Ուրֆան մեծապէս հարուստ է իր արհեստներով, որոնցմէ շատեր այս քաղաքին մէջ դարերու հնութիւն ունին եւ հասած են, ինչպէս պիտի տեսնենք, հմտութեան բարձրագոյն մակարդակներու։ Արհեստներուն հարստութիւնն ու բարձր զարգացումը նաեւ առնչուած են քաղաքին աշխարհագրական դիրքով. Ուրֆան փաստօրէն կը գտնուի առեւտրական տարբեր ճամբաներու խաչմերուկին վրայ։ Այս մէկը պատճառ եղած է որ քաղաքին մէջ թէ՛ արհեստները զարգանան եւ թէ վաճառականութիւնը։
Ուրֆայի արհեստներու կեանքին մէջ կարեւորագոյն ներկայութիւն են տեղաբնիկ հայերը, անոնց հմտութեան եւ գիտելիքներուն կը պարտի այս քաղաքին արհեստային արտադրութիւններուն հռչակը։
Ալաճայի գործ (ոստայնագործութիւն)
Ալաճան գծաւոր հիւսուածք մըն է. անկէ կը պատրաստուի տեղացիներուն հագուստեղէնը։ Ալաճայագործութիւնը Ուրֆայի մէջ հայերու կողմէ բանեցուող արհեստ մըն է։ Ալաճաճին (կամ մանուսաճի) է որ կը գործէ Ուրֆա քաղաքին եւ ամբողջ տարածքաշրջանին մէջ մեծապէս տարածուած տղամարդու էնթարին՝ երկար փէշերով զգեստը։ Քաղաքին մէջ կան ալաճայի բազմաթիւ արհեստանոցներ, ուր հմտացած արհեստաւորներ կ՚աշխատին օրն ի բուն իրենց հորերուն մէջ կամ տէզկեահներուն (ոստայնանկ) դիմաց նստած։ Անոնց արհեստանոցները տարածուած են յատկապէս հայկական թաղամասին մէջ, ուր շատեր կը գործեն իրենց տուներուն մէջ։ Հայկական թաղամասը խիտ բնակուած վայր մըն է, կազմուած է նեղ փողոցներով, որոնք յաճախ անելներ են։ Այս ձեւով աշխատանքի ժամերուն թաղամասին տարբեր անկիւններէն տեւաբար կը լսուի ոստայնանկի գործիքներուն հանած ձայնը։
Ուրֆայի ալաճայագործներուն արտադրութիւնները համբաւ ունին. բացի տեղական սպառումէն, այս հիւսուածքները կ՚արտածուին նաեւ շրջակայ քաղաքներու շուկաները։ Ուրֆացի արհեստաւորը այլ մօտակայ քաղաքներու (Տիարպեքիր/Տիգրանակերտ, Այնթապ) ալաճաճիներուն հետ մրցակցութեան դիմանալու համար տեւաբար կը փորձէ նորութիւններ մտցնել իր արտադրութիւններուն մէջ, ինչպէս օրինակ գոյներու նոր բաղադրութիւններ յառաջացնել, նոր զարդարանքներ ստեղծել, եւայլն։ [1]
Ոստայնագործութիւնը մեծապէս տարածուած է նաեւ Կարմուճ գիւղին մէջ, ուր կը բանին հարիւրէ աւելի տէզկեահներ։ [2]
Ասոնք մեծապէս զարգացած արհեստներ են Ուրֆայի մէջ եւ տարածուած են յատկապէս հայերուն շարքին։ Պասմայագործութիւնը տպածոյի գործն է, այսինքն արհեստաւորը զանազան ձեւի ծաղկազարդեր եւ դիմանկարներ կը փորագրէ փայտեայ կաղապարներու վրայ, ապա զանոնք կը տպէ ճերմակ կտաւներուն վրայ։ Մեքենաներու գործածութիւնը տակաւին չէր տարածուած, այնպէս որ այդ ժամանակներուն այս բոլոր գործողութիւնները ձեռքով կը կատարուէին։
Ուրֆայի հայ պասմայագործներու գլուխ գործոցներէն կը համարուի քաղաքի Ս. Աստուածածին եկեղեցւոյ խորանին ծաղկազարդ վարագոյրը՝ եօթր մեթր երկայնքով եւ տասնչորս մեթր լայնքով։ Սոյն եկեղեցին 1895-ի հակահայ ջարդերուն ընթացքին կը հրկիզուի եւ նորոգուած սրբատեղիին վարագոյրը կը պատրաստուի եւ կը նուիրուի քաղաքին պասմայագործներուն կողմէ։ Վարագոյրը պատրաստած արհեստաւորներուն շարքին կը յիշուին Առաքել, Արուշ եւ Աւետիս Միսիրեան եղբայրները, Արուշ Ճիկերկանցն ու երկու որդիները՝ Աբրահամ եւ Յովակիմ, Սարգիս, Յովսէփ, Արուշ եւ Անանիա Մարաշլոնց եղբայրները, Գէորգ, Նազար եւ Յակոբ Գըզըլօղլիյեան եղբայրները, Գէորգ Հալէպօղլիյեանը։
