Փաստաբանների բողոքից հետո վիրահատված կալանավորներին տեղափոխել են քիչ թե շատ բարվոք խցեր
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներ Հովհաննես Հարությունյանի և Աշոտ Պետրոսյանի պաշտպան Հայարփի Սարգսյանը այսօր Վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել իր պաշտպանյալների կալանքի որոշման դեմ:
«Երկուսն էլ անկողնային հիվանդներ են, չեն տեղաշարժվում, դեռ երկար ժամանակ չեն կարողանա քայլել: Հովհաննեսը ոտքի ևս մեկ վիրահատություն պիտի տանի, սակայն դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը կալանքի որոշում է կայացրել՝ հիմքում դնելով, որ Հովհաննեսը կարող է թաքնվել քննությունից կամ խոչընդոտել»,-«Հետքին» ասաց փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը՝ նկատելով, որ Ավետիսյանը քաղաքացիական գործեր քննող դատավոր է, բայց դա չի խանգարում նրան կալանքի որոշումներ քննել:
Փաստաբանը նշեց, որ ամեն օր «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» այցելում է իր երկու պաշտպանյալներին: Նրա փոխանցմամբ, պայմանները էականորեն բարելավվել են: «Իհարկե, փաստաբանների և լրագրողների բարձրացրած աղմուկից հետո միայն տղաներին տեղափոխեցին քիչ թե շատ բարվոք սենյակներ»,- նկատեց փաստաբանը:
Լուսանկարները տրամադրել է ՄԻՊ մամուլի խոսնակը
Անդրադառնալով ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցիչների՝ հուլիսի 30-ին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» կատարած այցին ու պայմանների արձանագրմանը՝ փաստաբանը նկատեց, որ ՄԻՊ-ի աշխատակիցները խցերը նկարել են այն ժամանակ, երբ արդեն փաստաբանների, լրագրողների բարձրացրած աղմուկից հետո «Սասնա Ծռեր» խմբի կալանավորված անդամներին տեղափոխել էին բարվոք սենյակներ: «Թող արդարության համար նկարեին նաև այն խցերը, որտեղ մի քանի օր անցկացրել էին տղաները՝ լինելով ծանր առողջական վիճակում: Բայց, անխոս, լավ է, որ գոնե հանրային աղմուկից հետո հիմա նորմալ պայմաններում են»,-ասաց փաստաբանը:
Ինչ վերաբերում է մասնագիտացված բժշկական օգնությանը, ապա Հայարփի Սարգսյանը նշեց, որ երեկվանից «Էրեբունի» ԲԿ-ից հրավիրել են բժշկական անձնակազմ՝ վնասվածքաբան և բուժքույրեր, որոնք մնում են վիրահատված կալանավորների մոտ, «քանի որ բազմիցս ենք բարձրաձայնել՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» նման մասնագետներ չկան»:
Ինչ վերաբերում է սննդին, ապա սննդամթերք ու տնային պայմաններում պատրաստված կերակուր, փաստաբանի փոխանցմամբ,  փոխանցում են ընտանիքների անդամները:

После жалобы адвоката раненных членов группы “Сасна црер” перевели в более благоустроенные камеры
Защитник членов группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна и Ашота Петросяна Айарпи Саркисян сегодня подала апелляционную жалобу на решение об аресте ее подзащитных.
“Оба лежачие больные, и они еще долго не смогут ходить. Ованнесу предстоит еще одна операция на ноге, однако судья Эдик Аветисян,  принял решение об ареста на том основании, что Ованнес может скрыться от следствия или чинить препятствия проведению следствию”,- сказала в беседе с Hetq.am Айарпи Саркисян, отметив, что судья Аветисян рассматривает гражданские дела, однако это не помешало ему рассмотреть решение об аресте.
Адвокат каждый день навещает своих подзащитных в “Больнице для осужденных”. Условия их содержания, по словам Айарпи Саркисян, существенно улучшились. “Парней перевели в более или менее удобные камеры только после того, как адвокаты и журналисты подняли шум”,-  отметила адвокат.
Фото предоставил пресс-секретарь ЗПЧ
Касаясь посещения 30 июля представителями офиса Защитника прав человека “Больницы для осужденных”, а также тех условий, которые они зафиксировали, адвокат отметила, что сотрудники офиса Омбудсмена сделали снимки камер уже после того, как благодаря поднятому адвокатами и журналистами шуму членов группы “Сасна црер” перевели в более благоустроенные камеры. “Нужно было снять и те камеры, где эти парни, будучи в тяжелом состоянии, провели несколько дней. Но, разумеется, хорошо, что хотя бы после поднятого общественностью шума они сейчас содержатся в нормальных условиях”,- отметила адвокат
Касаясь специализированной медицинской помощи, Айарпи Саркисян сообщила, что со вчерашнего дня из медцентра “Эребуни” приглашаются травматолог и медсестры, которые остаются у раненых, так как в “Больнице для осужденных” таких специалистов нет.