ՀՀ կառավարության և «Ռոսգեոլոգիա» ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ներկայությամբ այսօր կառավարությունում ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ու «Ռոսգեոլոգիա» բաժնետիրական ընկերության միջև համագործակցության մասին hուշագիր: Փաստաթուղթն ստորագրել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռոսգեոլոգիա» բաժնետիրական ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Պանովը: Ըստ հուշագրի՝ կողմերը կզարգացնեն համագործակցությունը երկրաբանական հետազոտությունների և որոնողական համալիր աշխատանքների իրականացման, հանքարդյունահանման պլանավորման, հանքավայրերի գնահատման և մի շարք այլ ուղղություններով: Նախատեսվում է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունում նախագծերի իրականացման համար կողմերը կստեղծեն համատեղ ձեռնարկություն:
Մինչ հուշագրի ստորագրումը վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և «Ռոսգեոլոգիա» բաժնետիրական ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոման Պանովը քննարկել են երկկողմ գործակցությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել ծրագրերին և այն քայլերին, որոնք գործնական հիմքի վրա կդնեն դրանց իրականացումը:
Վարչապետը ողջունել է «Ռոսգեոլոգիա» բաժնետիրական ընկերության հետ համագործակցության ծավալումը՝ ընդգծելով, որ կառավարության ծրագրում կարևորվում է ընդերքի համապարփակ և համալիր հետազոտության, ընդերքօգտագործման թափանցիկության ուղղությամբ համալիր միջոցառումների իրականացումը: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ երկկողմ գործակցությունը կարող է ծառայել որպես արդյունավետ հարթակ ներդրումների ներգրավման, աշխատատեղերի ստեղծման համար, և գործադիրը հետաքրքրված է համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:
Ռոման Պանովը, շնորհակալություն հայտնելով պատրաստակամության համար, վարչապետին է ներկայացրել փոխգործակցության հեռանկարների վերաբերյալ իրենց պատկերացումները: Նա նշել է, որ «Ռոսգեոլոգիա»-ն պատրաստ է ինտենսիվ գործունեություն ծավալել մեր երկրում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հարուստ է հանքանյութային ապարներով, և այդ բազան զարգացման ու ամրապնդման նշանակալի հեռանկարներ ունի:

Между Правительством РА и компанией «Росгеология» подписан меморандум о сотрудничестве
В присутствии Премьер-министра Карена Карапетяна сегодня в Правительстве был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения и акционерной компанией «Росгеология». Документ подписали Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян и генеральный директор ационерной компании «Росгеология» Роман Панов. Согласно меморандуму, стороны будут развивать сотрудничество в направлении осуществления геологических исследований и комплексных поисковых работ, планирования добычи полезных ископаемых, оценки месторождений и др. Планируется также, что в Республике Армения для реализации проектов стороны создадут совместное предприятие.
Перед подписанием меморандума Премьер-министр Карен Карапетян и генеральный директор акционерной компании «Росгеология» Роман Панов обсудили вопросы, относящиеся к двустороннему сотрудничеству, коснулись программ и других шагов, которые поставят их реализацию на практическую основу.
Премьер-министр приветствовал расширение сотрудничества с акционерной компанией «Росгеология», подчеркнув, что в программе Правительства придается важное значение всеобъемлющему и комплексному исследованию недр, осуществлению комплексных мероприятий в направлении прозрачности недропользования. Карен Карапетян отметил, что двустороннее сотрудничество может служить эффективной площадкой для привлечения инвестиций, создания рабочих мест, и исполнительная власть заинтересована в реализации совместных программ.
Роман Панов, поблагодарив за готовность к сотрудничеству, представил Премьер-министру свое видение перспектив взаимодействия. Он отметил, что «Росгеология» готова развернуть интенсивную деятельность в нашей стране, подчеркнув, что Армения богата минерально-сырьевыми ресурсами, и эта база имеет значительные перспективы развития и укрепления.