Արմավիրի մարզ. աղբանոցում աշխատողները և աղբատար ջրագիծը
Ամառվա շոգին Էջմիածնի աղբանոցի գարշահոտը զգացվում է հեռվից հեռու։ Մոտենալուն պես՝ բազմաթիվ գունավոր պոլիէթիլենային տոպրակների միջից տեսանելի են  դառնում կռացած մարդկանց շարժումները, ովքեր ամեն օր աղբի միջից առանձնացնում են պլաստիկե և ապակե շշերը։ Այս կանայք և տղամարդիկ սովորել են կիզիչ արևի տակ և գարշահոտի մեջ աշխատելուն։
Էջմիածնի հիմնական աղբավայրը գտնվում է քաղաքից մոտ 5 կմ դեպի հյուսիս։ Աղբանոցում աշխատողները երբևէ չեն ցանկանում հայտնվել լրագրողական տեսախցիկի առաջ։ Կանանցից մեկը, որ որդու հետ էր աշխատում, ասաց՝ ինքը չի ամաչում, բայց տղան ամաչում է իր աշխատանքից։ Նրանք բոլորը փոքր-ինչ զայրացած են ամեն ինչի վրա, ասում են, որ բազմաթիվ լրագրողներ են այցելել, փորձել լուսաբանել իրենց խնդիրները, բայց դրանից ոչինչ չի փոխվել նրանց կյանքում։
Աղբանոցի մեջ դասավորված կապույտ պարկերն այս մարդկանց աշխատանքի արդյունքն են։ Պարկերից յուրաքանչյուրը 50-60 կգ պլաստիկե շիշ է պարունակում։ Մեկ պարկ շշի դիմաց աղբահավաքները վճարվում են 1500 դրամ։ Նրանք բոլորը շշերը հանձնում են միջնորդ անհատի, ով էլ պարկերը տեղափոխում է Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում գտնվող պլաստիկի վերամշակման կենտրոն։
Պլաստիկե շշերի միակ վերամշակողը «Քլինլենդ» ՍՊԸ-ն է, որը մեկ կիլոգրամ պլաստիկի դիմաց վճարում է 100 դրամ։
Արմավիրի մարզը, գտնվելով Երևանին մոտ, ավելի շատ է աղտոտված, քան ավելի հեռավոր բնակավայրերը: Աղբաշատ լինելն է պատճառը, որ այս մարզին կանդրադառնանք երկու մասով. Վաղարշապատ և Արմավիր քաղաքների տարածաշրջանները` առանձին-առանձին:
Էջմիածնի կենտրոնում անթույլատրելի վայրում թափված աղբ գրեթե անհնար է նկատել: Ի տարբերություն կենտրոնի` քաղաքի ծայրամասային թաղամասերում և կից գյուղերում ամեն քայլափոխի աղբակույտեր կան:
Ստորև ծանոթացեք Արմավիրի մարզի Վաղարշապատի տարածաշրջանում «Հետքի» կողմից արձանագրված աղբանոցներին։ Համակարգչի կուրսորը մոտեցրեք սև կետերին՝ տեսնելու տվյալ աղբանոցի լուսանկարը։ Կետերի վրա սեղմելու դեպքում՝ կարդացեք տեղեկատվություն այդ աղբանոցի մասին։
Զվարթնոց թաղամաս. քաղաքապետարանում «տեղյակ չեն» աղբի մասին
«Զվարթնոց» թաղամասը Արմավիրի մարզի ամենաանտեսված և աղտոտված բնակավայրերից մեկն է: Այս թաղամասի աղբահանությունն իրականացնում է Վաղարշապատի քաղաքապետարանը: Կիսակառույց շենքերը, մեծ ու փոքր փոսերն ամբողջովին լցված են կենցաղային աղբով: Մեր նկարահանումների ժամանակ բնակիչներից ոմանք աղբը հերթական անգամ շպրտում էին առաջին պատահած կիսակառույցից ներս: Միևնույն ժամանակ, նրանք դժգոհում էին աղբահանության որակից և պարբերականությունից` նշելով, թե կոմունալ ծառայություններն իրականացնողներն աղբն ուշ-ուշ են տանում, իսկ արդեն իսկ գոյացած աղբակույտերը երբևէ չեն վերացնում: «Զվարթնոց» թաղամասում մի քանի աղբամաններ կային տեղադրված, որոնք վաղուց արդեն լցվել էին:
Վաղարշապատի քաղաքապետարանի բնակարանային կոմունալ վարչության փոխտնօրեն Մարտուն Դիլանյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց. «Կիսակառույցներում տարիներով հավաքված աղբը մաքրել չենք կարող, քանի որ շենքից ներս տեխնիկա չի մտնի, իսկ ձեռքով այդ ծավալի աղբ ոչ ոք չի կարող մաքրել»:
Պնդմանը, որ Զվարթնոց թաղամասում աղբը ոչ միայն կիսակառույցներում է լցված, այլ նաև շենքերի արանքում ու փոսերի մեջ, Դիլանյանը պատասխանեց. «Փոսը ուրիշ բան: Մենք հեսա էսօր-վաղը տեխնիկա ենք ձեռք բերելու, կմաքրենք»:
Հարցին, թե ինչու մինչ այդ փոսերի և հարակից տարածքների աղբը չի հավաքվել, բնակարանային կոմունալ վարչության փոխտնօրենը պատասխանեց, որ իրենք տեղյակ չեն եղել, որ այդտեղ աղբ կա: Էջմիածնի քաղաքապետարանի կոմունալ վարչությունը չէր կարող չտեսնել ամբողջ թաղամասով սավառնող աղբը:
Նման վիճակի մեղավորը, ըստ Մարտուն Դիլանյանի, «հիմար» բնակիչն է, որ ամեն տեղ աղբ է լցնում. «Եթե ամեն բնակիչ որտեղ հասնի, գցի, մենք պիտի ընկնենք հետևից, որ հավաքենք: Հիմար բնակիչներ են, մեկը մյուսին չեն զգուշացնում, որ աղբը չի կարելի այդտեղ գցել»,- ասում է Մարտուն Դիլանյանը: Նա պնդում է նաև, որ այս թաղամասում ամեն օր աղբահանություն է իրականացվում, այնինչ մեր այցելության օրը, առավոտյան ժամին աղբամանները լիքն էին, իսկ աղբը թափված էր դրանց կողքին:
Բնակարանային կոմունալ վարչության փոխտնօրենը խոստացավ, որ Զվարթնոց թաղամասի աղբակույտերի մասին տեղյակ կպահի քաղաքապետին, որ հարցին լուծում տրվի:
Պտղունք և Նորակերտ. գյուղապետերը փոխադարձ մեղադրանք են հնչեցնում
Այս գյուղում աղբահանությունը նույնպես իրականացնում է Էջմիածնի քաղաքապետարանը: Գյուղապետ Կարապետ Արթենյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ իրենց գյուղից աղբը տարվում է շաբաթ և կիրակի օրերին: Ըստ համայնքապետի` բնակիչներն աղբը հավաքում են իրենց բակերում, իսկ հանգստյան օրերին աղբի մեքենան հերթով հավաքում է այն յուրաքանչյուր տնից: Հարցին, թե այդ դեպքում ով է աղբ լցնում գյուղի կողքով անցնող ջրագիծը, Կարապետ Արթենյանը պատասխանեց, թե այդ հատվածը Նորակերտի վարչական տարածքն է, ուրեմն նրանք են լցնում։
Նորակերտի գյուղապետ Շահեն Կարապետյանը, սակայն, ջրագծում թափված աղբի համար մեղադրում է պտղունքցիներին: Նա նշում է, որ բազմաթիվ անգամներ զգուշացրել են, որ այդտեղ աղբ չլցնեն, «բարի» ավանդույթները շարունակվում են: Իրականում` ջրագծի մեջ մի երկու հատվածում է աղբ կուտակված, որից մեկի կողքին ցուցանակ կա` «Աղբ չթափել»: Իսկ ջրագծից մի փոքր դեպի արևմուտք կրկին աղբի պակաս չկա:
Նորակերտի համայնքապետարանը ամսական 120-125 հազար դրամ է հատկացնում աղբահանությանը: Պայմանագիր են կնքել «Աղասի Թորոսյան» Ա/Ձ-ի հետ. մեքենան աղբը հավաքում է յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի օրերին: Ի դեպ` «Աղասի Թորոսյան» Ա/Ձ-ի հետ պայմանագիր են կնքել Վաղարշապատի տարածաշրջանի գյուղերի մեծ մասը:
Այգեշատ գյուղն, օրինակ, ջրագծին մոտ չէ, բայց այստեղի բնակիչները զրկված չեն բնությունն աղտոտելու «հնարավորությունից»։ Այգեշատի կողքով հոսում է Քասախ գետը, որն էլ դարձել է գյուղի միակ աղբատարը։ Ավելին՝ գյուղապետ Ռոբերտ Հովսեփյանին երբ խնդրեցինք տեղեկացնել, թե որքան գումար են ամսական հատկացնում աղբահանությանը, վերջինս պատասխանեց. «Դա ի՞նչ կարևոր ա, ես հո խաբարբզիկ չեմ, որ խաբար տամ»։ Նա նաև խոստովանեց, որ գետի մեջ գոյացած աղբն արդեն 15 տարվա վաղեմություն ունի։ Հարցին, թե ինչու այդքան տարիների ընթացքում չեն փորձել գետը մաքրել, Ռոբերտ Հովսեփյանն ասաց. «Անհնար ա»։ Այգեշատի գյուղապետի հետ ամբողջական զրույցին ծանոթացեք այստեղ։
