Իրավապաշտպան ցանցը ահազանգում է, որ անհայտ է Լևոն Բարսեղյանի գտնվելու վայրը
Հյուման Ռայթս Հաուս Երևան իրավապաշտպան ցանցը ահազանգում է, որ ցանցի անդամ Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ՀԿ խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը հուլիսի 27-ի լույս գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում բերման է ենթարկվել Երևան քաղաքի ոստիկանական վարչության պարեկապահակային ծառայության հատուկ գումարտակի աշխատակիցների (կարմիր բերետների) կողմից։ Թեև ոստիկանությունը լուր է տարածել, թե առավոտյան 6։30-ին ազատ է արձակվել՝ նրա գտնվելու վայրի մասին այժմ ո՛չ գործընկերները և ո՛չ էլ հարազատները լուր չունեն։
«ՀՌՀ Երևանը հայտնում է, որ բացի Լևոն Բարսեղյանից, հուլիսի 26-ի ուշ գիշերը և 27-ի լույս գիշերը Խորենացի, Տիգրան Մեծ փողոցներից և շրջակավայրերից տասնյակ քաղաքացիներեն են բերման ենթարկվել, ինչպես նաև որոշ դեպքերում առևանգվել քաղաքացիական հագուստով մարդկանց կողմից։ Քաղաքացիներին առևանգելիս նկատվել են առանց պետհամարանիշների տաքսիների գործածում, որոնք կայանված են եղել Խորենացի փողոցի վրա և շրջակայքում (տեսե՛ք կից լուսանկարը)։ Հայտնի են սեփական բնակարաններից բերման ենթարկվածների մասին դեպքեր։
ՀՌՀ Երևանը հայտարարում է, որ քաղաքացիներին առանց զգուշացման և իրավական հիմնավորման բերման ենթարկումը ապօրինի է, և որ հուլիսի 17-ից սկսված ոստիկանության ուժերի ապօրինի գործողությունները խաղաղ քաղաքացիների և քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ շարունակվում են։
ՀՌՀ Երևանը վերահաստատում է, որ ոստիկանության ապօրինի, մարդու իրավունքները և ազատությունները հիմնովին ոտնահարող պահվածքը չի կարող արդարացվել որևէ քաղաքական հանգամանքով:
Բոլոր քաղաքացիները, ովքեր տուժել են ոստիկանության կամայականություններից իրավապաշտպանական աջակցության համար կարող են դիմել ՀՌՀ Երևանի անդամ կազմակերոպություններին հետևյալ հեռախոսահամարներով՝
Հելսինկյան ասոցիացիա՝ 010 53 19 72; 093 41 71 13; 099 41 71 13
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ 0322 42268 0322 72268 094 042268 077 342268 010 536172 08000 12 11»,- գրված է իրավապաշտպան ցանցի հաղորդագրության մեջ:

Правозащитники сигнализируют: неизвестно местонахождение Левона Барсегяна
Правозащитная сеть Human Rights Watch- Armenia сигнализирует о том, что председатель Клуба журналистов “Аспарез”, являющегося членом этой сети, Левон Барсегян около трех ночи 27 июля был подвергнут приводу сотрудниками спецбатальна Патрульно-постовой службы правления полиции города Еревана (красноберетники). И хотя полиция распространила сообщение о том, что в 6.30 утра Барсегян был отпущен, ни коллегам, ни родственникам о его местонахождении ничего не известно.
Human Rights Watch- Armenia сообщает, что кроме Левона Барсегяна в ночь с 26 на 27 июля с улиц Хоренаци, Тигран Мец и сопредельных районов принудительному приводу были подвергнуты десятки граждан. В некоторых случаях граждане похищались лицами в гражданской одежде. При этом использовались такси без номерных знаков, которые были припаркованы на улице Хоренаци и соседних территориях (см.фото). Известны случаи принудительного привода граждан из собственных квартир.
Human Rights Watch- Armenia заявляет, что принудительный привод граждан без предупреждения и правового обоснования является незаконным и что начавшиеся 17 июля незаконные действия сил полиции в отношении мирных граждан и гражданских активистов продолжаются.
Human Rights Watch- Armenia подтверждает, что незаконное поведение полиции, которое основательно нарушает права и свободы человека, не может быть оправдано никаким политическим обстоятельством.
“Все те граждане, которые прострадали от произвола полиции, могут обратиться за правозащитной помощью в организации-члены Human Rights Watch- Armenia по следующим номерам телефонов: