Չորս բարձրագույն կրթություն ստացած՝ կիբեռնետիկ, տնտեսագետ, իրավագետ, ավտոմատիկ, ժողովրդական վարպետ, փայտի գեղարվեստական փորագրող, Արցախյան պատերազմի հաշմանդամ, «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներին կյանքը վտանգելով հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանը 48-ամյակը նշեց «Նուբարաշեն» բանտում: Հուլիսի 31-ից նա անազատության մեջ է: Մեղադվում է «Սասնա Ծռերին» աջակցելու մեջ:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դիմաց հավաքված Վերնիսաժի նրա փայտագործ ընկերները մեղադրանքը աբսուրդ որակեցին. «Ում հարցնեք՝ կասեն, որ Արթուրը ճիշտ քայլ ա արել»,-ասում էին նրանք:
Նրանց կոչն է իրավապահներին՝ ազատ արձակել Արթուրին. «Ամո՛թ է, հաց տանելու համար մարդ կձերբակալե՞ն»,-ասում էին ընկերները:
Ինչպես և պլանավորել էին, Վերնիսաժի փայտագործները սնունդ ու տորթ էին պատվիրել ընկերոջ ծննդյան օրվա առթիվ: Պատմեցին, որ խմորեղենի սրահում, իմանալով, որ «հաց բերող» Արթուրի համար է տորթը, նախատեսվածից մի քանի անգամ մեծ տորթ են պատրաստել իրենց կողմից:
«Էսօր Արթուրը «Նուբարաշենի» բանտարկյալներին տորթ ա հյուրասիրելու: Փաստորեն ստացվեց՝ Արթուրն իր շնորհքով բանտարկյալներին էլ հաց հասցրեց»,-ասաց փայտագործ Հայկը:
Արթուրի մասին պատմող «Հետքի» տեսանյութից հետո ԱՄՆ-ում ապրող մի քաղաքացի՝ Գևորգ անունով, ևս տորթ էր պատվիրել: Նամակում մեզ գրել էր՝ նշեք, որ ժողովրդիս կողմից է:
Փայտագործ Արմեն Խաչատրյանն էլ նշեց, որ կիրակի օրը Վերնիսաժում շատ քաղաքացիներ մոտեցել են իրենց, աջակցություն առաջարկել: Անգամ մի քաղաքացի, ով միայն անունն է հայտնել, ի դեպ, դարձյալ Արթուր, 1000 դոլար է փոխանցել «հաց բերողի» համար:
Բացի այդ, Արթուր Սարգսյանի փայտագործ ընկերները ցանկանում են վերցնել ընկերոջ քանդակները, որպեսզի այս ընթացքում վաճառեն ու օգնեն նրան:
«Նուբարաշեն» բանտի մոտ եկան նաև Արթուր Սարգսյանի եղբայրը՝ Արսենը, մոր՝ տիկին Դոնարայի հետ: Եղբայրը «Հետքին» ասաց, որ իրենք շնորհակալ են քաղաքացիներին հոգեբանական աջակցության համար, բայց այլ բանի կարիք չունեն: Արսենը նշեց, որ եղբոր առողջական վիճակը վատ է. «Իր նասկին անգամ պիտի մարդ լինի, որ հագցնի»: Նա մեզ փոխանցեց Արթուրի առողջական վիճակի, նաև բարձրագույն չորս կրթությունների մասին վկայող փաստաթղթեր՝ ասելով, որ այդ ամենը փաստաբանները ներկայացրել են դատարան, բայց՝ անօգուտ: Դատարանը անգամ կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունն է մերժել:
Արթուր Սարգսյանը վիրավորվել է Արցախյան պատերազմի ժամանակ՝ դիրքեր հաց տանելիս, ունի հենաշարժողական ապարատի խնդիրներ, ճողվածք:
Արսենն ասաց, որ եղբոր զենքերը գիրքերն են, գրիչն ու թուղթը: Հետո մեզ փոխանցեց Արթուրի դիպլոմների պատճեները:
Փաստաթղթերին կարող եք ծանոթանալ` սեղմելով նկարըԱրթուր Սարգսյանը ծնվել է 1968 թ-ին, Երևանում, գիտնականների ընտանիքում: Ավարտել է Ֆիզ.մաթ դպրոցը: 1992-ին գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Զուգահեռաբար սովորել է նույն ինստիտուտի բժշկական կիբեռնետիկայի բաժնում, ավարտել է 1989-ին: 2002-ին գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի ֆինանսաբանկային համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, 2007-ին նույն համալսարանի Ֆինանսներ և վարկ բաժինը:
Մինչ Արթուր Սարգսյանի ընկերները սպասում էին «հաց հասցնելու» իրենց հերթին, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ գալիս էին կալանավորվածների ու դատապարտյալների հարազատները, որոնք հանձնուքների ընդունման կետում նույնպես սնունդ էին փոխանցում ընտանիքի բանտված անդամներին: Տեսնելով լրագրողներին ու իմանալով, թե ում ծննդյան օրն է, շատերը ասում էին՝ ազատեք էդ տղային:

“Благодаря своей порядочности Артур обеспечил едой даже заключенных”
Артур Саркисян, человек окончивший четыре вуза (кибернетик, экономист, юрист, автоматик), народный мастер художественной резьбы по дереву, инвалид Арцахской войны, который, рискуя жизнью, доставил еду членам группы “Сасна црер”, свое 48-летие отметил в тюрьме “Нубарашен”. Артур обвиняется в содействии членам вооруженной группы.
