Փաստաբանները տեսակցել են Աշոտ Պետրոսյանին
Փաստաբաններ Հայարփի Սարգսյանն ու Արայիկ Պապիկյանը քիչ առաջ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում տեսակցել են «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ, նկարիչ Աշոտ Պետրոսյանին։ Սարգսյանի փոխանցմամբ՝ Աշոտ Պետորսյանը ունի երկու ոտքերի հրազենային վիրավորում, ի վիճակի է խոսել, բայց և չի կարողացել փաստաբաններին լրացուցիչ մանրամասներ կամ որևէ տեղեկություն հաղորդել, քանի որ նրանք քննիչի ուղեկցությամբ են հանդիպել Պետրոսյանին։
Աշոտ Պետրոսյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով և 235 հոդվածի 3-րդ մասով, որն է՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից:
Հայարփի Սարգսյանն ու Արայիկ Պապիկյանը որպես Աշոտ Պետրոսյանի պաշտպաններ քիչ առաջ են ներգրավվել գործում, այնինչ Սարգսյանը դեռևս երեկ՝ 12։00-ից, ներկայացել է որպես Պետրոսյանի փաստաբան, նկարչի որդու հետ հարցազրույց տվել լրատվամիջոցներին։
«Փաստաբաներին երեկ չթույլատրեցին տեսակցել Պետրոսյանին, այնինչ այդ ընթացքում՝ 18։00-ի սահմաններում դատարանում, կալանքի հարցն է քննվել և Պետրոսյանին հանրային պաշտպան է տրամադրվել առանց հարազատների իմացության, գաղտնի կերպով։ Աշոտ Պետրոսյանը տեղյակ չէր, որ իր նկատմամբ երկամսյա կալանք է նշանակվել, քանի որ անգամ կապ չի ունեցել հարազատների հետ, իսկ հանրային պաշտպան Մերի Ալավերդյանը Պետրոսյանին չի տեղեկացրել դատարանի՝ երկամսյա կալանքի որոշման մասին, ինչը, տվյալ դեպքում, իր պարտականությունն էր։ Քանի որ Պետրոսյանը տեղյակ չէ, որ իր նկատամամբ կալանք է կիրառվել, ուստի չէր կարող գտնվել դատապարտյալների հիվանադանոցում։ Այսինքն՝ անձի վերաբերյալ քննություն է իրականացվել, կանաքի որոշում է կայացվել, բայց մինչ այս պահը նա տեղյակ չէր գործընթացներից»,- նշում է Սարգսյանը։

Адвокаты встретились с Ашотом Петросяном
Немногим ранее адвокаты Айарпи Саркисян и Араик Папикян встретились в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных” с членом группы “Сасна црер”, художником Ашотом Петросяном. По словам Айарпи Саркисян, Ашот Петросян получил огнестрельные ранения обеих ног , он в состоянии говорить, но при этом не смог сообщить адвокатам дополнительные сведения, так как они пришли на встречу со своим подзащитным в сопровождении следователя.
Ашоту Петросяну выдвинуто обвинение в незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке или ношении организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств.
Адвокаты Петросяна Айарпи Саркисян и Араик Папикян были вовлечены в дело немногим ранее, хотя А.Саркисян еще вчера в 12.00 представилась как адвокат Петросяна и вместе с сыном художника дала интервью СМИ.
“Вчера адвокатам не разрешили повидаться с Петросяном, хотя до этого, около 18.00, в суде рассматривался вопрос его ареста, и Петросяну втайне от родных был предоставлен общественный защитник. Ашот Петросян не знал, что к нему применен двухмесячный арест, поскольку не имел связи с родными, а общественный защитник Мери Алавердян не проинформировала его о решении суда о двухмесячном аресте, хотя обязана была это сделать. Поскольку Петросян не знал о решении суда, то он не мог находиться в “Больнице для осужденных”. Между тем в отношении лица проведилось расследование, было принято решение об аресте, а он до последнего момента ничего не знал о предпринимаемых действиях”,- отметила Айарпи Саркисян.