Հովհաննես Հարությունյանը ողջ գիշեր չի կարողացել քնել. «Խավարասերները բարձրացել էին բաց վերքիս վրա»
Ժամեր առաջ փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը տեսակցել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին, ով հուլիսի 26-ին գիշերը ժամը 2-ի սահմաններում, ՊՊԾ գնդում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ հրազենային վիրավորում է ստացել և գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում:
Փաստաբանը «Հետք»-ին պատմեց, որ Հովհաննեսը աջ ոտքի երկու հատվածներում հրազենային վիրավորում է ստացել, պարբերաբար ցավեր ունի, իսկ բժիշկները շատ չեն ցավազրկում, որպեսզի չափից ավելի մորֆին չընդունի։
Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով և 235 հոդվածի 3-րդ մասով, այն է՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից:
Հովհաննեսն իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։ Մոտ օրերս փաստաբանը նրա նկատմամբ երկամսյա կալանքի որոշումը վերաքննիչ ատյանում կբողոքարկի: «Կալանավորման հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ նա կարող է փախուստի դիմել։ Անհիմն է այս որոշումը, քանի որ նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում և չի կարող քայլել։ Դեռ ևս մեկ վիրահատության կարիք ունի»,-նշեց փաստաբանը։
Որքան էլ բժիշկները բարեհամբույր վերաբերմունք են ցուցաբերում Հովհաննեսին, փաստաբանին մտահոգում է հիվանդասենյակի սանիտարահիգենիկ պայմանները։ Սարգսյանը եղել է հիվանդասենյակում, որտեղ մոծակներ և խավարասեր կան, սենյակի անկյուններում՝ աղբ և ավելորդ իրեր են թափված, որոնք հավաքվել են փաստաբանի զգուշացումից հետո։ Հովհաննեսը Սարգսյանին պատմել է, որ ողջ գիշեր չի կարողացել քնել, քանի որ խավարասերները բարձրացել էին բաց վերքի վրա։

Ованнес Арутюнян всю ночь не мог уснуть: “Тараканы поднимались на мою открытую рану…”
Несколько часов назад адвокат Айарпи Саркисян встретилась с членом группы “Сасна црер” Ованнесом Арутюняном, который в ходе перестрелки на территории полка Патрульно-постовой службы, которая произошла ночью 26 июля, получил огнестрельное ранение и в настоящее время находится в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных”.
Адвокат рассказала Hetq.am, что Ованнес получил два огнестрельных ранения в правую ногу, часто испытывает боли, однако врачи не дают ему обезболивающее, чтобы он не получал слишком много морфия.
Арутюняну выдвинуто обвинение в незаконном приобретении, реализации, хранении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ.
Ованнес не признает выдвинутые ему обвинения. В ближайшие дни адвокат обжалует в апелляционной инстанции решение о применении к нему двухмесячного ареста. “В основу ареста положено то обстоятельство, что он может скрыться. Это решение безосновательно, поскольку мой подзащитный находится в реанимационном отделении и не может ходить. Он нуждается в еще одной операции”,- отметила адвокат.
Какое бы благосклонно ни относились к Ованнесу врачи, адвоката тревожат санитарно-гигиенические условия в палате. По словам Айарпи Саркисян, в палате много комаров и тараканов. Ованнес  рассказал адвокату, что всю ночь не могу уснуть, так как тараканы поднимались на его открытую рану.