Ջրագիծը` որպես լավագույն աղբատար Էջմիածնի գյուղերում
Էջմիածնին կից գյուղերի միջով երկու ջրագիծ է անցնում, որոնք ոչ այնքան ծառայում են ոռոգման նպատակով, որքան որպես աղբատար։ Ջրագծերով հոսող աղբի համար հարևան գյուղերը միմյանց են մեղադրում։
Արագած, Ծաղկալանջ, Հայթաղ, Արշալույս, Տարոնիկ, Առատաշեն, Խորոնք, Արտիմետ համայնքներում այդպես էլ դեռ չեն պարզել, թե ինչպես է աղբը հայտնվում գյուղի մեջտեղով անցնող ջրագծում։
Արագած գյուղն, օրինակ, տարածք է հատկացրել աղբանոցի համար, բայց մի մեծ քանակությամբ աղբ մշտապես հայտնվում է ջրագծի մեջ, որն անցնում է գյուղի երկայնքով՝ գլխավոր ճանապարհին զուգահեռ։ Գյուղամիջում տեղ-տեղ աղբն այնքան է կուտակվել, որ ջրագիծն ամբողջովին փակել է։ Գյուղապետ Աշոտ Կամավոսյանը վստահեցնում է, որ ամեն ամիս մաքրում են ջրագծի կողքերը, իսկ գարնանային անձրևաջրերը կրկին աղբով են լցնում այն։ Այս գյուղը տարեկան մոտ 1,5 մլն դրամ է հատկացնում աղբահանությանը, որի արդյունքը, սակայն, չի երևում։
Ծաղկալանջի գյուղապետ Մանվել Մկրտչյանն ասում է, որ ջրագիծը Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ենթակայության տակ է. «Գարնանն իրենք եկել են, չափագրումներ են արել, ասացին, որ պիտի մաքրման աշխատանքներ անեն, բայց դեռ չեն կատարել»,- ասում է գյուղապետը։
Գեղակերտի գյուղապետ Սերյոժա Առաքելյանի կարծիքով՝ ջրատարն աղբից ազատելն անլուծելի հարց է. «Մեր գյուղում շաբաթը 2 անգամ աղբահանություն անում ենք, բայց ջրագիծն են լցնում էլի։ Դա անլուծելի հարց է, չի լուծվում այդ հարցը։ Տարեկան մեկ-երկու անգամ, երբ տեսնում ենք շատ է կուտակվել, ինչն աչքի է ընկնում, հավաքում ենք, բայց այդպես հարցը չի լուծվում»,- ասում է Սերյոժա Առաքելյանը։
Ակնալիճը ջրագծում գոյացող աղբից ամենաշատն է տուժում, քանի որ, ըստ գյուղապետ Գևորգ Միսակյանի, բոլոր գյուղերից ջուրն աղբը բերում, լցնում է իրենց գյուղ։ Ակնալիճը ջրագծերի հատման կետում է։ Գյուղապետ Միսակյանն ասում է, որ իրենց գյուղում ամռանն աղբի պատճառով գարշահոտ է տարածվում, բայց իրենք էլ չեն կարողանում մաքրել ջրատարը։ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն խոստացել է լուծել հարցը, սակայն որևէ առաջընթաց չկա։
Արտիմետում ջրատարի աղբի պատճառով նույնիսկ վեճեր են լինում։ Գյուղապետ Զավեն Միրզախանյանի պնդմամբ՝ 3-4 տարին մեկ շաբաթօրյակ են անց կացնում՝ ջրագիծը մաքրելու: «Բայց խնդիրն այն է, որ մաքրում լցնում ենք ջրագծի կողքերը, որը էլի լցվում է ներս ժամանակի ընթացքում»,- ասում է համայնքապետը։
Էջմիածնի գյուղերին կից դաշտերում նույնպես բազմաթիվ աղբակույտեր կան, որոնք առաջացել են ոռոգման ջրի կեղտոտ լինելու հետևանքով։ Չնայած ջրագծի աղտոտվածությունը կարծես թե մտահոգում է բոլորին, բայց այդտեղ թափվող աղբն օրեցօր շատանում է և տարածվում։

Армавирская область: работающие на мусорной свалке и замусоренный водовод
В летнюю жару зловонный запах эчмиадзинской мусорной свалки чувствовался издалека. При приближении сквозь горы полиэтиленовых пакетов показались люди, которые каждый день занимаются тем, что отделяют от мусора пластиковые и стеклянные бутылки. Эти мужчины и женщины привыкли работать под палящим солнцем и в условиях постоянного зловонного запаха.
