Դատարանը մերժեց Կարո Եղնուկյանին մեկ միլիոն դոլար գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը
Այսօր վաղ առավոտից «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Կարո Եղնուկյանը հացադուլ է հայտարարել, որի պահանջների մասին նրա փաստաբան Տիգրան հայրապետյանը կհաղորդի վաղը։
Իսկ քիչ առաջ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժեց Կարո Եղնուկյանին մեկ միլիոն դոլարի և ավելի գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնոդությունը՝ անթույլատրելի համարելով գրավի կիրառումը։
«Միջնորդության մերժումը առանց հիմքի էր, քանի որ, ըստ էության, քննիչն էլ չուներ փաստ կամ ապացույց, որով Եղնուկյանը, ազատության մեջ մնալով, կխոչընդոտի գործի քննությանը։ Չկար մերժման համար նյութ, տրամաբական կամ հավանական պատասխան, թե ինչպես կարող է լինի, որ գրավը իր նպատակներին չծառայի»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ քննիչը դեմ էր գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությանը, սակայն, ըստ Հայրապետյանի, չի նշել, թե ինչ հանգամանով է առարկում։ Միայն հայտնել է, որ Եղնուկյանը, ազատության մեջ մնալով, կարող է ապացույց կեղծել, սակայն փաստաբանի այն դիտարկմանը, թե ինչ ապացույց կա, որ կեղծվի, Հայրապետյանի հաղորդմամբ՝ պարզվել է, որ որևէ ապացույց չկա։
Եղնուկյանը քննիչից փորձել է պարզել, թե ինչու իր նկատմամբ չպետք է գրավ կիրառվի, սակայն քննիչը որևէ հանգամանք չի մատանաշել։
Հիշեցնենք՝ Կարո Եղնուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՐ. օրենսգրքի 218 (պատանդ պահելուն օժանդակելը) և 219 հոդվածներով (զավթած շենքները և շինությունները պահելուն օժանդակել):

Суд отклонил ходатайство об освобождении Каро Ехнукяна под залог в один миллион долларов
Сегодня рано утром член “Учредительного парламента” Каро Ехнукян объявил голодовку, о требованиях которой его адвокат Тигран Айрапетян сообщит завтра.
Немногим ранее суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун отклонил ходатайство об освобождении Егнукяна под залог в один миллион долларов и более, посчитав применение залога недопустимым.
“Отклонение ходатайства безосновательно, поскольку следователь не располагает какими-либо фактвами или доказательствами того, что Каро Егнукян, оставаясь на свободе, может препятствовать следствию по данному делу. Нет логичного объяснения тому, как может залог не послужить своей цели”,- сказал в беседе с Hetq.am адвокат Тигран Айрапетян.
По его словам, следователь был против удовлетворен ия ходатайства об освобождении под залог, но при этом не пояснил, на основании чего он возражает. Следователь лишь заявил, что Егнукян, оставаясь на свободе, может сфальсифицировать доказательства. Когда же адвокат поинтересовался, какие доказательства можно сфальсифицировать, оказалось, что их нет.
Каро Егнукяну выдвинуто обвинение в содействии удержанию заложника (ст.218 УК РА), а также захваченных зданий и строений (ст.219 УК РА).