքում, երբ մրցումներն ավարտվեցին, բոլորն ուղեգիր ստացան՝ բացի Բաչկովից: Բայց պիտի ասեմ, որ էլի փառք էն մարդկանց, որ աջակցեցին, Բաչկովը մասնակցեց Վենեսուելայի Վարկաս քաղաքում հուլիսի 3-8 կայացած վարկանիշային մրցումներին ու հաղթելով երեք մրցակիցներին՝ ձեռք բերեց ուղեգիր»:
Վենեսուելայում տեղի ունեցած APB-ի և WSB-ի պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկների վարկանիշային մրցաշարում օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճած 64 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Հովհաննես Բաչկովը հրաժարվեց նախօրոք կանխատեսումներ անելուց եւ խոստումներ տալուց՝ նշելով, որ աշխատելու է բարձր պահել հանրապետության պատիվը:
Հովհաննես Բաչկովին հուլիսի 12-ին ընդունել էր քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն, ով մարզիկի փոխարեն վստահություն հայտնեց նրա Օլիմպիական խաղերից հաղթական մրցանակով վերադարձի կապակցությամբ:

Боксер из Гюмри Ованнес Бачков завоевал путевку на Олимпийские игры
На предстоящие в августе Олимпийские игры в Рио-де-Жанейро из Армении пока должны отправиться 32 спортсмена. По словам начальника отдела культура и спорта администрации Ширакской области Вачика Варданяна, это еще неокончательное число. На Олимпиаде в Рио Ширакскую область будут представлять легкоатлетка Амалия Шароян, борец греко-римского стиля Артур Алексанян, дзюдоист Ованнес Давтян, боксеры Ованнес Бачков и Артур Ованнисян, тяжелоатлеты Назик Авдалян и Гор Минасян.
“Как вы знаете, по результатам допинг-теста Рипсиме Хуршудян дисквалифицирована и не будет участвовать в Олимпиаде. Восьмой участник тоже будет тяжелоатлетом. Его мы выберем после тренировочных сборов, которые сейчас проходят в Казани. Возможно, это будет наша тяжелоатлетка Кристине Петросян, которая показывает очень хорошие результаты”,- отметил В.Варданян. По его словам, медали ждут от всех участников, однако наиболее опытными являются Артур Алексанян, для которого это вторые Олимпийские игры, и Ованнес Давтян, который примет участие в Олимпиаде уже в третий раз. Большие надежды специалисты связывают с тяжелоатлеткой Назик Авдалян. Что касается гюмрийского боксера Ованнеса Бачкова, то несправедливое лишение его олимпийской путевки на рейтинговых соревнованиях в городе Сасуне (Турция) вначале стало неожиданностью для Федерации.
“Когда у Армении еще не было ни одной олимпийской путевки, все – от высших руководителей спорта до специалистов по боксу – были убеждены, что Ованнес Бачков обязательно завоюет путевку. К сожалению, по окончании соревнований в Сасуне путевки получили все, кроме Бачкова. Должен, однако, отметить: честь и хвала тем людям, при поддержке которых Бачков принял участие в прошедших  3-8 июля рейтинговых соревнованиях в городе Варкасе в Венесуэле и, победив трех соперников, завоевал путевку”.
12 июля Ованнеса Бачкова принял мэр Гюмри Самвел Баласанян. Он выразил уверенность, что с Олимпийских игр Бачков обязательно вернется с победой.