Արտակ Լուլուկյանն ահազանգում է՝ կերի թունավորումից իր 36 խոզերը սատկել են
Տավուշի մարզի Նավուր գյուղի բնակիչ Արտակ Լուլուկյանն ահազանգում է, որ օգոստոս 11-28-ը իր ունեցած 36 խոզերը սատկել են թունավոր կերի պատճառով։
Լուլուկյանը հուլիսի 15-ին վրացական մակնշմամբ 15 պարկ կեր է գնել։ Ասում է՝ ճերմակ և լավ տեսք ունեին։ Այնուհետ, առաջին խոզը սատկելուց հետո, պարզել է, որ խոզերն այդ կերի թունավորումից են սատկել, իսկ նման թույները միանգամից չեն ազդում. դրա ներգործությանն անհրաժեշտ է 10-15 օր, որից հետո արդեն անասունին հնարավոր չէ փրկել։
«Առաջին խոզս սատկեց կերը ուտելուց 25 օր հետո։ Որ սատկեց, 40 տարվա անասնաբույժիս  կանչեցի, եկավ, նայեց, ասեց՝ սա հաստատ կերի թունավորում է, բայց  թույնի բաղադրությունը չգիտեմ, որ օգնեմ։ Ու մինչև օգոստոսի 28-ը հերթով սատկեցին։ Անասունի քթից, բերանից, ականջների ծայրերից արյուն էր գալիս։ Ոտքերի մազանոթներներն էին տրաքում»,-պատմում է Լուլուկյանը։
Խոզի սատկելուց հետո անասնապահը դիմում է կերը գնած վաճառողին, ով պարզաբանում է, որ ինքը մեղք չունեմ, կերը գնել է. «Հո՜, ես չեմ թույնել»,- ասել է վաճառողը։
Ելք չգտնելով՝ Լուլուկյանը մի խոզը մորթում և տանում է Բերդ քաղաքի լաբորատորիա, որտեղ ևս հավաստում են, որ կերը թունավորված է եղել: Սակայն այնտեղ ևս չեն կարողացել ցուցումներ տալ, թե ինչ կանխարգելիչ միջոցառումներ են անհրաժեշտ։
Այնուհետ, Լուլուկյանը խոզերին տված կերը տանում է ՀՀ ԳՆ «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ, նմուշներ հանձնում։ Մեկ շաբաթ անց զանգահարում է լաբորատորիա, աշխատակցին հարցնում՝ կարող է տեղեկանալ կերի փորձաքննության արդյունքներից, որին ի պատասխան աշխատակիցը հայտնում է. «Ինչ կեր, էնտեղ միայն թույն էր, ուրիշ ոչինչ չկար»։
Բերդից ժամանում է Երևան, վերցնում լաբորտորիայի փորձաքննության արդյունքները և դիմում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարություն և սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն՝բողոք ներկայացնելով։ Սակայն, ինչպես նա է ասում, մինչ օրս այդ երկու գերատեսչություններից իրեն որևէ մեկը չի այցելել, չի ուսումնասիրել տեղի ունեցածը։ Արտակի խոսքով՝ անգամ գյուղատնտեսության նախարարությունից նրան հորդորել են, որ լրագրողների մոտ աղմուկ չբարձրացնի։
Հուլիսի 31-ին Լուլուկյանը գյուղացիներից մեկի հետ դիմել է տեղի ոստիկանություն՝ բողոք ներկայացնելով, որ տեղի է ունեցել թունավորում և ցանկանում է հայտնաբերել՝ ով է այդ կերը ներմուծել Հայաստան և ինչու է այն վաճառվում միայն Տավուշի մարզում։
«Ես մեկ ամիս է՝ չեմ քնում։ Լարված և նյարդային վիճակում եմ։  36 խոզ ունեի, հիմա մեկ հատ չի մնացել։ Ունեցածս 10 հազ. դոլարի խոզերը «գցել են ջուրը»։  Էդ խոզերի պատճառով ես վարկերի տակ եմ, հիմա չեմ կարողանում փակել, քանի որ հույսս էդ խոզերն էին։ Էդ խոզերը իմ հինգ տարիների աշխատանքն են։ Հինգ տարի է՝ Երևանից գնացել եմ սարեր, որ ապրուստի միջոց ունենամ»,-նշում է նա։
Ասում է՝ համագյուղացիների, ովքեր նույն կերն են տվել իրեն անասուններին, խոզերը ևս նույն ախտանիշներով սատկել են։ Այլ համայնքներից հետաքրքրվել է, որ այդ համայնքներում նման կերը չի վաճառվել։ Համոզված է՝ թունավորումը միտումնավոր է եղել, պատճառը մրցակցությունն է, քանի որ Տավուշի մարզում յուրաքանչյուր մարդ կարող է 100-ավոր խոզեր պահել, իսկ մնացած մարզերում նման հնարավորություն չկա։
Հիշեցնենք, որ օգոսոտսի 29-ին Լոռու մարզի Մարգահովիտ համայնքի ղեկավար Սամվել Անանյանը «Հետքի» հետ զրույցում հայտնել էր, որ Մարգահովիտ համայնքում վերջին օրերին դաբաղի զանգվածային դեպքեր են գրանցվում, որի հետևանքով մեծ քանակով անասուններ են սատկել։

Отравленный корм, или жесткая конкуренция
Житель села Навур Тавушской области Артак Лулукян сигнализировал о том, что с 11 по 28 августа из-за отравленного корма пали 36 его свиней.
В июле Лулукян приобрел 15 мешков корма с грузинской маркировкой. После того, как пала первая свинья, он выяснил, что корм был отравлен, яд воздействует в течение 10-15 дней, после чего животных невозможно спасти.
“Первая свинья сдохла через 25 дней после приема корма. Я вызвал ветеринара с 40-летним стажем, который подтвердил, что корм отравлен, однако он не мог сказать, что это за яд. До 28 августа пали все свиньи. У них изо рта, из ушей и рыла текла кровь, на ногах лопались капилляры”,- рассказал Лулукян.
Он обратился к человеку, у которого купил корм, но тот сказал, что не виноват, приобрел корм у другого.
Лулукян забил одну из свиней и отнес тушу в лабораторию города Берд, где подтвердили, что корм был отравлен. Однако сотрудники лаборатории не смогли сказать, какие профилактические меры следует принять.
Затем Артак Лулукян отнес образцы корма в ГНКО “Республиканский центр санитарно-ветеринарных и фитосанитарных лабораторных услуг”. Через неделю он позвонил в лабораторию, чтобы узнать результаты анализа корма, и услышал в ответ следующее: “Какой корм, там был один яд и больше ничего”.
Забрав из лаборатории реузльтаты анализов, фермер представил жалобы в Министерство сельского хозяйства и Государственную службу безопасности пищевых продуктов. Но, как говорит сам Артак, по сей день ему из этих ведомств не звонили и не пытались разобраться с тем, что случилось. А в Министерстве сельского хозяйства ему даже порекомендовали не поднимать шум в СМИ.
31 июля Артак Лулукян вместе с одним из односельчан представил в полицию сообщение об отравлении, чтобы выяснить, кто импортировал в Армению этот корм и почему его продавали только в Тавушской области.
“Уже месяц я не могу спать, нахожусь в напряженном нервном состоянии. У меня было 36 свиней, сейчас ни одной не осталось. 10 тысяч долларов, которые я потратил на их приобретение, пошли коту под хвост. У меня кредиты, которые я не смогу выплатить, так как надеялся выручить деньги от продажи свинины. Пять лет назад я переехал из Еревана в горы, чтобы зарабатывать на жизнь”,- сказал Артак.
По его словам, у сельчан, которые использовали тот же корм, свиньи  тоже пали. Лулукян убежден, что отравление было умышленным. Причина – конкуренция. Дело в том, что в Тавушской области  каждый фермер может держать несколько сот свиней, а в остальных областях такой возможности нет.
Напомним, что 29 августа руководитель общины Маргаовит Лорийской области Самвел Ананян сообщил Hetq.am, что в последние дни в их селе зарегистрированы случаи массового заболевания домашнего скота ящуром, вследствие чего многие животные пали.