Գալով ներկարարութեան, անիկա պարզապէս հիւսուածքները տարբեր գոյներով ներկելու արհեստն է, որուն մէջ ուրֆացի արհեստաւորը հմտութեան բարձր մակարդակի հասած է։ Ուրֆայի հիւսուածքները նշանաւոր են իրենց գոյներու դիմացկունութեամբ։ [3]
Դերձակութիւն
Քաղաքին դերձակները կը գործեն ըստ տեղական պահանջին, որ իր կարգին երկու տեսակ է. տեղական ոճի եւ արեւմտեան ոճի հագուածքը։ Վերջին խումբին յաճախորդներն են քաղքենի խաւի ներկայացուցիչներ, ինչպէս կառավարական պաշտօնեաներ, բժիշկներ, փաստաբաններ, դեղագործներ, եւայլն։ [4]
Կօշկակարութիւն
Այնպէս ինչպէս դերձակութեան արհեստը, քաղաքին կօշկակարներն ալ վարժուած են նոյն ժամանակ եւրոպական նորաձեւ եւ տեղական աւանդական ոճերու կօշիկներ պատրաստել։ Պէտք է ըսել որ եւրոպական ձեւի կօշիկները շատ տարածուած են քաղաքի բնակչութեան մէջ։ Ուրֆացին կը սիրէ հագուիլ սեւ ու փայլուն կաշիէ շինուած կօշիկներ։ Տեղական զգեստներ հագուող անձը կը պատահի որ կօշիկին պարագային ընտրութիւնը եւրոպականին երթայ։ Պատկերը սակայն կը փոխուի ամրան եղանակին, երբ ժողովուրդը կը սկսի մուճակ հագուիլ։ Սիրուած են յատկապէս երեսները այծի կաշիէ պատրաստուած կարմիր մուճակները։
Կօշկակարութիւնն ալ Ուրֆայի մէջ յայտնի է իբրեւ հայկական արհեստ։ Թուրք կօշկակարներու փոքր խումբը համախմբուած է էսքիճի պազարին մէջ (հնակարկատներու շուկայ)։ Ուրֆա քաղաքի բոլոր կօշկակարները (նաեւ մուճակագործ) համախումբ 300-է աւելի են։
1895-ի ջարդերէն ետք քաղաքին մէջ հիմնուած ամերիկեան եւ գերմանական որբանոցներու մէջ կը բացուին կօշկակարութեան արհեստանոցներ, ուր հայ որբեր կը սորվին այս արհեստը վարպետ կօշկակարներու հսկողութեան տակ։ [5]
Կահագործութիւն
Քաղաքին մէջ գոյութիւն ունի առանձին շուկայ մը, ուր կողք կողքի կը գտնուին կահագործներու խանութներ։ Այստեղ կը պատրաստուին տնական զանազան առարկաներ, աթոռներ, երկրագործական գործիքներ։ Կահագործները մեծամասնութեամբ թուրքեր են։
Քաղաքին գերմանական միսիոնին մէջ երբ կը բացուի կահագործութեան աշխատանոց մը, այստեղ կը սկսին պատրաստուիլ նաեւ հայ կահագործ վարպետներ։ [6] Ամերիկեան միսիոնին մէջ եւս գոյութիւն ունի ատաղձագործական արհեստանոց մը, որուն գլխաւոր վարպետներն են Ֆրանսիզ Նաճարեան, Յակոբ Նաճարեան եւ Մագսուտ Խանպէկլիեան։ Ատաղձագործարանը սկիզբը հիմնուած է ամերիկեան միսիոնին շրջափակին մէջ, բայց երբ գործը մեծ տարողութիւն կը ստանայ, անիկա 1910-էն ետք կը փոխադրուի Սէրային (կառավարատուն) դիմաց՝ Սեւերեկլի Ալիին (քիւրտ երեւելի մը, որ յետագային կ՚անդամակցի իթթիհատ կուսակցութեան) տան դիմաց։ [7]
Որմնադրութիւն
