ՊՊԾ գնդի տարածքից դուրս են եկել վերջին երկու բուժաշխատողները
ՊՊԾ գնդից երեկ ուշ ժամի դուրս են եկել, ըստ ոստիկանության՝ հուլիսի 27-ից պատանդի կարգավիճակում գտնվող «Շտապօգնություն» ՓԲԸ բուժաշխատողներ Նորայր Թևանյանը և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: Բժիշկներից Սալվադոր Խեչոյանը հուլիսի 29-ին  գնդում վիրավորվածներին հիվանդանոց տեղափոխելու նպատակով դուրս էր եկել տարածքից և այլևս չէր վերադարձել ՊՊԾ շենք: Իսկ բուժակ Դավիթ Տոնոյանին դուրս էին թողել ավելի վաղ՝ առաջին օրը:
Ոստիկանությունը հրապարակել է բժիշկների հետ առաջին հարցազրույցի տեսագրությունը: Նորայր Թևանյանը պատմում է, որ ծանր օր է եղել, ներսում գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբավորման տղաները քնած են եղել, քնած է եղել նաև բուժքույրը, սակայն նրան արթնացրել է և դուրս են եկել տարածքից:
Թե բժիշկ Տոնոյանը, թե բուժքույր Մարգարյանը նշում են, որ ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող տղաներն իրենց ասել են, որ բժիշկների դեմ որևէ բան չունեն, պարզապես իրենց պետք է բժիշկների ներկայություն:
«Ասում էին մենք ձեր դեմ ոչինչ չունենք, թող բժիշկ մտցնեն ներս մենք ձեզ բաց ենք թողնում: Իրենց ասածը անընդհատ դա էր»,-ասում է Մալինա Մարգարյանը:
Նշենք, որ մինչ այս պահը բժիշկների դուրս գալու վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություն չի տարածվել: Իսկ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանը և «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը չեն պատասխանում հեռախոսազանգերին:

Территорию полка ППС покинули последние два медработника
Согласно сообщению полиции, вчера поздно вечером территорию полка Патрульно-постовой службы покинули находившиеся там с 27 июля в статусе заложников последние два медработника ЗАО “Скорая помощь” – врач Норайр Теванян и медсестра Малина Маркарян.
29 июля врач Сальвадор Хечоян с целью доставки раненых в больницу вышел из здания полка ППС и уже не вернулся туда. А фельдшер Давид Тоноян был отпущен раньше, в первый же день. Полиция опубликовала видеозапись первого интервью с медработниками.
Норайр Теванян рассказал, что день был тяжелый. Находившиеся в здании члены группы “Сасна црер” спали. Спала и медсестра. Врач разбудил ее, и они покинули территорию. И врач Тоноян, и медсестра Маркарян отмечают, что члены “Сасна црер” говорили им, что ничего против медработников не имеют, им просто нужно присутствие там врача.
“Они говорили: “Мы против вас ничего не имеем, пусть приведут сюда врача, и мы вас отпустим. Они постоянно это повторяли”,- рассказала Малина Маркарян. Отметим, что до сих пор официальное сообщение об уходе врачей с территори полка ППС не распространено. А пресс-секретарь министра здравоохранения Анаит Айтаян и директор ЗАО “Скорая помощь” Тагуи Степанян на телефонные звонки не отвечают.