Սերժ Սարգսյանը դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել: Պատասխանատու մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ քննարկվել է Հանրապետության նախագահի կարգադրությամբ հաստատված ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
Ռազմավարական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ և դատական իշխանություն:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը մեր իրավական և դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, և դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարևոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար:
Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ և բացթողումներ: Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության Նախագահը պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է մինչև տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:

Серж Саргсян провел совещание, посвященное судебно-правовым реформам
Сегодня Президент Серж Саргсян провел совещание, посвященное осуществляемым в Республике судебно-правовым реформам. При участии руководителей ответственных органов обсуждалось состояние выполнения утвержденной распоряжением Президента Республики Стратегической программы правовых и судебных реформ РА на 2012-2016гг.
Цель Стратегической программы сформировать в Республике Армения соответствующую критериям современного демократического государства правовую систему и судебную власть.
Глава государства отметил, что Стратегическая программа - документ, имеющий существенное значение для развития нашей правовой и судебной системы и его надлежащее выполнение чрезвычайно важно для обеспечения непрерывности реформ.
По итогам обсуждения зафиксировано, что за почти четыре года выполнения программы были как позитивные достижения, так и серьезные упущения и недостатки. В конце совещания Президент Республики поручил руководителям ответственных органов предпринять до конца года действенные меры для максимально эффективного осуществления невыполненных программных действий.