Հայաստանի և Իրաքի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպեց Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ ալ-Ջաֆարիի հետ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկեցին երկու բարեկամ երկրների միջև համագործակցության առավել խորացման նպատակով ձեռնարկվող համատեղ քայլերը։ Այս առումով կարևորվեցին փոխադարձ բարձրաստիճան այցելությունների կազմակերպումը, միջկառավական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը, ԱԳՆ-երի միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության սերտացումը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվեց, որ տարեցտարի խորանում են գործարար կապերը, ընդլայնվում է առևտրաշրջանառությունը, որն արդեն կազմում է շուրջ 120 մլն ԱՄՆ դոլար։
Իրաքի արտգործնախարարն Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրեց երկրում կայունության հաստատման, ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարի մասին։ Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջային մի շատ հրատապ խնդիրների շուրջ։

Meeting of Foreign Minister of Armenia and Iraq
On September 24, while paying a working visit to New York, Edward Nalbandian, the Acting Foreign Minister, had a meeting with Ibrahim al-Jaafari, the Foreign Minister of Iraq.
In the course of meeting, the joint steps aimed at the further deepening of cooperation between the two friendly countries were discussed. In this regard, the Ministers attached importance to the organization of high-level mutual visits, efficient activity of the intergovernmental committee, holding of regular consultations between the MFAs, as well as enhancement of interaction within the framework of international organizations.
The sides mutually commended that year by year the business contacts are deepening, the trade turnover is expanding already reaching 120 mln US dollars.
The Foreign Minister of Iraq briefed Edward Nalbandian on the establishment of stability and fight against terrorism in his country. The interlocutors exchanged views on a number of international and regional issues.