Ուրֆայի մէջ վարպետ որմնադիրը նաեւ ճարտարապետի դեր կը խաղայ։ Կը կարծուի որ որմնադրութիւնը շատ հինէն ի վեր իր իւրայատուկ տեղը ունեցած է այս քաղաքին կեանքին մէջ։ Պատճառը շատ հաւանաբար ընտիր քարահանքերու գոյութիւնն է Ուրֆայի մօտակայ տարածքներուն մէջ։ Այսպէս, նշանաւոր են Թօփ Տաղըի, Տամլամաճայի եւ Աբգար թագաւորի լեռներուն մէջ գտնուող քարահանքերը։ Ուրֆայի մէջ կառուցուած բազմաթիւ կամուրջներ, եկեղեցիներ, բաղնիքներ, մզկիթներ, խաներ, հիւանդանոցներ գործերն են տեղական որմնադիրներուն, որոնցմէ շատեր հայեր են։ Տեղացի որմնադիրներու հռչակը քաղաքէն դուրս ալ տարածուած է։ Պատահած է որ ուրֆացի որմնադիրներ հրաւիրուին Հալէպ, Տիարպերքիր, մինչեւ իսկ Պոլիս տեղւոյն վրայ շինութիւններ իրականացնելու համար։ [9]
Ուրֆայի հայ ճարտարապետներէն կը յիշուին՝ Աբրահամ Խէլֆօղլեան (սպաննուած 1895-ին), Ուստա Հայրապետ (սպաննուած 1895-ին), Քէլ Գրիգոր (սպաննուած 1895-ին), Խաչեր Թաշճեան, Գրիգոր Մեսրոպեան (սպաննուած 1915-ին), Վաղարշ Մեսրոպեան (սպաննուած 1915-ին), Հիսա Հիսայեան (սպաննուած 1915-ին), Գէորգ Հիսայեան (սպաննուած 1915-ին), Յակոբ Արծիւեան (սպաննուած 1915-ին), Խաչեր Արապեան, Շմաւոն Թաշճեան, Գէորգ Թօփալեան, Սարգիս Մեսրոպեան, Ճորճ Թօփալեան, Պետրոս Երեմեան։ [10]
19-րդ դարուն ապրած եւ գործած ճարտրապետներէն նշանաւոր են Ուստա Հառապը (Հայրապետ) եւ Գէորգ Տէվրուշօղլին։ Կը պատմուի որ 28 Սեպտեմբեր 1854-ին աննախընթաց փոթորիկ մը կը հարուածէ Ուրֆա քաղաքը։ Հողմին ուժը այնքան զօրաւոր եղած է, որ կարգ մը մինարէներ կը քանդուին, իսկ զանոնք վերաշինող ճարտարապետը կ՚ըլլայ Ուստա Հառապ։ Գէորգ Տէվրուշօղլի եւ Ուստա Հառապ ճարտարապետներն են 1850-ականներու վերջերը կառուցուած Թեքքէ եւ Հերեսէ կոչուող շէնքերուն, որոնք շինուած են Աթպազար կոչուող վայրին մէջ։ Նոյն այս ճարտարապետներն են, որոնք 1864-ին կը վերականգնեն Ուրֆայի մէջ տեղի ունեցած ջրհեղէղին հետեւանքով քանդուած Հասան Փաշայի մզկիթին մինարէն։ Կը յիշուի նաեւ Գրիգոր Տէվրուշօղլիին անունը, որ ճարտարապետն է 1871-ին կառուցուած հայկական դպրոցին։ Իսկ Գրիգոր Մեսրոպեան եւ հայրը՝ Սարգիս Մեսրոպեան, կը հանդիսանան ճարտարապետները Ուրֆա քաղաքի արեւմուտքը գտնուող Սուրբ Սարգիս վանքին վերաշինութեան աշխատանքներուն, որոնք ծայր կ՚առնեն 1873-ին։ [11]
Հայ որմնադիրներ հմտացած են նաեւ ջրուղիներ կառուցելու արուեստին մէջ, մանաւանդ որ քաղաքին ջուրը կը մատակարարուի այս ջրուղիներուն ճամբով։ [12]

The Armenians of Ottoman Ourfa - Master of Trades
Ourfa is home to an abundance of trades and professions, many of which have a centuries-long history and have reached the highest levels of proficiency. That abundance and high level of development are connected to the geographic location of the city: Ourfa lies at the intersection of various trade routes; as a result, the trades as well as commerce have thrived in the city.
