Այսօր Հայաստանի Հանրապետության նախագահի գրասենյակում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, դատախազության և քննչական մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ: Նրան ներկայացվել է 2016թ. հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության պահակապարեկային գնդի տարածքում տեղի ունեցած զինված հարձակման և դրան հաջորդած իրադարձությունների մանրամասները, ինչպես նաև իրականացվող միջոցառումների արդյունքները:
Նախագահի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Սերժ Սարգսյանին զեկուցվել է նաև, որ պահակապարեկային գնդի տարածքում պահվող պատանդներին ազատ արձակելու, զինված խմբի անդամների կողմից զենքը վայր դնելու և իշխանություններին հանձնվելու նպատակով շարունակաբար վարվում են ակտիվ բանակցություններ, ձեռնարկվում են իրավիճակից թելադրվող այլ անհրաժեշտ գործողություններ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար պետք է ձեռնարկվեն հնարավոր բոլոր միջոցները, կարևորել է ենթադրյալ բոլոր իրավախախտումների համակողմանի և անաչառ քննությունը, ինչպես նաև մեղավորների համար պատժի անխուսափելիության ապահովումը: Խորհրդակցության արդյունքներով իրավապահ մարմինների ղեկավարներին տրվել են անհրաժեշտ հանձնարարականներ:
«Մինչ մեր հերթական խորհրդակցությունը սկսելը մեկ անգամ ևս փաստենք, որ մեր երկիրն այս օրերին ապրում է դժվարին և պատասխանատու օրեր: Պատճառներին, իհարկե, այս պահին չեմ անդրադառնալու: Հիմա դրա ժամանակը չէ: Կասեմ միայն, որ բոլորս պետք է սրանից դասեր քաղենք:
Մեկ անգամ ևս ցավակցում եմ զոհված գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին և հարազատներին: Բոլորս պարտք ունենք նրա առաջ: Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի այս բարդ իրավիճակը կարգավորվի և նման ողբերգություն այլևս չկրկնվի:
Այս վիճակի ակունքում է մեր իրողության մեջ ամենավտանգավոր մտայնությունը՝ հարցերը լուծել բռնությամբ և ուժի կիրառմամբ: Այս մտայնության հետագա զարգացումը հղի է շատ վտանգավոր հետևանքներով հենց մեր երկրի և պետականության համար:
Հայաստանում բռնի ուժով, հարձակումով և պատանդ վերցնելով հարցեր չեն լուծվելու: Եվ դա երբեք մենք թույլ չենք տալու: Այս իրավիճակի հանգուցալուծումը պետք է լինի Հայաստանի և մեր հասարակության, պետության հասունության կարևորագույն քննություն:
Ոստիկանության պարեկապահակային գնդի տարածքը գրաված զինյալներին կոչ եմ անում ցուցաբերել զսպվածություն և իրենց սադրիչ գործողություններով չվտանգել ուրիշների կյանքը:
Պատանդները պետք է ազատ արձակվեն:
Զինված խումբը պետք է վայր դնի զենքը:
Հետագա հանգուցալուծումը տեղի է ունենալու Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների խստիվ պահպանմամբ:
Անձնական վրեժխնդրության բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքի ուժով:
Այո՛, Հայաստանում դժգոհներ շատ կան: Սակայն թող ոչ ոք չսխալվի և չմտածի, որ կարող է որևէ առիթ կամ պատճառ շահագործել մեր պետականության հիմքերը քայքայելու համար:
Հորդորում եմ մեր հանրության բոլոր ներկայացուցիչներին իրենց քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները իրացնել բացառապես խաղաղ և օրենքի շրջանակներում: Հորդորում եմ նաև, որ տուրք չտան ծայրահեղ քայլեր և սադրանքներ հրահրող անձանց առաջարկներին և գաղափարներին: Դա հղի է նոր մարդկային կորուստների լուրջ վտանգով:
Հորդորում եմ, որ յուրաքանչյուր ոք գիտակցի այդ սադրանքներից և ծայրահեղ քայլերից բխող իրական վտանգները:
Հանձնարարում եմ ձեզ՝ իրավապահ մարմինների ղեկավարներիդ, որպեսզի ձեր գործունեությունը շարունակեք իրականացնել խստագույն զսպվածությամբ՝ օրենքի շրջանակներում:
Մենք շարունակում ենք ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները իրավիճակին վերջնական խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար:
Կրկին կոչ եմ անում զինված խմբին՝ ժամ առաջ վայր դնել զենքը:
Մենք գործում ենք և գործելու ենք համբերատար: Մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը և առողջությունը թանկ է մեզ համար:
Մենք չենք գնացել այսպիսի իրավիճակներում դասական համարվող ճանապարհով: Սրանով մենք հնարավորություն ենք տվել զինված խմբին հետքայլ կատարելու համար: Հուսով եմ, որ նրանք կսթափվեն:
Բայց մենք իրավունք չունենք թույլ տալու, որ մեր ողջ հանրությունն այս լարվածության պատանդը դառնա:
Կարծում եմ, որ այս իրավիճակն արդեն ավելի երկար է տևում, քան մենք կարող ենք մեզ թույլ տալ: Ապրիլ ամսից դեռ այնքան շատ ժամանակ չի անցել, որպեսզի մեր հասարակությունն իրեն թույլ տա մոռանալու տեղի ունեցածի մասին:
Մեկ անգամ ևս բոլորիս զգոնության և զսպվածության կոչ եմ անում՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն մեր ժողովրդի ապագայի»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցության ժամանակ:

Серж Саргсян: "Заложники должны быть освобождены. Вооружённая группа должна сложить оружие"
Сегодня у Президента Республики Армения состоялось совещание с участием руководителей Службы национальной безопасности, Полиции, Прокуратуры и следственных органов. Главе государства представлены подробности имевшего место 17 июля 2016г. на территории патрульно-постового полка Полиции РА вооруженного нападения и последовавших за этим событий, а также результаты осуществляемых мероприятий.
