Դիտորդները՝ երեկ կայացած ՏԻՄ ընտրությունների մասին
Հայաստանի 5 մարզերի 317 համայնքներում երեկ ՏԻՄ ընտրություններ էին: 317 համայնքներից 237 համայնք ընտրում էր համայնքի ղեկավար: Մի քանի կազմակերպություններ և կուսակցություններ ընտրատեղամասերում ներկայացուցիչներ էին ապահովել՝ ընտրախախտումները կանխելու նպատակով:
«Թրանսփերենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ընտրական ծրագրերի համակարգող,  գործադիր տնօրեն, «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ իրենց կազմակերպությունը 16 համայնքներում, 110  դիտորդներով իրականացրել է դիտորդական առաքելություն: Վերլուծելով դիտորդների արձանագրած տվյալները՝ ասում է, որ ընդհանուր առմամբ ընտրական գործընթացը հանգիստ է անցել, սակայն ամենաշատ միջադեպերը գրանցվել են Աշտարակ քաղաքում և Ջրառատում:
Ուսումնասիրելով իրենց դիտորդական առաքելության փորձը՝ Գրիգորյանը հավաստիացնում է, որ այն համայնքներում, որտեղ մրցակցությունը մեծ է, այլընտրանքային թեկնածու կա, այնտեղ ընտրախախտումների քանակը համեմատաբար բարձր է լինում:
Գրիգորյանն առանձանցնում է մի քանի խախտումներ, որոնք դեռևս շարունակվում. «Ընտրողը գալիս է ընտրատեղամաս և բացահայտում, որ իր անվան դիմաց ընտրությունն արդեն կատարվել է: Սա լուրջ խնդիր է, որ շարունակում է մնալ ոչ միայն ՏԻՄ, այլև համապետական ընտրությունների ժամանակ: Նաև երբ քաղաքացին բացահայտում է, որ իր փոխարեն քվերակած է, հանձնաժողովը շատ հաճախ առաջարկում է այլ մարդու անվան դիմաց ստորագել և քվերակել, որը քրեորեն պատժելի արարք է»-նշում է Գրիգորյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության փոխնախագահ Լենա Նազարյանը շեշտում է, որ այն բոլոր ընտրատեղամասերում, որտեղ թեկնածուներ կունենան, կպահեն ընտրողների ձայնը: Նազարյանի խոսքով՝ այդպես էլ վարվել են երեկ երեք՝ Ոսկեվազ, Իրինդ և Նոր Կյանք համայնքներում կայացած ընտրություններին:
Այդ երեք համայնքներից միայն մեկում են հաղթանակ գրանցել. Նոր Կյանք համայնքում համայնքապետի ընտրությունում հաղթել է «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամ Գարիկ Սարգսյանը, սակայն մյուս երկու համայնքներում իրենց պարտությունը պարտություն չեն համարում, քանի որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում իրենց մասնակցությունը շատ կարևոր է. դրանցով տեղեկատվություն են հավաքում և վերլուծում՝ հետագա ՏԻՄ ընտրություններին իրենց մասնակցության ռազմավարությունը մշակելու համար:
«Ճիշտ է, մեր կուսակցությունը նոր է հիմնադրվել, և դեռ շատ չենք հասցրել մասնակցել ՏԻՄ ընտրություններին, սակայն մեր մոտեցումն այն է, որ մենք մասնակցելու ենք ՏԻՄ ընտրություններին, եթե ունենաք մրցունակ, մեր սկզբունքները կրող, գործունյա թեկնածու»,-նշում է Լ.Նազարյանը
«Իրավունքի Եվրոպա» ՀԿ-ի ավագ իրավախորհրդատու, «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը երեկ կայացած ՏԻՄ ընտրությունները համարում է վերջին տարիներին կայացած ամենաակտիվ ՏԻՄ ընտրությունը:
Նրա դիտարկմամբ՝ դրանք հատկապես աչքի են ընկել չափազանց մեծ թվով ընտրախախտումներով: Դա պայմանավորում է այն հանգամանքով, որ իշխանական ներկայացուցիչների համար ՏԻՄ ընտրությունները միայն տեղական նշանակության չեն ընկալվում. «Ըստ երևույթին, սրանով հաստատվում է, որ տեղական մարմինների վրա է հենվելու ապագա՝ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ այդ տարածքային, վարչական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման միջոցով իշխանության քվեների ապահվման մեխանիզմը»:
Իրավաբանի համար նաև ՏԻՄ ընտրությունները աննախադեպ էին այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու հանգամանքով: Իրավախորհրդատուն նաև դժգոհ է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքից:
Ասում է՝ ԿԸՀ-ն բացի իրենց հայտարարություններին արձագանքելուց, ուրիշ ոչնչով չէր զբաղվում, և, իրավաբանը կարծում է, որ ԿԸՀ-ում երեկ միայն մամուլի խոսնակն էր աշխատում: ԿԸՀ-ի այս պահվածքը նա համարում է հստակ ցուցիչ, որով ապացուցվում է, որ դրա այս կազմը ի զորու չէ ՀՀ-ում ընտրական իրավունքի ապահովում իրականացնել:
Հոկտեմբերի 2-ին նաև վեց այլ համայնքներում են կայանալու համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամների ընտրություններ: Գառնիում իր թեկնածությունն է ինքնաառաջադրել Արուսյակ Այվազյանը, ում համար այդ քայլը սկզբունքայնության հարց էր, քանի որ, ինչպես նա է ասում, յուրաքանչյուր կուսկացություն իր շահերն է հետապնդում և ինքն էլ որոշել է՝  իր համար ավելի նախընտրելի է հետապնդել համայնքի նպատակները:
Այվազյանը նաև ցանկանում է կոտրել ազգակցական կապերով կատարվող ընտրությունները:
«Չեմ ցանկանա մեր համայնքում սուր ընդդիմություն և դիմություն լիներ, քանի որ դրանք բերում են բախման: Ցանկանում եմ, որ մեր համայնքում ձևավորվեր այնպիսի կարծիք, որ բոլորը հայրենակիցներն են, և պետք է ոչ թե սրենք, այլ մեղմենք  այդ տարաձայնությունները և միասնական առաջնորդվենք  համայնքի, ազգի շահերով»,-նշում է Գառնի համայնքի ղեկավարի թեկնածուն:

Наблюдатели о состоявшихся вчера выборах в ОМС
В 317 общинах пяти областей Армении вчера прошли выборы в органы местного самоуправления. В 237 из 317 общин выбирали глав местных администраций. Несколько организаций и партий обеспечили присутствие на избирательных участках своих представителей с целью недопущения избирательных нарушений.
Координатор избирательных программ, исполнительный директор  антикоррупционного центра “Транспаренси интернейшнл”, представтель инициативы “Гражданин наблюдатель” Армен Григорян отметил, что в 16 общинах их организация осуществляла наблюдательскую миссию. По словам Григоряна, анализ зафиксированных наблюдателями данных показал, что избирательный процесс в целом проходил нормально, а инцидентов больше всего было зафиксировано в городе Аштараке и Джрарате.
Опираясь на опыт наблюдательской миссии, Григорян отметил, что в тех общинах, где имелись сильная конкуренция и альтернативный кандидат, количество нарушений было значительно больше.
Представитель “Транспаренси интернейшнл” выделил несколько видов нарушений, которые все еще допускаются. “Избиратель приходит на избирательный участок и выясняет, что вместо него уже кто-то проголосовал. Это серьезная проблема не только для выборов в органы местного самоуправления, но и для общегосударственных выборов. В таких случаях комиссия часто предлагает поставить подпись против фамилии другого избирателя и проголосовать, что является уголовно наказуемым деянием”,- отметил Армен Григорян.
Заместитель председателя партии “Гражданский договор” Лена Назарян подчеркнула, что на тех избирательных участках, где у них будут кандидаты, голоса избирателей будут защищены. По словам Л.Назарян, так было на выборах в трех общинах – Воскевазе, Иринде и Нор Кянке.
Из них только в одной общине член “Гражданского договора” Гарик Саркисян победил на выборах руководителя администрации. Вместе с тем поражение в двух других общинах партия не расценивает как неудачу, считая, что ее участие в выборах в ОМС имеет важное значение с точки зрения разработки стратегия участия в будущих выборах.
Старший юрисконсульт общественной организации “Европа права”, представитель инициативы “Гражданин наблюдатель” Тигран Егорян считает вчерашние выборы в ОМС наиболее активными за последние годы.
По его словам, они отличились чрезвычайно большим числом избирательных нарушений. Это обусловлено тем обстоятельством, что для представителей властей выборы в ОМС не имеют только местное значение. “По всей видимости, это подтверждает, что во время предстоящих выборов в Национальное Собрание механизм обеспечения голосов в пользу властей путем эффективного использования административных ресурсов будет основан именно на органах местной власти”,- заявил Т.Егорян.
Для юриста выборы в ОМС были беспрецедентны в плане голосования вместо других лиц. Егорян выразил недовольство и работой Центральной избирательной комиссии, которая, по его словам, ничем, кроме реагирования на заявления, не занимается. Такой стиль работы ЦИК, по словам Тиграна Егоряна, показывает, что нынешний состав комиссии не в состоянии обеспечить в Армении избирательное право.
2 октября пройдут выборы и в шести других общинах. В Гарни свою кандидатуру выдвинула Арусяк Айвазян, для которой этот шаг имеет принципиальное значение. Айвазян хочет нарушить традицию проведения выборов, основанных на родственных связях.
“Я не хочу, чтобы в нашей общине шла острая борьба между оппозицией и позицией, так как это приводит к столкновениям. Мне хочется, чтобы мы воспринимали друг друга как соотечественников, и не обостряли, а смягчали разногласия, вместе руководствовались интересами общины и нации”,- отметила кандидат в руководители общины Гарни.