Ո՞վ կզրկվի բարեկարգված Վերնիսաժում առեւտուր կազմակերպելու իրավունքից. քիմիկոսները դժգոհ են
Վերնիսաժում բարեկարգման աշխատանքները շուտով կավարտվեն, եւ արդեն հայտնի է, թե որ խմբերն են զրկվելու նորացված տարածքում առեւտրով զբաղվելու իրավունքից: Իհարկե, դեռեւս նախագծի տեսքով, բայց քաղաքապետարանը գրավոր եւ շատ հստակ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը տվյալ հարցի վերաբերյալ:
Արդեն միանշանակ է, որ շուտով Վերնիսաժում չենք լսի ամեն շաբաթ-կիրակի անդադար հնչող «Ով սիրուն, սիրունը», քանի որ կարգելվի աուդիո արտադրանքի վաճառքը: Տարածքից կհանվեն կենցաղային քիմիայի վաճառքի կետերը:
Պատրաստ է Երևանի ավագանու որոշման համապատասխան նախագիծ, եւ քաղաքապետարանը շահագրգիռ բոլոր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հրավիրում է մինչեւ օգոստոսի 24-ը հանդես գալ Վերնիսաժում առևտրային գործընթացի կազմակերպման պայմանների վերաբերյալ առաջարկություններով եւ դիտողություններով: Իսկ օգոստոսի 24-ին քաղաքապետարանի ճեպազրույցների դահլիճում տեղի կունենան հանրային բացլսումներ:
Բարեկարգման աշխատանքներից հետո Վերնիսաժում կարգելվի վաճառել նաեւ գյուղատնտեսական և պարենային մթերքներ, պարֆումերիա, ծխախոտային արտադրանք, աուդիո եւ վիդեո արտադրանք, համակարգչային տեղեկատվական կրիչներ, կենցաղային տեխնիկա, կենցաղային քիմիայի ապրանքներ, կենդանիներ: Կենդանիների շուկան արդեն տեղափոխվել է Պարույր Սեւակի փողոց: Վերնիսաժում կարգելվի նաեւ դեղորայքի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների վաճառքը, ոչ հուշանվերային բնույթի հին կենցաղային իրերը եւ հնամաշ հագուստը:
Ոչ հուշանվերային բնույթի հին կենցաղային իրերի եւ հնամաշ հագուստի առումով ամեն ինչ վաղուց է պարզ: Դեռեւս շաբաթներ առաջ Երեւանի քաղաքապետարանի առեւտրի վարչությունը նման իրերի առեւտրով զբաղվողներին արգելեց այլեւս կանգնել Վերնիսաժում՝ նրանց ուղարկելով Հրազդան մարզադաշտի հարակից տարածք: Առեւտրականների դժգոհություններն ու բողոքի փոքրիկ գործողություններն արդյունք չտվեցին:
Կենցաղային քիմիայի առեւտրով զբաղվողները՝ 6-7 հոգի, չեն պատրաստվում ակցիաներ անել, սակայն շատ դժգոհ են, որ Վերնիսաժի մի անկյունում իրենց ջանքերով ձեւավորված շուկան պետք է փակվի: Ավելի շուտ՝ տեղափոխվի Գնունու շուկա: Մասնագիտությամբ քիմիկոս Հենրիկ Ավետիքյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում որպես տեղափոխման առնչությամբ ծագած խնդիր մատնանշում է այն, որ Վերնիսաժի պայմաններում՝ 1000 դրամ օրավարձով, հնարավոր է գոյատեւել: Գնունու շուկայում, ըստ քիմիկոսի, ամսավճարը 150 հազար դրամ է:
«Էստեղ մենք գոյատեւում ենք, իսկ ուրիշ տեղ գնալը մեզ վրա թվեր կնստի: Ուղարկում են Գնունու շուկա, որտեղ ամսվա վարձը 150 հազար դրամ ա: Ես 150 հազար որտեղի՞ց տամ: Իհարկե, մենք ոչ մեկս էդ հնարավորությունը չունենք: Վերնիսաժում իմ ամսվա առեւտուրը կազմում ա մոտ 200 հազար դրամ: Դրանից հանում ենք ապրանքի գինը, սրան փող տուր, նրան փող տուր, մի բաժակ կոֆե խմի, ջուր խմի, հերիք չի անում»:
Հարցին՝ ի՞նչ են անելու, պատասխանեց. «Ձեռք-ձեռքի տված գնալու ենք Ռուսաստան: Ժիրինովսկին որ մեր մասին կարծիք ա արտահայտում, նեղանում ենք: Մենք ենք թույլ տալիս, որ մեր մասին նման կարծիք ստեղծվի»:
Արտակ Ղազարյանն աշխատել է պոլիվինիլացետատի գործարանում որպես հերթափոխի պետ: Նա նույնպես մասնագիտությամբ քիմիկոս է, 90-ականներից հետո Վերնիսաժում կենցաղային քիմիայի սեղանիկ ունի: «Ես քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանին էլ եմ ասել. եթե մեզ հանում եք, մի ուրիշ բան կառուցեք: Չնայած իմ առաջարկն այն է, որ եղածին ձեռք չտան: Փոխքաղաքապետը մեզ առաջարկել է շուկաներ, բայց դրանք մեզ ձեռնտու չեն: Էս շուկան մենք ենք ստեղծել: 20-22 տարի կանգնել ենք ստեղ, ստեղծել շուկա, գնորդներ ձեռք բերել, անվճար խորհրդատվություն ենք տալիս մարդկանց: Մեզնից տեխնոլոգիա են հարցնում, մենք օգնում ենք մարդկանց, բացատրում ենք»:
Դիտարկմանը, թե քաղաքապետարանը պարզապես ցանկանում է Վերինսաժը բացառապես կիրառական արվեստի վաճառք-ցուցահանդես լինի, Արտակ Ղազարյանը հակադարձեց. «Պետությունը մենակ արվեստով ա՞ զարգանում: Էստեղ մեկը մյուսի հետ համակցված է: Օրինակ՝ մեկը ոսկի կամ արծաթ ա ծախում, գալիս են մեզնից համ տեխնոլոգիա են ուզում, հումք են ուզում, որպեսզի էդ արծաթը վերամշակեն, դարձնեն զարդ: Այ էդպես կապակցված են»:
Քաղաքապետարանը ցուցահանդես–վաճառքի ներկայացված առարկաները կանոնակարգել է ըստ կերպարվեստի և դեկորատիվ-կիրառական արվեստի առարկաների, որոնց թվում են ապակյա եւ փայտյա նյութերը, գործվածքները, ձեռագործ աշխատանքները, ոսկրից ու քարից պատրաստված նյութերը, գեղանկարները, փորագրապատկերները եւ այլն: Նշված խմբում ներառվող առարկաները կկանոնակարգվեն նաեւ ըստ ժամանակագրության՝ «հնատիպ և ազգագրական նյութ» և «ժամանակակից ստեղծագործություններ» պայմանական խմբերի: Յուրաքանչյուրի խմբի համար կստեղծվեն համապատասխան տաղավարներ՝ ցուցադրության և պահպանության նպատակով:
Տարածքում թույլատրվում է վաճառել ոչ պարենային ապրանքների, ժողովրդական ստեղծագործությունների գործեր, արհեստագործական արտադրանք և այլ ապրանքներ՝ փայտից քանդակներ,օբսիդիաններ, արծաթից պատրաստված զարդեղեն, հուշանվերներ, հուշամեդալներ, մանրադրամներ, նկարներ, հնաոճ իրեր, գորգեր, ձեռագործներ: Չի արգելվի գրքերի, կենցաղային հնաոճ ապրանքների, ոսկերչական գործիքների, որսորդական պարագաների, կենդանիների համար նախատեսված իրերի եւ բնական քարերի վաճառքը:
Վերնիսաժի առեւտրականներից ոմանք, չցանկանալով հանդես գալ իրենց անուններով, դժգոհ են այն բանից, որ տարածքի բարեկարգման աշխատանքների ժամանակ պետք է ապամոնտաժվի նաեւ հարավ-արեւելյան մուտքում ոչ շատ վաղուց տեղադրված ծածկը, որը կառուցվել է իրենց տրամադրած գումարներով: Յուրաքանչյուրը, ըստ առեւտրականների, միջինը 30-40 հազար դրամ է տրամադրել ծածկի տեղադրման համար: Նրանք վստահ են, որ իրենց փողերը չեն վերադարձնի:

Кто лишится права торговать на благоустроенном Вернисаже? Химики недовольны
В ближайшее время работы по благоустройству Вернисажа будут завершены. Уже известно, какие группы торговцев лишатся права торговать на обновленной территории. Очень скоро мы больше не сможем услышать на Вернисаже песню “Ов сирун, сирун”, так как продажа аудиопродукции будет запрещена. С территории уберут и пункты продажи бытовой химии.
