Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջի քոթոթը՝ Երևանի Գոգոլի փողոցում
Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի Գոգոլի 107 հասցեի դիմաց՝ ճաղերով առանձնացված «բեսետկայում» մի քանի օր է՝ արջի քոթոթ են պահում:
Շաբաթ օրը՝ մեր այցելության պահին նրա վանդակ էին մտնում թաղի երեխաները, անկաշկանդ շփվում հետը: Իսկ քոթոթի բերանից փրփուր էր հոսում:
Փոքրիկները, որոնք խաղում էին նրա հետ, պատմեցին, որ արջի ատամները հանել են, որպեսզի վնաս չտա: Դրա համար էլ բերանի խոռոչը «վիրավոր» է:
Տանտիրուհի Գայանեն պատմեց, որ արջը իրենցը չէ: Ամուսնու ընկերն է խնդրել մի քանի օրով պահել, մինչև վանդակը պատրաստեն, որպեսզի նրան տեղափոխեն:
Քիչ անց Գայանեի ամուսնու հետ եկավ նաև արջի տերը ներկայացող Շանթ Բագրատյանը: Վերջինս, պարզեցինք, որ Վայոց ձորի նախկին մարզպետ, ԲՀԿ ական Սերգեյ Բագրատյանի որդին է:
Երիտասարդը հավաստեց, որ բոլոր համապատասխան փաստաթղթերն ունեն, արջի գործն էլ ոստիկանությունում է, որովհետև Պարոնյան փողոցում նրան հեռուստատեսության աշխատողները նկատել և նկարահանել էին: Այս անգամ, սակայն, արջը ապաստանել է Գոգոլի 107 հասցեի դիմացը, որպեսզի բժիշկը նրա ատամով զբաղվի: Իսկ արջի ժանիքը, ըստ Շանթ Բագրատյանի, կոտրվել է պատահաբար:
Քոթոթը 7 ամսական է: Թե ինչու են հիվանդ քոթոթին հանրային տարածք տեղափոխել, տերը բացատրեց ժամանակավոր լինելու և բուժվելու հանգամանքով:
«Կենդանին հիվանդ կենդանի է, բուժում ենք, մեր կենդանին է: Չպահեն՞ք: Ատամը ջարդվել է, մտել է լնդի մեջ, հիմա էլ սրսկում են, անտիբիոտիկներ են տալիս»,- ասաց Շանթ Բագրատյանը:
Հարցնում եմ՝ գիտի, որ Կարմիր գրքում է գրանցված քոթոթը, երիտասարդը պատասխանում է. «Կարա լինի: Մենք հոմ վատ բան չենք անում: Որ կարմիր գրքում է, ավելի լավ, մի հատ օրինակ մենք ենք պահում,- հպարտանում է նա: -Էս երկրում էնքան նկարելու բան կա, նկարեք, որ մարդկանց չեն թողնում աշխատեն, մարդիկ սոված վիճակում են և մահանում են սովից»,- խորհուրդ տվեց Շանթ Բագրատյանը:
Իսկ արջին պահելը, ըստ նրա, շատ էժան է նստում, օրը 500 դրամ, մարդկանց սննդի ավելցուկներով են նրան պահում: «Որը որ թթվում է, ինքը ուտում է»,- ասում է 107 տան սեփականատերը և խորհուրդ տալիս մեզ ջնջել նկարահանումները: -Քուրս, չես կարա նենց անես, որ լավ ձևով ճանապարհենք Ձեզ»:
«Լավ ձևը», ասում եմ, արջի վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր ցույց տալն է: Շանթ Բագրատյանը խոստանում է զանգահարել և արջի փաստաթղթերը (որոնք, նրա ասելով, գտնվում են Տավուշի մարզում) մեզ ցույց տալ մինչ այսօր ժամը 14:00-ը: Սակայն առայժմ նա ոչինչ չի ներկայացրել:
Իսկ 107 հասցեի սեփականատերը խոստացավ բժշկի սրսկումից հետո արջին տեղափոխել իր նախկին տարածք՝ Սևանի փողոց:

Занесенный в Красную книгу бурый медведь – на улице Гоголя в Ереване
Уже несколько дней на огороженной металлической оградой небольшой территории по адресу Гоголя, 107 в ереванском административном округе Канакер-Зейтун содержится медвежонок.
В субботу, в момент нашего прихода, местные ребятишки беспрепятственно общались с косолапым, изо рта которого текла пена.
Игравшие с медвежонком дети рассказали, что ему выдернули зуб, из-за чего у него во рту образовалась рана.
Хозяйка дома, на территории которого поселили медвежонка, сообщила, чтодруг мужа попросил на несколько дней приютить животное, пока клетка для него не будет готова.
Чуть позже пришел  муж Гаяне с хозяином медвежонка, который представился Шантом Багратяном. Последний оказался сыном бывшего губернатора Вайоц дзора, членом партии “Процветающая Армения” Сергея Багратяна.
Молодой человек заверил, что все необходимые документы на животное у него есть, дело находится в полиции, так как сотрудники телекомпании заметили медвежонка на улице Пароняна в Ереване и сняли его на видео. По словам Шанта, у медвежонка случайно сломался клык, и сейчас врач осматривает его.
Мишке 7 месяцев. На вопрос, почему больной медвежонок находится на общественной территории, хозяин сказал, что здесь его лечат.
“Животное заболело, мы его лечим. У него сломался зуб и впился в десну. Сейчас ему колят антибиотики”,- пояснил Шант Багратян.
Я поинтересовался у молодого человека, знает ли он, что этот вид медведя занесен в Красную книгу. “Не исключаю, но мы ничего плохого не делаем”,- заявил он и добавил: “В этой стране столько явлений, которые следовало бы снимать. У людей, например, нет работы, они голодают”.
По словам Шанта, содержание медведя, обходится недорого – 500 драмов в день. Его кормят остатками пищи. “То, что портится, даем ему, он ест”,- сказал владелец дома номер 107, посоветовав нам удалить видеозапись.
Шант Багратян пообещал позвонить нам и в 14.00 показать документы на медведя, которые, по его словам, находятся в Тавушской области. Однако бумаги он до сих пор не представил.
А владелец дома номер 107 пообещал, что после того, как врач сделает медвежонку укол, он перевезет его на свою бывшую территорию на улице Севана.