Ռեմարկն ու երկու ընկերների իրականացրած երազանքը
Ստեփանակերտից մանկության ընկերներ 23-ամյա Արթուրն ու 22-ամյա Կարոն դպրոցական տարիներից ունեին մի ընդհանուր երազանք ու մեկական ավտոմեքենայի համար կուտակած գումար։ Տղաների երազանքն արժեցավ մի քանի ամիս քրտնաջան աշխատանք, երկու ավտոմեքենայի գումար ու մի փոքր վարկ։ Իրականություն դարձած երազանքը՝ «Remark» Art Café-ն, մոտ մեկ ամիս է, ինչ գործում է։
Փաբի ինտերիեր, տարբեր ոճի երաժտություն և ամեն ուրբաթ պարտադիր թեմատիկ փարթի։ Սա այն նվազագույնն է, որով դեռ առաջնորդվում են «Remark»-ում։
«Սրճարան բացելու գաղափարը մեզ մոտ դեռ 2008թ․ էր ծագել։ Չնայած եթե այդ ժամանակ բացեինք, հաստատ չէինք հաջողացնի։ Այսօր միանշանակ շատ ավելի փորձ ունենք այդ բնագավառում»,- ասում է Արթուր Մուսայելյանը։
Օրվա մի մասը Կարոն հաշվապահ է աշխատում տեղի համալսարաններից մեկում, իսկ Արթուրը՝ հյուրանոցի փոխտնօրեն։
«Ստացվում է, որ գործից հետո սրճարան ենք գործի գալիս։ Սրճարանն աշխատեցնելը և´ հաճույք է, և´ լուրջ գործ։ Քանի որ նոր ենք բացվել, աշխատում ենք` ամեն ինչ անթերի լինի»,- ասում է Արթուրը՝ հավելով, որ չնայած մատուցողներ ունեն, բայց հարկ եղած դեպքում իրենք էլ ամեն գործ անում են, միայն թե հաճախորդները գոհ մնան։
Սրճարանի բարի սեղանի ամենաերևելի մասում՝ հինաոճ նվագարկչի կողքին, Էրիխ Մարիա Ռեմարկի դիմանկարն է։ Այստեղ ամեն ինչ ավելի քան պարզ է։ Ռեմարկը տղաների ամենասիրելի գրողներից մեկն է։
«Երկար ենք մտածել անվան վրա։ Սկզբում ուզում էինք «հայաթ» (Ղարաբաղի բարբառով նշանակում է բակ) դնել, քանի որ մեր սերնդակիցների համար հատուկ նշանակություն ունի։ Հետո պարզվեց, որ նման անունով հյուրանոցների ցանց կա, դրա համար հրաժարվեցիք այդ մտքից։ Երկար-բարակ մտածելուց հետո որոշեցինք մեր սիրած գրողի անունով կոչել սրճարանը»,- ասում է Արթուրը։
Նորաբաց սրճարան դեռ ամեն խավի մարդիկ են այցելում, շատերին է հետաքրքիր Ստեփանակերտի ստանդարտ սրճարաններից տարբերվող «Remark»-ը։ Տղաները գիտակցում են, որ այցելուների միայն մի չնչին տոկոսն է մշտական հաճախորդ դառնալու։ Կմնան միայն նրանք, ովքեր կսիրեն տեղի մթնոլորտը և «իրենց ափսեյում» կզգան «Remark»-ում։
«Երևանում շատ սրճարաններ ու փաբեր կան, որոնք միշտ այցելում ենք, երբ Երևանում ենք լինում։ Ու միշտ մտածում էինք, որ լավ կլիներ նման տեղեր Ստեփանակերտում էլ ունենայինք։ Ճիշտ է, այստեղ դեռ պահանջարկը մեծ չի, մարդկանց մեծ մասը սովոր չէ նման ֆորմատի սրճարանների, բայց մենք ուզում ենք մեր օրինակով այդ մշակույթը ներդնել և զարգացնել այստեղ»,- ասում է Արթուրը։
Երիտասարդների ժամանցը հետաքրքիր կազմակերպելու համար, բայցի ուրբաթ երեկոյի թեմատիկ փարթիներից, առաջիկայում պլանավորում են նաև կենդանի երաժտության, պոեզիայի երեկոներ, տարբեր թեմաներով քննարկումներ և այլն։
Տղաները խոստովանում են, որ իրենց հիմնական նպատակն այն է, որ գալով «Remark»` մարդիկ նախ և առաջ հաճելի ժամանակ անցկացնեն, նոր մարդկանց հետ ծանոթանան, այլ ոչ թե մնացած սրճարանների նման միայն ուտելու կամ սուրճ խմելու համար այցելեն։
«Մենք կարող էինք մեր գումարն ավելի հաջողված ու եկամտաբեր ոլորտում ներդնել, բայց մենք նախընտրեցինք ռիսկի գնալ։ Պարզապես մեր սրտով առաջնորդվեցինք, ոչ թե փող վաստակելու ցանկությամբ,- ասում է Կարոն և շտապում ավելացնել,- միամիտ է սպասել, որ մի օր ինչ-որ մեկը մի բան կփոխի մեզ համար։ Ամեն մարդ պետք է սկսի իրենից, իր շրջապատից, որ հաջողության հասնի»։
Ли
Молодцы !Удачи !