Основная мусорная свалка Эчмиадзина находится в 5-ти километрах к северу от города. Работающие на свалке не желают попадать в объектив журналистской камеры. Одна из женщин, работавшая здесь вместе с сыном, сказала, что ей не стыдно, но вот сын стесняется этой работы. Всех возмущает то, что хотя их проблемы пытались освещать многие журналисты, в их жизни ничего не изменилось.
Уложенные на территории свалки синие мешки – результат работы этих людей. В каждом мешке по 50-60 кг пластиковых бутылок. За один такой мешок платят 1500 драмов. Все бутылки уборщики мусора сдают посреднику, который и отвозит мешки в центр переработки пластика, который находится в ереванском округе Шенгавит.
Единственным предприятием по переработке пластиковых бутылок является ООО “Клинленд”, которое за килограмм пластика платит 100 драмов.
Находящаяся недалеко от Еревана Армавирская область загрязнена больше, чем более отдаленные населенные пункты.
В центре Эчмиадзина почти невозможно найти мусор. В отличие от центра на окраинах города и прилегающих к нему селах кучи мусора можно встретить на каждом шагу.
Ниже можно ознакомиться с мусорными свалками, зафиксированными Hetq.am в Вагаршапатском районе. Подведите курсор компьютера к черной точке, чтобы увидеть фото данной свалки. Путем нажатия на точки можно прочитать информацию об этой мусорной свалке.
Квартал “Звартноц”: в мэрии “не знают” о мусоре
Квартал “Звартноц” – один из самых загрязненных. Вывоз мусор здесь осуществляет мэрия Вагаршапата. Во время нашей видеосъемки некоторые жильцы по обыкновению выкинули мусор внутрь недостроенных построек. Вместе с тем они жаловались на качество и регулярность вывоза мусора, отмечая, что уже образовавшиеся мусорные кучи не убираются.
Замачальника жилищно-коммунального управления мэрии Вагаршапата Мартун Диланян в беседе с Hetq.am отметил: “Мы не можем убрать мусор, который копился в недосторенных домах много лет, так как техника не сможет въехать в эти постройки, а убирать мусор вручную никто не согласится».
На замечание о том, что в квартале “Звартноц” мусор можно увидеть не только в недостроенных строениях, но и между зданиями и в уличных ямах, Диланян сказал: “Ямы – другое. Сегодня-завтра мы приобретем технику и все почистим”.
Когда же мы спросили, почему этот мусор никогда не убирался, наш собеседник ответил: “Мы не знали, что там есть мусор”.
Вину за сложившуюся ситуацию Мартун Далинян возложил на жильцов, которые загрязняют территорию. Он также заверил, что в этом квартале мусор убирается каждый день. Между тем в день нашего прихода мусорные баки были заполнены до отказа и мусор валялся даже рядом.
Диланян пообещал поставить мэра в известность о кучах мусора в квартале “Звартноц”, чтобы вопрос получил решение.
