ԱՄՆ-ն և Հայաստանը շարունակում են համագործակցությունը զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ
ԱՄՆ-ի կողմից անցկացված Սահմանագծային անվտանգության և կանխարգելման դասընթացի շնորհիվ Հայաստանի սահմանապահ զորքերն ավելի լավ են վերապատրաստված՝ զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) ապօրինի տեղափոխմանն ու տարածմանը հակազդելու համար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
Տասնօրյա դասընթացի ծրագիրը ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև իրականացվող նախագծի ամենավերջին մասն է, որն ուղղված է մաքսանենգության դեմ Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը: Հայ-վրացական սահմանին ծառայող 27 հայ սահմանապահներ մասնակցեցին հոկտեմբերի 10-21- ը անցկացված սահմանային կանխարգելման կենսունակ ռազմավարության վերաբերյալ դասընթացին, որն ընդգծեց միջգերատեսչական համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Սահմանապահներին ներկայացվեցին նոր գործիքներ, որոնք կիրառվում են անվտանգությունն ապահովելու և սահմանների մշտադիտարկմանն օժանդակելու նպատակով: Դասընթացը հիմունքային հմտություններ է տալիս հետևման, գործողությունների կառավարման, անվտանգության և ապացույցների վերահսկման ոլորտում:
Դասընթացը, որ մշակվել էր սահմանային անվտանգության փորձագետների կողմից, բաղկացած էր դասախոսություններից ու գործնական վարժանքներից և եզրափակվեց մաքսանենգության՝ ամբողջ ծավալով իրականացվող խափանման վարժանքներով:
Դասընթացն անցկացվեց ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության (ՊՎՆԳ)՝ Վտանգների նվազեցման համագործակցային ծրագրի ներքո իրականացվող ԶՈԶ տարածման կանխարգելման ծրագրի շրջանակներում:
Դասընթացին մասնակցող տասնյակ սահմանապահներից 12-ը կընտրվեն լրացուցիչ դասընթացներին մասնակցելու համար, որպեսզի դառնան դասավանդողներ: Դա հնարավորություն կտա Հայաստանի ղեկավարությանը տեղայնացնել դասընթացները և ապահովել, որ բոլոր հայ սահմանապահները մասնակցեն դասընթացին, որն անհրաժեշտ է գործունեության հաջողության համար:
Երևանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալությունը, Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը և Հայաստանի սահմանապահ զորքերն ունեն ԶՈԶ տարածման վտանգի նվազեցմանն ուղղված համագործակցության երկար պատմություն: Սկսած 2011 թ.- ից ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտը ՊՎՆԳ-ի Վտանգների նվազեցման համագործակցային ծրագրի շրջանակներում 21.3 մլն. դոլարի չափով աջակցություն է ցուցաբերել, որպեսզի Հայաստանի սահմանապահ զորքերին համապատասխան ձևով վերապատրաստի և ապահովի սարքավորումներով:

U.S. and Armenia Continue Cooperation to Prevent Proliferation of Weapons of Mass Destruction
Armenia’s border guards are better trained to counter the illegal transport and proliferation of weapons of mass destruction thanks to border security and interdiction training provided by the U.S. The 10-day training session is the latest part of a joint U.S.-Armenian project to improve Armenia’s abilities in this fight against contraband.
From October 10 to 21, 27 Armenian border guards who serve along the Armenian-Georgian border attended training on viable border interdiction strategies that stressed the necessity for interagency cooperation. The border guards were introduced to new tools that can be used to maintain security and aid in border monitoring. The course also included sessions on basic tracking skills, operations management, safety, and evidence control.
The course, which was moderated by border security subject matter experts, consisted of lectures and practical exercises, culminating with several full-scale interdiction exercises. The training was conducted by the U.S. Defense Threat Reduction Agency (DTRA) Cooperative Threat Reduction Program’s WMD-Proliferation Prevention Program.
Out of the dozens of agents participating in this month’s course, 12 will go on to receive additional training to become instructors. This will enable Armenian authorities to institutionalize the training locally and ensure all Armenian border guards eventually receive the training they need to succeed.
The U.S. Embassy in Yerevan, the U.S. Department of Defense, the National Security Service of Armenia, and the Armenian Border Guards have a long history of cooperative efforts aimed at reducing the threat of proliferation of weapons of mass destruction.Since 2011, the U.S. Department of Defense, through DTRA’s Cooperative Threat Reduction Program, has provided $21.3 million in aid to properly train and equip Armenian border guards.