Նախագահ Քոչարյանի պարտությունը
10 տարի ուժային կառույցներ ղեկավարելով, նա կարողացավ տիրանալ բազմաթիվ լծակների: Տնտեսության տարբեր ոլորտներ անցան նրա հսկողության տակ: Ուժային կառույցների ղեկավարներ, առանցքային պաշտոնյաներ նշանակելիս վճռորոշը միշտ նրա խոսքն է եղել: Վերջին երեք տարիներին պաշտպանության նախարար, այսօր արդեն նորընտիր ԱԺ պատգամավոր Սերժ Սարգսյանի քաղաքական կշիռն էականորեն աճեց վերջին ընտրություններում։ Սերժ Սարգսյանը դուրս եկավ ժողովրդի մեջ: Նրա քաղաքական գործունեության ընթացքում նման բան երբեք չէր եղել։ Նա ժողովրդի հետ չէր շփվում անգամ ղարաբաղյան շարժման տարիներին: Մասնակցում էր հանդիպումների ու բանակցությունների, բայց ի տես բոլորի երեխա չէր գրկում։ Սա մի նոր փուլ էր, նախարարը ստիպված էր անել իր էությանն անհարիր բաներ, որովհետեւ խաղասեղանին դրված էր իշխանության մեջ նրա լինել-չլինելու հարցը: Սերժ Սարգսյանը գնաց վա-բանկ եւ հաղթեց, բայց հաղթանակն անվերապահ չէ։ Ոչ ոք չի կարող ասել, թե վաղը ինչ կլինի Հայաստանում:
Հայաստանն իսկապես անկանխատեսելի երկիր է: Մեծ տերություններն ինտենսիվ կերպով վերափոխում են աշխարհը, իսկ Հայաստանը դուրս է բոլոր խաղերից: Տարածաշրջանում սպասվում են էական փոփոխություններ, որոնք անպայման ազդեցություն կունենան Հայաստանի վրա, բայց Հայաստանը դուրս է նաեւ այս գործընթացներից: Սա, անշուշտ, մեծացնում է անկանխատեսելի զարգացումների հնարավորությունը։ Ներքաղաքական կյանքում հաշվի է առնվում ամեն ինչ, բացի ժողովրդից, բայց միշտ մի սահման կա, որից այն կողմ վճռորոշը ժողովրդի գործոնն է։ Եվ այդ սահմանը, կարծես, հեռվում չէ։ Սերժ Սարգսյան գործիչը լավ է հասկանում, թե ինչ տեղի կունենա, երբ հատվի այդ սահմանը:
Մայիսի 25-ին պաշտպանության նախարարը փաստորեն գրավեց օրենսդիր մարմինը եւ իշխանությունը վերցրեց ամբողջ ծավալով: Նախորդ խորհրդարանը, Ս. Սարգսյանի ենթակայության տակ չէր, այնտեղ բազմաթիվ լծակներ ուներ Նախագահ Քոչարյանը: Այս խորհրդարանում լծակներ գրեթե չունի: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտադրական ենթակառուցվածքները համակարգող նախարար, հանրապետական Հովիկ Աբրահամյանն ընտրություններից հետո անկեղծացավ. «ՀՀԿ-ն իրականացրել է իր նպատակը եւ, վերջնական արդյունքում, ԱԺ-ում կունենա մոտ 30% համամասնություն։ Ինչը մեծամասնականով եւ համակիրներով կկազմի մոտ 73 տեղ»։ Գործադիր իշխանությունում կոփված Հ.Աբրահամյանի հաշվարկն, ընդունեք, ամենաստույգն է եւ ճիշտ կլինի մի կողմ դնել ԿԸՀ-ի հայտարարած թվերը: Սերժ Սարգսյանը խորհրդարանում ունի 73 ձայն: Հանրապետական կուսակցությունը խորհրդարանում կանցկացնի կամ կմերժի ցանկացած օրինագիծ` կախված Սերժ Սարգսյանի ցանկությունից եւ շահերից:
Ռոբերտ Քոչարյանն իրականում մենակ է։ Այս փուլում նրան սատարող քաղաքական ուժ չկա: Սահմանադրության փոփխությունները մերժվեցին։ Նախընտրական շրջանում տված իր խոստումները չի կարողանալու կատարել։Խոսք անգամ չի կարող լինել կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, քանզի ԱԺ-ն՝ նման կազմով, չի ընդունի իր դեմ ուղղված օրենքներ:Ստվերային տնտեսության դեմ պայքարը նույնպես կարելի է համարել ձախողված: Ստվերի բոլոր ներկայացուցիչները խորհրդարանում են:
Նախագահը խորհրդարանում Սերժ Սարգսյանին հակակշռող ուժ չունի: ՀՅԴ փոքրաթիվ խմբակցությունը, կարծում եմ, այլեւս չի հավատա նախագահի խոստումներին, հավատալու դեպքում էլ որեւէ բան չի կարողանա անել:
Քոչարյան-Դեմիրճյան մերձեցումը նույնպես բացառված է։ Սերժ Սարգսյանին ընդդիմադիր ուժերը խորհրդարանում փոքրաթիվ են՝ ՀՅԴ 11 մանդատին գումարած «Արդարության» 17-ը, բայց նրանք էլ դժվար թե միացյալ ճակատով հանդես գան։
Հանրապետականն է լուծելու կադրային բոլոր հարցերը։ «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հարցին, թե կստանա՞ արդյոք ՀՅԴ-ն որեւէ ուժային կառույցի ղեկավարի պաշտոն, վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը կոշտ պատասխան է տվել. «Ոչ, որովհետեւ ուժային պորտֆելներից քաղաքականացված պաշտոնը միայն պաշտպանության նախարարի պաշտոնն է, որը, բնականաբար, մենք որեւէ մեկին չենք զիջի»: Իսկ ազգային անվտանգության եւ ոստիկանության ծառայությունների պետերինը, վարչապետի խոսքերով, «քաղաքական պաշտոններ չեն, հետեւաբար ընդհանրապես քննարկման առարկա չեն լինի Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերի հետ»: Հանրապետականներն իրենցն են համարում բոլոր պաշտոնները եւ չեն պատկերացնում որեւէ նշանակում առանց իրենց հավանության: Սա է իրականությունը: Երկրի նախագահն ինքը չի կարող որոշել, թե ով է լինելու ազգային անվտանգության ծառայության պետը, նրան, լավագույն դեպքում, կարող են տեղյակ պահել։
Այս դեպքում ի՞նչ է անելու Քոչարյանը։ Ղարաբաղցի մի գեներալ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին խոսելիս ասաց. «Այնտեղ` Ղարաբաղում, ոչ ոք չէր կարող գուշակել, թե որն է լինելու նրա հաջորդ քայլը: Նա ընդունակ է կտրուկ քայլերի»:
Որոշ ժամանակ անց հավանաբար երկրում տիրող իրավիճակի մեղքը Քոչարյանը կբարդի մեծամասնության եւ գործադիրի վրա, իսկ մինչ այդ խորհրդարանում ստեղծված ինչ-որ դաշինք կդառնա առնետավազքի նոր ճամբար:
Քոչարյանն այդ փորձն ունի։ 99-ի ողբերգությունից հետո նրա ջանքերով մասնատվեց ԱԺ-ի մեծամասնությունը կազմող «Միասնություն» դաշինքը։
Հաճախ երկրի ներքաղաքական գործընթացները վերլուծելով հաշվարկներ ենք կատարում` նկատի չառնելով դրսի գործընթացները: Այս պարագայում դրսի ուժերը որոշիչ են լինելու: Նախագահական ընտրություններից հետո Հայաստանի իշխանությունները հայտնվել են եւրոպական կառույցների եւ Ամերիկայի նշանառության տակ։ Խորհրդարանական ընտրությունից հետո նշանակետը մնաց անփոփոխ: Նախագահը շատ կուզեր, որ խորհրդարանական ընտրություններն անցնեին ազատ ու արդար, բայց երաշխավորելու որեւէ շանս չուներ: Նա փետրվար-մարտին թույլ էր տվել բոլորին կեղծել իր օգտին, իսկ մայիսին պետք է թույլ տար, որ ամեն մեկը կեղծի իր համար։ Քոչարյանի իրական պրոբլեմն այն է, որ հայկական քաղաքականության մեջ մաքուր մարդ չի մնացել: Վերջին հինգ տարիներին քաղաքական գործիչների փչացմանը օժանդակել է հենց իր՝ Քոչարյանի, թիմը:
Արեւմտյան մամուլում Հայաստանի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների մասին բացասական շեշտադրությամբ բազմաթիվ հոդվածներ հրապարակվեցին: Արձանագրվում էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող ամրապնդել ու զարգացնել ժողովրդավարությունը Հայաստանում, քանզի ժողովրդավարությունը եւ ընտրախախտումներով նախագահ դառնալն անհամատեղելի են:
Նախագահ Քոչարյանը թույլ է եւ մենակ: Նրանից երես է թեքել նույնիսկ ՀՅԴ-ն, հուսախաբված ռամկավարները սպառնում են, արեւմուտքը չի հուսադրում, ժողովուրդը դարձել է անտաբեր։ Նա արդեն չի կարող համառ ու հետեւողական լինել, ինչպես եղել է մինչ նախագահական ընտրությունները: Եթե անցած տարիներին բանակցությունների սեղանի շուրջ նա կարողանում էր իր տեսակետները պնդել եւ չնահանջել, այսօր այլեւս չի կարող անել:
Քոչարյանի շրջապատը կարծես կանխամտածված արեց ամեն ինչ, որպեսզի Նախագահը թույլ լինի: Թույլ Նախագահ, նշանակում է թույլ երկիր։ Բայց նրա շրջապատը երկրի մասին չի մտածում: Նրանց հուզում է միայն փողը, որը պետք է կրկնապատկվի, եռապատկվի, քառապատկվի, սա է Քոչարյանի գաղափարազուրկ եղբայրության մորմոքն ու տառապանքը: Խորհրդարանի «նոր սերունդը» Քոչարյանի ընկերոջ, զինակցի, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի վերջին նվերն էր Նախագահին։ Նվեր, որ բերում է նոր խաղի նոր կանոններ՝ անկանխատեսելի, անհասկանալի, տագնապալի։

President Kocharyan’s defeat
Running the power structures for ten years, he got a grip on a number of levers. Various sectors of the economy came under his control. His was always decisive in appointing heads of power structures and other key officials. And during the recent elections, the political weight of Serge Sarkisyan, minister of defense for the last three years and now a parliament member, has grown substantially. Serge Sarkisyan has come out into the open, for the first time in his political career. Even during the Karabakh movement, he wouldn’t mix with the people. He participated in meetings and negotiations, but never kissed babies in front of everybody. This was a new phase -- the minister was compelled to do things alien to his nature because his political career was at stake. He staked everything and won, but his victory was not unconditional. No one knows what will happen in Armenia tomorrow.
Armenia is indeed an unpredictable country. Big powers are busy transforming the world, but Armenia is on the sidelines of every game. Crucial changes are occurring in the region, but Armenia is left out of these processes as well. This of course increases the chances of unpredictable developments. In internal politics, everything is taken into consideration except for the people, but there is a point beyond which the people do become a determining factor. And this point does not seem far away. Serge Sarkisyan the politician well understands what will happen if things go too far.