Соответствующий проект решения совета старейшин Еревана уже готов, мэрия приглашает всех физических и юридических лиц до 24 августа представить свои предложения и замечания по организации торгового процесса на Вернисаже. А 24 августа в здании мэрии состоятся общественные слушания.
После благоустройства на Вернисаже будет запрещена также торговля сельскохозяйственными товарами, парфюмом, табачными изделиями, аудио- и видеопродукцией, бытовой техникой, товарами бытовой химии, животными. Нельзя будет также продавать лекарства и медицинские товары, старые бытовые вещи, поношенную одежду. Продавцов старья отправят торговать на территорию рядом со стадионом “Раздан”. Недовольство этих людей никакого результата не дало.
Бытовую химию продают 6-7 человек, которые не собираются устраивать акции протеста. Однако они очень недовольны тем, что сформированный на Вернисаже их небольшой рынок будет закрыт. Вернее, их отправят на ярмарку на улице Гнуни.
В беседе с Hetq.am химик Генрих Аветикян отметил, что при плате 1000 драмов в день на Вернисаже можно торговать, а на Гнуни каждый месяц придется платить 150 тысяч драмов.
“Откуда я возьму такие деньги. На Вернисаже моя месячная выручка составляет около 200 тысяч драмов. Из этих денег нужно вычесть расходы на покупку товаров, всякие поборы, чашечку кофе, воду. Оставшихся денег уже не хватает”.
На вопрос, что они собираются делать, Артак ответил: “Уедем в Россию. Когда Жириновский высказывает о нас мнение, мы обижаемся, но мы сами позволяем, чтобы о нас создавалось такое мнение”.
Артак Казарян работал начальником смены на заводе “Поливинилацетат”. Он тоже химик. С 90-х годов торгует на Вернисаже бытовой химией. “Я сказал заместителю мэра Давиду Оганяну: если нас снимаете, то постройте что-нибудь другое. Хотя я бы не стал трогать то, что уже создано. Вице-мэр предложил нам ярмарки, которые нас не устраивают. Эту торговую зону мы сами создали. Торгуем здесь почти 22 года. Создали наш рынок, приобрели покупателей, предоставляем людям бесплатную консультацию”.
В ответ на замечание о том, что мэрия решила превратить Вернисаж в выставку-продажу произведений прикладного искусства, Артак Казарян сказал: “А разве государство развивается только за счет искусства? Здесь одно связано с другим. Например, те, кто продают золотые или серебряные изделия, приходят к нам за сырьем, за технологиями, чтобы обработать серебро, создать из него ювелирные украшения”.
Мэрия классифицировала продаваемые на Вернисаже предметы изобразительного и декоративно-прикладного искусства, изделия из стекла, дерева, кости, камня и т.д. Каждой группе торговцев будут выделены соответствующие павильоны с целью демонстрации и хранения изделий.
На Вернисажеи разрешается торговать непродовольственными товарами, изделиями народных промыслов, скульптурами из камня, серебряными украшениями, сувенирами, медалями, монетами, картинами, антиквариатом, коврами, ручной вышивкой. Не будет запрещена продажа книг, старых бытовых товаров, инструментов для ювелирного дела, для охоты, натуральных камней.
Некоторые торговцы выразили недовольство тем, что в ходе строительных работ будет демонтирована крыша над юго-восточным входом, которая была установлена недавно на выделенные ими средства. Каждый торговец заплатил в среднем по 30-40 тысяч драмов. Люди уверены, что эти деньги им не вернут.