Մարատ Յավրումյանին ստիպել են փաստաթղթեր ստորագրել
Տասնհինգամյա Սոնա Յավրումյանը երեկ հոր՝ Մարատ Յավրումյանի հետ եղել է Խորենացի փողոցում, երբ սկսվել են բախումները ոստիկանների և հավաքվածների միջև։ Սոնան պատմում է ժամը 23։00-24։00-ի սահմաններում իրենց հետ կատարվածը. « Ինչ- որ ժամանակ էր անցել ցույցից, ոստիկանները որոշեցին ցույցը ցրել։ Ասեցին, որ ունենք 10 րոպե ժամանակ ցրվելու համար։ Կրակեցին պայթուցիկանման նյութեր։ Բոլորը փախան, ես ու հայրիկս՝ նույնպես։ Հետո հետ եկանք տեսնելու, թե ինչ կատարվեց։ Երկուսով էինք՝ ես ու հայրիկս, գրեթե մարդ չկար արդեն այդ տարածքում։ Մի քանի ոստիկաններ մոտեցան, ասեցին՝ տարածքը լքենք։ Հայրիկը ասեց, որ հիմա կլքենք։ Ոստիկաններից մեկը պնդեց, որ հայրիկս գոռում է, այնինչ, նա հագիստ տոնով էր խոսում։ Երկուսիս բռնեցին։ Ես ձեռքիս ջրի շշով հարվածեցի ոստիկանին, ինձ բաց թողեց, ասելով՝ գնա աղջիկ ջան ու հրեց։ Իսկ հայրիկին, ոտքերից ու ձեռքերից բռնած, տարան ոստիկանական պատնեշից այն կողմ՝ ծեծեցին»։
Ընտանիքը  երկու ժամից ավելի լուր չի ունեցել Մարատ Յավրումյանից, մինչ ժամը 02։00-ի սահմանները, երբ նա զանգահարել է ընտանիքին՝ տեղեկացնելով, որ գտնվում է  «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում։ Բժիշկներն ախտորոշել են, որ հիվանդն ունի քթի կոտրվածք, և բերանի խոռոչի ներսում՝ մինչ շրթունքը մոտ 18 բժշկական կար են արել, իսկ  մարմնի տարբեր հատվածներում՝ սալջարդեր։
Յավրումյանի կինը՝ Լիլիթ Սարոյանը «Հետքի» հետ զրույցում մանրամասնում է,  որ ոստիկանական պատնեշից այն կողմ, ոստիկաններն ամուսնու երկու ձեռքերը բռնել են, իսկ նրանից մեկը, ով առջևից է քայլել, պարբերաբար պտտվել, բռունցքով և ոտքով հարվածել է դեմքին՝  սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնելով։ Այնուհետ Յավրումյանին տեղափոխել են  Նոր Նորքի ոստիկանական բաժանմունք, ստիպել են ինչ-որ թղթեր ստորագրել,  որը ստորագրելիս Մարատ Յավրումյանը, կնոջ խոսքով, շոկային վիճակում է եղել։ Ոստիկանները հայտնել են՝ մինչև չստորագրես, բուժօգնության հնարավորություն չենք տա։ Կինն ասում է ՝ չգիտեն՝ ինչ թղթեր է ստորագրել, սակայն ենթադրում են՝ դրանցից մեկը ապօրինի սառը զենք պահելու, մյուսը՝ զանգվածային  անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքներն են եղել։

Марата Яврумяна заставили подписать документы
Вчера 15-летняя Сона Яврумян вместе с отцом, Маратом Яврумяном, находилась на улице Хоренаци, когда там начались столкновения между полицейскими и демонстрантами. Сона рассказала, что происходило с ними между 23։00 и 24։00: “После митинга прошло некоторое время, и полицейские решили разогнать митингующих. Они сказали, что у нас 10 минут на то, чтобы разойтись. Потом начали стрелять какими-то взрывчатыми веществами. Все убежали. Я и папа тоже. Потом мы вернулись, чтобы узнать, что произошло. Мы были вдвоем – я и папа. На этом месте почти никого не было. К нам подошли несколько полицейских и сказали, чтобы мы покинули территорию. Папа им сказал, что мы сейчас уйдем. Один из полицейских начал утверждать, что мой папа кричит, хотя он говорил спокойным тоном. Нас поймали. У меня в руке была бутылка с водой, я ударила ею полицейского . Он меня отпустил и сказал: иди, девочка, потом оттолкнул меня. А моего папу полицейские, схватив за руки и ноги, унесли по другую сторону ограждений и избили”.
Больше двух часов семья не имела сведений о Марате Яврумяне. И только около 02։00 он позвонил родным и сообщил, что находится в медцентре “Измирлян”. Врачи диагностировали у него перелом носа, в ротовой полости наложили 18 швов. На теле у Марата были многочисленные ушибы.
Жена Яврумяна Лилит Сароян в беседе с Hetq.am рассказала, что по другую сторону ограждений  двое полицейских держали мужа за руки, а тот, кто шел впереди, время от времени поворачивался и кулаком и ногой бил его в лицо и при этом нецензурно ругался. После этого Марата доставили в отделение полиции Нор Норка и заставили подписать какие-то документы. Марат, находясь в шоковом состоянии, подписал. Полицейские заявил, что пока он не подпишет эти бумаги, они не позволят ему получить медицинскую помощь. По словам Лилит, они знают, какие бумаги подписал муж, но предполагают, что это обвинения в незаконном хранении холодного оружия и провоцировании массовых беспорядков.