Президенту Республики доложено также, что с целью освобождения удерживаемых на территории патрульно-постового полка заложников, а также для того, чтобы члены вооруженной группы сложили оружие и сдались властям, непрерывно ведутся активные переговоры, предпринимаются другие продиктованные ситуацией необходимые меры.
Президент Республики подчеркнул, что для того, чтобы привести создавшуюся ситуацию к мирному разрешению, должны быть предприняты все возможные меры. Он подчеркнул важность всестороннего и беспристрастного расследования всех предполагаемых правонарушений, а также обеспечение неизбежности наказания для виновных. По итогам совещания руководителям правоохранных органов даны необходимые поручения.
"Прежде чем начать наше очередное совещание, ещё раз констатируем, что наша страна в эти дни переживает труднейшие и ответственные дни. Причин, конечно, в этот момент касаться не буду. Сейчас - не время. Скажу только, что мы все должны из этого извлечь уроки.
Ещё раз соболезную семье и близким погибшего полковника Артура Ванояна. Мы все в долгу перед ним. Мы должны сделать всё, чтобы эта сложная ситуация урегулировалась и подобная трагедия больше не повторилась.
В корне этой ситуации - самый опасный в нашей действительности менталитет: решать вопросы насилием и применением силы. Дальнейшее развитие этого менталитета чревато очень опасными последствиями именно для нашей страны и государства.
В Армении вопросы не будут решаться применением силы, нападением и взятием заложников. И этого мы никогда не позволим. Разрешение этой ситуации должно быть важнейшим экзаменом Армении на зрелость нашего общества и государства.
Призываю вооруженных людей, захвативших территорию патрульно-постового полка Полиции, проявить сдержанность и своими провокационными действиями не подвергать опасности жизни других людей.
Заложники должны быть освобождены.
Вооружённая группа должна сложить оружие.
Дальнейшее разрешение будет иметь место при строгом соблюдении Конституции и законов Республики Армения.
Все попытки личной мести будут предотвращены силой закона.
Да, в Армении много недовольных. Однако пусть никто не ошибается и не думает, что может воспользоваться каким-либо поводом или причиной для расшатывания основ нашей государственности.
Призываю всех представителей нашей общественности реализовывать свои политические и гражданские права исключительно мирно и в рамках закона. Призываю также, чтобы не поддавались предложениям и идеям лиц, подстрекающих к крайним шагам и провокациям. Это чревато серьезной опасностью новых людских потерь.
Призываю, чтобы каждый осознавал вытекающие из этих провокаций и крайних шагов реальные опасности.
Поручаю вам, руководителям правоохранных органов, чтобы вы продолжили осуществлять свою деятельность при строжайшей сдержанности в рамках закона.
Мы продолжаем предпринимать все возможные средства для того, чтобы дать ситуации окончательное мирное разрешение.
Вновь призываю вооруженную группу как можно скорее сложить оружие.
Мы действуем и будем действовать терпеливо. Жизнь и здоровье каждого гражданина нашей страны нам дороги.
Мы не пошли по пути, который считается классическим в подобных ситуациях. Этим мы дали вооруженной группе возможность сделать шаг назад. Надеюсь, что они отрезвятся.
Но мы не имеем права позволить, чтобы всё наше общество стало заложником этой напряженности.
Думаю, что эта ситуация уже длится дольше, чем мы можем себе позволить. С апреля месяца ещё не прошло столько времени, чтобы наша общественность себе позволила забыть о происшедшем.
Ещё раз призываю всех нас к бдительности и сдержанности во имя Республики Армения, во имя будущего нашего народа", - сказал Президент РА во время совещания.