Собравшиеся напротив тюрьмы “Нубарашен” друзья Артура с Вернисажа назвали это обвинение абсурдным. “Спросите кого угодно, все скажут, что Артр поступил правильно”,- говорили они.
Собравшиеся призвали правоохранителей освободить Артура Саркисяна. “Стыдно. Разве можно арестовывать человека за то, что он доставил другим хлеб?” – недоумевали его друзья.
Как и планировалось, по случаю дня рождения своего друга народные умельцы с Вернисажа заказали торт. Они рассказали, что кондитеры, узнав, что торт предназначен для “доставившего хлеб Артура”, испекли его в несколько раз больше.
“Сегодня Артур угостит заключенных в “Нубарашене” тортом. Фактически получается, что благодаря своей порядочности он обеспечит едой даже заключенных”,- отметил резчик по дереву Айк.
После размещения на сайте Hetq.am видеоматериала об Артуре Саркисяне проживающий в США армянин по имени Геворк тоже заказал торт, а в приложенном к нему письме написал: подчеркните, что от моего народа.
Другой мастер резьбы по дереву, Армен Хачатрян, отметил, что в воскресенье на Вернисаже очень многие подходили к ним и предлагали свою помощь. А один из посетителей, который назвал только свое имя (кстати, тоже Артур), передал для “доставившего хлеб” 1000 долларов.
Друзья Артура Саркисяна хотят также забрать его работы для продажи, чтобы оказать ему финансовую помощь.
К зданию тюрьмы “Нубарашен” пришел и брат Артура Арсен вместе с матерью, г-жой Донарой. В беседе с Hetq.am Арсен отметил, что они благодарны всем за моральную поддержку, но ни в чем другом не нуждаются. По словам Арсена, состояние здоровья брата плохое, “он даже носки самостоятельно надеть не может”. Арсен передал нам копии документа о здоровье Артура и четырех дипломов о высшем образовании, сказав, что все эти бумаги адвокаты представили в суде, однако никакого результата это не дало. Суд отклонил даже ходатайство о замене ареста на освобождение под залог.
Артур Саркисян был ранен во время Арцахской войны, когда доставлял еду на позиции. У него проблемы с опорно-двигательным аппаратом, грыжа.
По словам Арсена, оружием брата являются книги, ручка и бумага. Он также передал нам копии дипломов Артура.
С документами можно ознакомиться, сделав два клика
Артур родился в 1968 г. в Ереване, в семье ученых. Окончил физико-математическую школу. В 1992 г. с отличием окончил Ереванский политехнический институт. Параллельно учился на факультете медицинской кибернетики того же института, который окончил в 1989-ом. В 2002 г. он с отличием окончил юридический факультет Ереванского финансово-банковского университета, а в 2007-ом – факультет “Финансы и кредит” того же университета.
Пока друзья Артура Саркисяна ожидали своей очереди на “доставку  хлеба”, в УИУ “Нубарашен” приходили родственники заключенных и осужденных, чтобы передать посылки членам своих семей. Увидев журналистов и узнав, чей день рождения сегодня отмечается, многие говорили: освободите этого парня…