Նվարդ Բիլյանին ազատել են ՄԻՊ-ի ներկայացուցիչների միջամտությունից հետո
«Չգիտեմ` ծիծաղեմ, թե լամ»,- ասաց Կյուրեղյան եղբայրների մայրը` Նվարդ Բիլյանը` արձագանքելով իրեն բերման ենթարկելու հարցին:
Նա նշեց, որ իրեն ազատեցին ՄԻ պաշտպանի ներկայացուցիչների միջամտությունից հետո, քանի որ քաղաքացուն նախքան բերման ենթարկելու մասին որոշում կայացնելը, նախ պետք է ծանուցեն: Ապա չներկայանալու դեպքում` նոր միայն բերման ենթարկելու որոշում կարող են կայացնել: Մինչդեռ տիկին Նվարդը վստահեցրեց, որ իրեն նախօրոք չեն ծանուցել, որ պետք է ներկայանա ոստիկանության բաժին:
«Հիմա պիտի ներկայանամ այսօր, ժամը 19.30-ին: Անհեթեթ մեղադրանք են առաջադրել` իբր սառը զենք կրելու համար, սա զավեշտ է: Որևէ օրինական հանգուցալուծում չեմ էլ սպասում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Նվարդ Բիլյանը:
Կյուրեղյան եղբայրները գտնվում են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում` տարբեր խցերում: Տիկին Նվարդի փոխանցմամբ` այսօր Հայկին հանձնուք է տարել հայրը` Արմենակ Կյուրեղյանը: Իսկ ինքը հանձնուք` սնունդ ու առաջին անհրաժեշտության իրեր պիտի տաներ կալանավորված մյուս երկու որդիների` Արեգի ու Սերգեյի համար: «Առջևում հանգստյան օրեր են, ու հանձնուք չեն թողնում: Առաջին անհրաժեշտության իրեր պիտի տանեի`ատամի մածուկ, խոզանակ, սափրվելու պարագաներ և այլն»,-ասաց Կյուրեղյան եղբայրների մայրը: Մեր դիտարկման, թե արդյոք այդ ամենը «Նուբարաշեն»  ՔԿՀ-ում չեն ապահովում, տիկին Նվարդը պատասխանեց` չգիտեմ, միշտ էլ մենք ենք ապահովել:
Այսպիսով` Կյուրեղյանների ընտանիքի 5 անդամները` հայրը, մայրը, երեք որդիները դատապարտյալի, մեղադրյալի ու կասկածյալի կարգավիճակում են:
Lusik
Տիկին Նվարդը ի՞նչ սառը զենք պետք է ունենա: Գուցե այդպիսին համարեն խոհանոցային դանակ, մկրատը... Հնարավոր է, եթե հաշվի առնենք, թե ինչ պատիժ ստացավ իր որդին խաղալիք ատրճանակի համաը:

Нвард Билян освобождена благодаря вмешательству представителей ЗПЧ
“Не знаю, плакать или смеяться”,- сказала мать братьев Кюрегянов Нвард Билян в ответ на вопрос о ее принудительном приводе в полицию.
По словам г-жа Билян, ее освободили после вмешательства представителей Защитника прав человека, поскольку до принятия решения о принудительном приводе гражданина сперва должны известить об этом. И только в случае неявки может быть принято решение о принудительном приводе. Между тем, как отметила Нвард Билян, ее не известили заранее о явке в полицейское отделение.
“Сегодня мне предстоит явиться в отделение в 19.30. Мне выдвинули абсурдное обвинение – якобы я ношу холодное оружие. Это абсурд. Никакого законного решения этого вопроса я не вижу”,- сказала в беседе с Hetq.am Нвард Билян.
Братья Кюрегяны содержатся в различных камерах УИУ “Нубарашен”. По словам г-жа Билян, сегодня передачу Айку отнес отец, Арменак Кюрегян, а она должна была передать посылки с предметами первой необходимости двум другим сыновьям – Арегу и Сергею. “Впереди выходные, передачи в эти дни не принимают. Я должна была передать им зубную щетку и пасту, принадлежности для бритья»,- сказала Нвард Билян.
Таким образом, все пятеро членов семьи Кюрегянов – отец, мать, трое сыновей – находятся в статусах арестованных, обвиняемого и подозреваемого.