18 դրամաշնորհային ծրագիր հաղթել է. հայտարարվել է նաև Փոքր ֆերմերների աջակցման ծրագրի մեկնարկը
Սեպտեմբերի 29-ին Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն (ՕԳԱՆ) ծրագրի շրջանակներում ներկայացվեցին դրամաշնորհային մրցույթում հաղթած 18 ծրագրերը և հայտարարվեց հավելյալ աջակցության ծրագիր՝ նախատեսված փոքր ֆերմերների և ֆերմերային խմբերի համար:
Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնության փոխանցմամբ,
գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյաննիր ելույթում նշել է, որ Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսությունն ունի զարգացման մեծ ներուժ: Ավստրիայի զարգացման գործակալության և Եվրամիության օժանդակությամբ իրականացվող Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն ծրագիրը միտված է նպաստել մասնավորապես փոքր և միջին գյուղացիական տնտեսությունների և ձեռնարկությունների զարգացմանը դրամաշնորհային ծրագրերի և տեխնիկական օժանդակության միջոցով: Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է նաև տեղական շուկայի զարգացումը և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնումը:
«Հենց փոքր ֆերմերներն են օրգանական գյուղատնտեսության հիմնասյունը: Տրամադրելով առարկայական և տեխնիկական աջակցություն՝ մենք հույս ունենք, որ ավելի ու ավելի շատ ֆերմերներ կսկսեն զբաղվել օրգանական գյուղատնտեսությամբ», - հավելեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Միջազգային օգնության և համագործակցության պատասխանատու պարոն Ջոն Բարքերը: Փոքր ֆերմերների աջակցության ծրագիրը կիրականացվի Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում: Ծրագրում ներգրավված կլինեն փոքր ֆերմերներ, ֆերմերային խմբեր և փոքր վերամշակողներ: Դիմումների վերջնաժամկետն է 2016թ. հոկտեմբերի 31-ը:
Դեռևս ամիսներ առաջ ՕԳԱՆ ծրագիրը ստացել էր 72 դրամաշնորհային հայտ, որոնցից լավագույն 18-ը հաստատվել են: Դրամաշնորհների ընդհանուր գումարը կազմում է ավելի քան 800,000 եվրո: ՕԳԱՆ դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորվող այս ծրագրերը իրականացվում են Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերում: Համեղ օրգանական մեղրը, մրգերը, հատապտուղները, դեղաբույսերը, ձիթապտուղնու գինին կոգեշնչեն մյուսներին արտադրել օրգանական մթերք», - նշել է Ավստրիայի զարգացման գործակալության գործադիր տնօրեն Մարտին Լեդորթերը:
Ծրագրի մասին
Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն (ՕԳԱՆ) ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և համաֆինանսավորվում ու իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) կողմից, որն, իր հերթին, հանդիսանում է Ավստրիական զարգացման համագործակցության (ԱԶՀ) գործառնական միավորը: Ծրագրի նպատակն է զարգացնելու Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսությունը: Ծրագիրը կնպաստի տեղականև միջազգային շուկաներումհայկական օրգանական մթերքի հաջող իրացմանը`բարելավելով իրավական և օրենսդրական դաշտը և տրամադրելով համապարփակ մարքեթինգային աջակցություն: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 3.3 մլն եվրո:
Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն (ՕԳԱՆ) ծրագիրը կապեր էստեղծում հայ ֆերմերների և վերամշակողների և հայ գնորդների և շահագրգիռ եվրոպական ու այլ միջազգային ընկերությունների միջև: Բացի այդ, հայ օրգանական մթերք արտադրողները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու միջազգային օրգանական տոնավաճառներին: Աջակցության գործառույթները, այդ թվումվերապատրաստման ևսերտիֆիկացման ծառայությունները,իրականացվում են օրգանական գյուղատնտեսությանն աջակցող կառույցների դասընթացների միջոցով: Ֆերմերներին, ֆերմերային խմբերին, կոոպերատիվներին և վերամշակողներին տրամադրվում է ֆինանսական և տեխնիկական աջակցություն՝ հանգեցնելով օրգանական արժեշղթայի մասնակիցների և ծավալների զգալի աճի:
ԵՄ օգնությունը Հայաստանին 1992թ-ից ի վեր կազմում է ավելի քան 500 մլն եվրո և տարիների ընթացքում ամենամյա այդ աջակցությունն աստիճանաբար աճում է: 2011թ-ից սկսած Հայաստանը Ավստրիայի զարգացման համագործակցության (ԱԶՀ) թիրախային երկրներից է, որի հիմնական ուղղություններից է գյուղատնտեսության զարգացումը:

The Organic Agriculture Support Initiative Launches 18 Grant Projects and Support Program for Small Farmers
On September 29, 2016 the Organic Agriculture Support Initiative (OASI) presented the 18 successful applicants which were granted with funding and announced additional support to Armenian small farmers and farmer groups.
In his speech the Minister of Agriculture Mr. Ignati Arakelyan noted that Armenia has a great potential for the development of organic agriculture. Supported by the Austrian Development Agency and the European Union the Organic Agriculture Support Initiative aims at promoting the development of small and medium-sized producers and processors through Grant Scheme and technical assistance. The project will also promote the development of local market and expansion of export opportunities.
“It is small farmers in particular that are the backbone of organic agriculture. By providing input supplies and technical support with European funding, we hope to convince more and more farmers to go organic”, added Mr. John Barker, International Aid/Cooperation Officer of the EU Delegation to Armenia. The SFS will be implemented throughout Armenia, where small-scale farmers, farmer groups and small-scale/home based processors will be involved. Applications are due by 31 October 2016.
Earlier this year 72 Grant Applications for funding were received, out of which the best 18 projects were selected for an overall funding of more than EUR 800,000. “These projects funded within the OASI Grant Scheme comprise all regions of Armenia. Tasty organic honey, fruits, berries, herbs, olives and wine will inspire others to produce organically”, Dr. Martin Ledolter, Managing Director of the Austrian Development Agency (ADA) stated.
About the OASI Project
The Organic Agriculture Support Initiative (OASI), a project funded by the European Union and co-funded and implemented by the Austrian Development Agency (ADA), the operational unit of the Austrian Development Cooperation (ADC), aims at further developing organic agriculture in Armenia. The initial success of the organic products on domestic and international markets will be enhanced by improving the policy and regulatory framework and providing comprehensive marketing support. The total budget is EUR 3.3 Million.
The OASI project establishes linkages with Armenian buyers and interested European and other international companies. In addition, Armenian organic producers get a chance to participate in international organic trade fairs. Support functions, i.e. extension and certification services will be further developed through demand-driven trainings and strengthening of existing local organizations. Financial support, training and input supply for farmers' groups, cooperatives, and processing units as well as other actors along the value chain is being provided, leading to a significant increase of organic actors and volumes.
About the Donors
EU assistance to Armenia has reached over € 500 million since 1992, with annual support growing progressively over the years. The Austrian Development Agency has been supporting Armenia since 2011 as a priority country for development cooperation with a specific focus on improving the agricultural sector.