The renown of Ourfa's manufactured goods and products is the result of the expertise and knowhow of the local Armenians, who constituted the principal presence in the city's tradecrafts.
Aladja Work [Loom Work, Weaving]
Aladja [literally, "multicolored"] is a striped fabric used for the clothing of the local population. In Ourfa, it is a craft practiced by Armenians. It is the aladjadji ["maker ofaladja,"] (also known as manousadji) who weaves the entari, the long robe-like loose clothing worn by men in the city and the entire region. The city has numerous aladjaworkshops where expert craftspeople work day in and out at their looms, sitting in their pits or across from their looms. The workshops are widespread in the Armenian quarter, where many weavers work out of their homes. The Armenian quarter is densely populated, with narrow streets that are often cul-de-sacs; accordingly, during the workday, from all corners of the quarter one can hear the persistent din of the looms at work.
The goods produced by the aladja weavers of Ourfa are renowned. Along with local consumption, the fabrics are exported to the markets of the surrounding cities. To withstand the competition from the aladja weavers of nearby cities (Diarbekir/Dikranagerd and Ayntab), the craftspeople of Ourfa continually attempt to introduce innovations in their products, such as new color formulations, new decorative patterns, and so on. [1]
Weaving is also widespread in the nearby village of Garmoudj, where more than a hundred looms function. [2]
Basma Work [Textile/Fabric Printing] and Dyeing
These are highly developed crafts in Ourfa, and Armenians were prevalent among their practitioners. Basma work is the printing of floral designs and figures on white cotton or other cloth through the use of engraved woodblocks or stencils. Because at the time the use of machines was not widespread, these processes were carried out by hand.
With its floral design, the 7-meter-long and 15-meter-tall altar curtain of Ourfa's St. Asdvadzadzin [Holy Mother of God] church is considered among the masterworks of the city's Armenian textile printers. That church was burned down in 1895, during the anti-Armenian massacres throughout the Ottoman Empire; the altar curtain for the renovated church was fashioned and donated by the city's textile printers. The following craftsmen are recorded as having been among those who made the curtain: brothers Arakel, Aroush, and Avedis Misirian; Aroush Djigergants and his sons Apraham and Hovagim; brothers Sarkis, Hovsep, Aroush, and Anania Marashlonts; brothers Kevork, Nazar, and Hagop Kiziloghliyan; and Kevork Haleboghliyan.
