ԱԱԾ. «Սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները» (տեսանյութ, ձայնագրություն)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տարածել է հետևյալ հայտարարությունը.
«2016թ. հուլիսի 29-ին, ժամը 21-ից մինչև 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքից, մասնավորպես, գնդի եռահարկ շենքի տանիքի պատուհաններից, ինչպես նաև գնդի հսկիչ անցագրային կետից զինված խմբի անդամները տարբեր զինատեսակներից պարբերաբար կրակ են արձակել Սարի թաղի տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների, նշված բնակավայրի տների, ինչպես նաև Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը վերահսկող իրավապահ մարմինների ծառայողների ուղղությամբ, իսկ Խորենացի փողոցի բեռնատար ավտոմեքենաներով պատնեշի վրա նետել են ձայնալուսային նռնակներ:
Բացի այդ, զինված խումբը գնդի տարածքում նռնակ է պայթեցրել, որից հետո փորձել է այրել իրենց կողմից գնդի հսկիչ անցագրային կետի մոտակայքում կայանած ավտոբուսը՝ դրա տակ այրվող առարկաներ նետելով:
Իրավապահների պատասխան համարժեք գործողություններով կրակի բոլոր օջախները լռեցվել են, իսկ զինված խմբի անդամների նախահարձակ բոլոր գործողությունները՝ խափանվել: Ըստ նախնական տվյալների՝ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ինչպես Սարի թաղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններ, այնպես էլ զինված խմբի անդամներ:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի կողմից շարունակական ահաբեկչական գործողություններով իրավիճակի կտրուկ սրումը, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, ինչպես նաև արգելափակված գոտուց դուրս գտնվող անձանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ արձակված կրակահերթերն այլևս չեն կարող որևէ կերպ հանդուրժվել:
Հայտնում ենք, որ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված և առկա պայմաններով արդարացված ուժի գործադրումը բացարձակապես անհրաժեշտ է քաղաքացիներին՝ նրանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր հաձակումից պաշտպանելու, իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքին և առողջությանը սպառնացող զինված հարձակումը հետ մղելու, նրանց զենքին տիրանալու փորձերը կանխելու, պատանդներին ու զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտներն ազատելու, ինչպես նաև  զինված խմբի դիմադրությունը ճնշելու համար:
Ուստի զինված խմբի անդամներին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության իշխանություններին հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ն: Հակառակ դեպքում իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները լիազորված են առանց նախազգուշացման կրակ բացել և վնասազերծել ՊՊԾ գնդի տարածքում կամ դրանից դուրս գտնվող ցանկացած զինված անձի:
Զգուշացնում ենք նաև, որ առանց թույլտվության արգելափակված գոտի մուտք գործելու յուրաքանչյուր փորձ գնահատվել և գնահատվելու է որպես ահաբեկչության հանցակցություն, այն կատարած բոլոր անձինք, անկախ իրենց կարգավիճակից, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության, իսկ ոստիկանական արգելապատնեշները բռնությամբ ճեղքելու բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների օգտագործմամբ»:
ԱԱԾ-ն նաև տարածել է տեսանյութեր ՊՊԾ գնդի տարածքից և «Սասնա ծռերի» անդամների խոսակցության ձայնագրությունը:

СНБ: “Все разумные возможности для мирного разрешения ситуации с террористами исчерпаны”
«29 июля с 21:00 до 23:00 с территории полка ППС Полиции Армении, в частности из окон крыши трехэтажного здания полка, а также с КПП полка, члены вооруженной группы периодически стреляли из различных видов оружия в направлении несущих службу на территории Сари тага сотрудников полиции, в направлении домов в указанном квартале, а также сотрудников правоохранительных органов, полицейских, контролирующих заблокированую часть улицы Хоренаци, а в заслоны из грузовых автомобилей были брошены свето-шумовые гранаты.
Кроме того, вооруженная группа взорвала на территории полка гранату, после чего попыталась поджечь автобус, стоящий с их стороны недалеко от контрольно-пропускного, бросая под него горящие предметы.
Благодаря ответным действиям правоохранителей все огневые точки  были подавлены, а наступательные действия членов вооруженной группы пресечены. По предварительным данным в результате перестрелки огнестрельные ранения получили как несшие службу в Сари таге полицейские, так и члены вооруженной группы.
В создавшихся условиях Служба национальной безопасности Армении заявляет, что терпеть дальше резкое обострение ситуации в результате продолжающихся террористических действий вооруженной группы, стрельбу по сотрудникам правоохранительных органов, а также по лицам, находящимся за пределами заблокированной зоны, в том числе по гражданским лицам, невозможно.
Сообщаем, что после событий, произошедших поздно вечером 29 июля, все разумные возможности для мирного разрешения ситуации с террористами исчерпаны. Предусмотренное Конституцией Армении и оправданное в сложившихся условиях применение силы абсолютно необходимо с целью защиты граждан от опасного для их жизни и здоровья нападения, отражения вооруженного нападения, угрожающего жизни и здоровью служащих правоохранительных органов, пресечения попыток завладеть их оружием, освобождения заложников и захваченных объектов государственной охраны, а также подавления сопротивления вооруженной группы.
В связи с этим членам вооруженной группы предоставляется время до 17.00 для сложения оружия и сдачи властям без оказания сопротивления.
В противном случае подразделения специального назначения правоохранительных органов уполномочены без предупреждения открыть огонь и обезвредить любое вооруженное лицо на территории полка ППС или за его пределами.
Предупреждаем также, что любая попытка проникновения без разрешения на территорию полка расценивается и будет расцениваться как пособничество терроризму, а совершившие его все лица, независимо от их статуса, будут привлечены к уголовной ответственности. Все попытки прорвать силой полицейский кордон будут пресечены всеми предусмотренными законом мерами”.