On May 25, 2003 the defense minister conquered the legislature and took power completely. The previous parliament had not been under Sarkisyan’s control --President Kocharyan held onto numerous levers. In this parliament, he has hardly any leverage. Hovik Abrahamyan, minister for local governance and a member of the RPA, candidly said after the elections, “The RPA achieved its goal and in the final analysis will have 30% of the seats, which combined with our majoritarian candidates and sympathizers will make up 73 seats.” If we accept the calculation of Hovik Abrahamyan, hardened in the executive, and we put aside the numbers announced by the Central Election Commission, then Serge Sarkisyan has 73 votes in parliament. The Republican Party will pass or reject any draft law in parliament based on Sarkisyan’s wishes and interests.
In reality, Robert Kocharyan is alone. No political force supports him at this point. His constitutional amendments were rejected. He will not be able to fulfill his campaign promises. It’s pointless to talk about the fight against corruption, since the National Assembly, in its present composition, will pass no laws directed against itself. The fight against the shadow economy can be considered a failure as well. Everyone who represents the shadow economy is in parliament.
The president has no political force in parliament to counterbalance Serge Sarkisyan. Most of the ARF Dashnaktsutiun faction will no longer, I think, believe the president’s promises, and even if they do, they are relatively powerless. A Kocharyan-Demirchyan rapprochement is impossible, too. Political forces who oppose Serge Sarkisyan are not numerous in the parliament - the ARF with 11 seats plus the Ardarutiun (Justice) Bloc with 17, and it’s unlikely that they will act as a united front.
The Republican Party will be taking care of all personnel issues. When asked by Radio Liberty if the ARF Dashnaktsutiun would assume any leading post in the power structures, Prime Minister Andranik Margaryan said, “No, because the only politicized portfolio among the power structures is the post of defense minister, which, naturally, we will not yield to anybody.” As for the positions of the heads of the Police and National Security Services, in the prime minister’s words, “These are not political positions and therefore will not be a subject for discussion with other political forces in the National Assembly.” The Republicans consider all posts to be theirs and cannot imagine any appointment without their approval. This is reality. The president of the country cannot decide for himself who the chief of the National Security Service will be - at best, he might be kept informed.
So what is Robert Kocharyan going to do? One general from Karabakh said of Kocharyan, “Back in Karabakh no one was able to predict what his next step would be. He is capable of drastic steps.”
After some time, Kocharyan will probably lay the blame for the situation in the country on the majority and the ministers, and until then, whatever coalition is created in parliament will be just another rat race.
Kocharyan has experience here. After the 1999 terrorist attack in the parliament, the Unity Bloc, which had constituted the majority, was divided through his efforts.
Often when we analyze internal politics in the country we fail to consider external factors. In this case, outside forces will be decisive. After the presidential election, the Armenian leadership found itself in the sights of European institutions and the United States. Since the parliamentary elections, their target has not changed. The president must have badly wanted the parliamentary elections to be free and fair, but he had no way to guarantee it. In February and March, he had permitted everybody to falsify the elections on his behalf, so in May he had to let them falsify the elections on their own behalf. Kocharyan’s real problem is that there is nobody honest left in Armenian politics. But the corruption of politicians over the last five years has been aided and abetted by Kocharyan himself and his team.
There have been many negative articles on the presidential and parliamentary elections in Armenia published in the Western press. It has been duly noted that Robert Kocharyan has been unable to consolidate and develop democracy in Armenia, as democracy is incompatible with fraudulent elections.
President Kocharyan is weak and lonely. Even the ARF has turned its back on him, the dispirited Ramkavars are threatening him, the West is not giving him hope, and the people are indifferent. He cannot be as persistent and consistent as he was before the presidential election anymore. If in recent years he could insist on his points and not retreat during negotiations, he cannot do so now.
It seems as if Kocharyan’s circle has done everything it can to make him weak. A weak president means a weak country. But his circle doesn’t care about the country. They are only interested in money, which has to be doubled, tripled, quadrupled - this is the anguish and affliction of Kocharyan’s narrow-minded fraternity. The “new generation” in parliament is the last gift that Kocharyan’s brother-in-arms and good friend, Defense Minister Serge Sarkisyan, gave the president. A gift that brings with it new rules of a new game - unpredictable, incomprehensible and alarming.