Птхунк и Норакерт: старосты обвиняют друг друга
В этом селе вывоз мусора тоже осуществляет мэрия Эчмиадзина. Староста Карапет Артенян сообщил Hetq.am, что у них мусор убирают по субботам и восресеньям. По словам Артеняна, жильцы собирают мусор в своих дворах, а в выходные дни мусороуборочная машина объезжает все дома и вывозит пакеты с мусором. На вопрос, кто в таком случае выбрасывает мусор в водовод, староста сказал, что этот участок входит в административную территорию Норакерта, следовательно, мусор выбрасывают жители этого села.
Между тем староста Норакерта Шаген Карапетян обвиняет в загрязнении водовода птхункцев. По его словам, он неоднократно предупреждал местных жителей не сбрасывать туда мусор, но эта “традиция” продолжается. В дейтвительности мусор выбрасывается в водовод в двух местах, а рядом с одним из них висит табличка с предупреждением: “Мусор не выбрасывать!”
Администрация Норакерта каждый месяц выделяет на вывоз мусора 120-125 тысяч драмов. С частным предприятием “Агаси Торосян” заключен договор, по которому машина убирает мусор в субботние и воскресеные дни. Отметим, что договор с этой компанией заключило большинство сел Вагаршапатского района.
Село Айгешат, например, находится далеко от водовода, однако местные жители умудряются загрязнять природу. Рядом с Айгешатом течет река Касах, которая и стала единственным местом в селе, куда люди выбрасывают мусор. Более того, когда мы попросили старосту Роберта Овсепяна сообщить, какая сумма выделяется каждый месяц на уборку мусора, он ответил: “А разве это важно? Я же не ябеда, чтобы ябедничать”. Он также признался, что мусор в реке накопился за 15 лет. На вопрос, почему за столько лет не пытались почистить реку, Овсепян ответил: “Это невозможно”.
В эчмиадзинских селах водовод является лучшим местом сброса мусора
Через соседние с Эчмиадзином села проходят два водовода, которые служат не столько в оросительных целях, сколько в качестве мусорной свалки. В наличии мусора в водоводах соседние села обвиняют друг друга.
В общинах Арагац, Цахкаландж, Айтах, Арлашуйс, Тароник, Араташен, Хоронк, Артимет до сих пор не выяснили, каким образом мусор оказывается в проходящем через центр села водоводе.
В селе Арагац под мусорную свалку выделена территория, тем не менее, большое количество мусора постоянно оказывается в канале. В селе местами можно увидеть большие скопления мусора, что и привело к засорению водовода. По словам старосты Ашота Камавосяна, каждый месяц территория вокруг водовода расчищается, однако весной дождевые потоки вновь заполняют его мусором. Каждый год администрация Арагаца выделяет на вывоз мусора 1,5 млн драмов, однако результаты не видны.
Староста Цахкаланджа Манвел Мкртчян утверждает, что водовод находится в ведении Госкомитета водного хозяйства. “Весной они пришли, сделали замеры, сказали, что должны провести очистные работы, но до сих пор ничего не сделали”,- отметил староста.
По словам старосты Гехакерта Сережи Аракеляна, решить проблемы очистки водовода от мусора невозможно. “В нашем селе мы дважды в неделю убираем мусор, но люди опять выбрасывают мусор в водовод. Это нерешаемый вопрос. В год один-два раза, когда мы видим, что слишком загрязнено, мы убираем мусор, но так вопрос не решить”,- сказал Сережа Аракелян.
От скапливающегося в водоводе мусора больше всего страдает община Акналич, так как вода, по словам старосты Геворка Мисакяна, доставляет в их село мусор со всех деревень. Акналич находится в точке пересечения каналов. Летом по всему селу распространяется вонь от мусора, но очистить водовод невозможно, говорит Мисакян. Госкомитет водного хозяйства пообещал решить проблему, но никаких шагов пока не предпринял.
В Артимете из-за наличия в водоводе мусора даже конфликты разгорелись. По словам старосты Завена Мирзаханяна, каждые 3-4 года проводятся субботники для очистки водовода. “Проблема, однако, в том, что после очистки мы собираем мусор рядом с водоводом, и со временем он опять туда попадает”,- сказал староста.
На соседних с Эчмиадзином полях тоже можно увидеть многочисленные кучки мусора, которые возникли из-за загрязненности оросительной воды. И хотя проблема замусоривания водовода  беспокоит, пожалуй, всех, с каждым днем количество выбрасываемого в воду мусора увеличивается.