Հոգեբանական ճնշման ձև «Սասնա Ծռերի» անդամների նկատմամբ
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներից Հովհաննես Վարդանյանը հուլիսի 31-ից անազատության մեջ է, գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում՝ կալանքի տակ: Նույն բանտում կալանավորի կարգավիճակում է նաև Հովհաննես Վարդանյանի որդին՝ երկու մանկահասակ երեխաների հայր 35-ամյա Մարտին Վարդանյանը: Նա մեղադրվում է «մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելու փորձ» անելու մեջ (ՔՕ 38-219 հոդվածի 3-րդ մասին 1-ին կետով):
Մարտինի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանից տեղեկացանք, որ Մարտին Վարդանյանի մասով կալանքի որոշումը Վերաքննիչ դատարանը թողել է օրինական ուժի մեջ: Փաստաբանը շուտով կդիմի Վճռաբեկ դատարան:
Ստեփան Ոսկանյանը  նշեց, որ իր պաշտպանյալին կալանավորելու միջնորդության հիմքում նախաքննական մարմինը դրել է հոր և որդու միջև եղած հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման արձանագրությունը: «Կարող եմ ասել, որ կենցաղային բնույթի խոսակցություն է եղել, հիմնավոր կասկածը հաստատող թեկուզ անուղղակի այլ ապացույց չկա, հետևաբար դատարանի որոշումը անօրինական է»,- ասաց փաստաբանը:
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամների նկատմամբ քրեական հետապնդումները հաճախ չեն շրջանցում նաև նրանց ընտանիքի անդամներին: Քիչ չեն դեպքերը, երբ «Սասնա Ծռեր» խմբի կալանավորված անդամների մերձավոր ազգականներին առաջադրվում են մեղադրանքներ օժանդակելու հիմքով: Ամենավառ օրինակը Կյուրեղյան ընտանիքի նկատմամբ քրեական հետապնդումն է, երբ ընտանիքի բոլոր հինգ անդամները կամ դատապարտված են, կամ մեղադրյալ ու կասկածյալ: Փաստաբան Ոսկանյանը սա բնորոշում է որպես հոգեբանական ճնշման ձև «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամների նկատմամբ:
Հովհաննես Վարդանյանի մյուս որդին՝ Պարույրը
Ի դեպ, Մարտին Վարդանյանի խնամքին են գտնվում ոչ միայն իր երկու երեխաները, այլև կինն ու հաշմանդամություն ունեցող երկու եղբայրները: Փաստաբանն ասաց, որ այդ ամենը հաստատող փաստաթղթեր են ներկայացվել դատարան, որպեսզի կալանքը որպես խափանման միջոց չընտրվի, սակայն` անարդյունք:
Հովհաննես Վարդանյանի մյուս որդին՝ Պարույրը, ում հանդիպեցի Վերաքննիչ դատարանի դիմաց, պատմեց, որ եղբոր երեխաներին անգամ թույլ չեն տալիս տեսակցության գնալ հոր մոտ: Ասաց, որ իրենք պարզապես սնունդ ու հագուստ են տանում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ եղբոր ու հոր համար:

На членов группы “Сасна црер” оказывается психологическое давление
Член группы “Сасна црер” Ованнес Варданян с 31 июля находится в тюрьме “Нубарашен”. Там же в статусе арестованного содержится и его сын, отец двух малолетних детей, 35-летний Мартин Варданян. Он обвиняется в попытке захвата группой лиц зданий, строений, транспорта, коммуникаций или средств связи (п.1 ч.3 ст.38-219 УК РА).
Адвокат Мартина Степан Восканян сообщил, что Апелляционный суд оставил в силе решение по части его подзащитного. В ближайшее время адвокат намерен обратиться в Кассационный суд.
По словам Степана Восканяна, основанием для ходатайства органа предварительного следствия относительно ареста М.Варданяна послужила расшифровка телефонного разговора отца и сына. “Могу сказать, что это был разговор на бытовую тему, никаких других, пусть даже косвенных, подтверждений этого подозрения нет, следовательно решение суда незаконно”,- отметил Степан Восканян.
Немало случаев, когда близким родственникам арестованных членов группы “Сасна црер” были выдвинуты обвинения в пособничестве. Самый яркий пример – уголовное преследование в отношении семьи Кюрегянов, в которой все пять членов семьи являются либо осужденным, либо арестованными, либо подозреваемым.
Адвокат Восканян назвал это формой психологического давления на членов группы “Сасна црер”.
Другой сын Ованнеса Варданяна Паруйр
Отметим, что на иждивении Мартина Варданяна находятся не только двое его детей, но также жена и два брата-инвалида. В суд были представлены документы, свидетельствующие об этой ситуации, чтобы в качестве меры пресечения не был избран арест, однако никакого результата это не дало.
Другой сын Ованнеса Варданяна, Паруйр, с кем мы встретились у здания Апелляционного суда, рассказал, что детям брата даже не разрешают видеться с отцом. Родные могут лишь передавать отцу и сыну еду и одежду.