As for dyeing, that simply refers to the craft of applying solid colors to woven fabric, a skill in which the craftspeople of Ourfa have developed a high level of expertise. The fabrics of Ourfa are renowned for the durability of their colors. [3]
Tailoring
The city's tailors work in accordance with local demand, which comes in two forms: local- and Western-style clothing. Those who wear the latter belong to the middle classes, such as government officials, doctors, lawyers, pharmacists, etc. [4]
Shoemaking
As with the tailoring trade, the Ourfa's shoemakers are also adept at making both modern, European-style and traditional local-style shoes. European styles have been widely adopted by the city's populace. Ourfatsis like to wear black polished-leather shoes. It often happens that the person wearing local clothing will, in the case of shoes, select a European style. The scene changes in summer, when the population starts to wear slippers. Especially favored are the red slippers the uppers of which are made of goatskin.
Shoemaking, too, is known as an Armenian trade in Ourfa. A small group of Turkish shoemakers works out of the Eskidji bazaar (cobbler's market). In total, the city's shoemakers (including cobblers) number more than 300.
Shoemaking workshops were founded in the American and German orphanages that were established after the 1895 massacres, and Armenian orphans learned this craft under the supervision of expert shoemakers. [5]
Cabinetmaking
In the city there is a separate bazaar lined with the shops of cabinetmakers (furniture makers) adjacent to each other. This is where various types of furniture are made for the home, such as chairs, as well as agricultural implements. The majority of cabinetmakers are Turks.
When a cabinetmaking workshop was established in the city's German mission ["Deutsche Orient-Mision," established by missionary Dr. Johannes Lepsius], Armenian cabinetmakers also began to be trained there. [6] There is also a carpentry workshop in the American mission, the master carpenters of which are Francis Nadjarian, Hagop Nadjarian, and Maksoud Khanbegliyan. The carpentry workshop was originally founded on the grounds of the mission, but when its work expanded, after 1910 it was relocated across from the saray (government building) and the house of Severekli Ali [a Kurdish notable and CUP (Young Turk) leader]. [7]
Stonemasonry
In Ourfa, master stonemasons also assume the role of architect. It's believed that stonemasonry has long played a unique role in the life of the city. The likely reason is the presence of exceptional stone quarries in nearby areas, including the renowned quarries at Top Daghı, Damlamaca, and King Abgar [Apkar] mountains. In Ourfa, the many bridges, churches, public baths, mosques, inns, and hospitals are the works of local stonemasons, many of whom are Armenians. The fame of the local stonemasons has spread beyond the city. On occasion, Ourfa stonemasons have been invited to Aleppo, Diarbekir, and even Istanbul to construct buildings there. [9]
Recorded among Ourfa's Armenian architects are the names of Apraham Khelfoghlian (killed in 1895), Ousda [Usta] Hayrabed (killed in 1895), Kel Krikor (killed in 1895), Khacher Tashdjian, Krikor Mesrobian (killed in 1915), Vagharsh Mesrobian (killed in 1915), Hisa Hisayian (killed in 1915), Kevork Hisayian (killed in 1915), Hagop Ardzivian (killed in 1915), Khacher Arabian, Shmavon Tashdjian, Kevork Topalian, Sarkis Mesrobian, George Topalian, and Bedros Yeremian. [10]
Ousda Harab (Hayrabed) and Kevork Devroushoghli were famous among the architects who lived and worked during the 19th century. It's recounted that on September 28, 1854, an unprecedented storm struck Ourfa. The force of the gales was so powerful that some minarets were left in ruins; the architect who reconstructed them was Ousda Harab. Kevork Devroushoghli and Ousda Harab are the architects who build the Tekke and Herese buildings at a site called Atpazar. In 1864, the same architects reconstructed the Hasan Pasha mosque's minaret, which had been destroyed by a flood in Ourfa. The name of Krikor Devroushoghli is also recorded as the architect of the Armenian school built in 1871. And Krikor Mesrobian and his father, Sarkis Mesrobian, are the architects of the reconstruction of the St. Sarkis monastery, located to the west of the city, begun in 1873. [11]
Taking into account that the city's water is delivered via aqueducts, Armenian stonemasons also gained expertise in the art of constructing aqueducts. [12]