Ռշտուն
Ցնկացած բիզնես նախաձեռնություն հարատև ու զարգացող կարող է լինել, եթե իր մեջ պաունակում է նորարարական գաղափար և միտված է պահանջարկի բավարարմանը (հաշվարկված ժամանակահատվածում ապահովում է շահույթ): Տվյալ դեպքում, կարծում եմ տղաները ճիշտ ճանապարհին են՝ չնայած ռիսկայնությանը:

Ремарк и осуществленная мечта двух друзей
У друзей детства из Степанакерта – 23-летнего Артура и 22-летнего Каро – со школы была общая мечта и накопленные каждым из них деньги на автомобиль. Мечта ребят стоила кропотливого труда в течение нескольких месяцев, денег на две машины и небольшого кредита.
Воплощенной в жизнь мечтой ребят стало Art Café “Remark”, которое  действует уже месяц.
В кафе есть интернет, звучит разножанровая музыка, а каждую пятницу проводится тематическое парти. Это тот минимум, которым на сегодняшний день руководствуется “Remark”.
“Идея открыть кафе возникла у нас еще в 2008 году. Если бы мы открыли тогда, то точно не добились бы успеха. Сегодня у нас больше опыта в этой сфере”,- говорит Артур Мусаелян.
Большую часть дня Каро работает бухгалтером в одном из местных университетов, а Артур – заместитель директора гостиницы.
“Так что после работы мы идем  работать в кафе. Работа здесь и удовольствие, и серьезный бизнес. Поскольку мы открылись недавно, то стараемся, чтобы все было безупречно”,- говорит Артур. Хотя в кафе есть официанты, в случае необходимости подключаются и ребята, лишь бы клиенты были довольны.
В зале на самом видном месте, рядом со старым проигрывателем, стоит портрет Эриха-Марии Ремарка. Дело в том, что Ремарк – любимый писатель друзей.
“Мы долго думали над названием кафе. Сперва хотели назвать “Хаят” (на карабахском диалекте это означает двор), так как для нашего поколения двор имеет особое значение. Потом выяснилось, что есть гостиничная сеть под таким названием, поэтому от этой мысли пришлось отказаться. После долгих раздумий мы решили назвать кафе именем нашего любимого писателя”,- рассказал Артур.
Новое кафе посещают люди разных слоев. “Remark” отличается от других аналогичных заведений Степанакерта и поэтому вызывает интерес у многих. Ребята понимают, что лишь незначительный процент посетителей станут их постоянными клиентами. Останутся лишь те, кто полюбит атмосферу в “Remark”, кто будет чувствовать себя здесь уютно.
“В Ереване много кафе и пабов, которые мы посещаем, приезжая туда. И мы всегда думали о том, что хорошо бы иметь такое место и в Степанакерте. У нас, правда, не очень большой спрос, но мы хотим своим примером внедрить и развить здесь эту культуру”,- отметил Артур.
С целью организации интересного досуга молодежи помимо тематических парти планируется начать проводить вечера живой музыки, поэзии, обсуждение различных тем и т.д.
Друзья уверяют, что их основаная цель состоит в том, чтобы люди приходили в “Remark” не только поесть и выпить кофе, но в первую очередь приятно провести время, завести новые знакомства.
“Мы могли бы вложить деньги в более успешный и прибыльный бизнес, но мы предпочли пойти на риск. Просто мы занялись тем, что подсказало нам сердце, и не руководствовались желанием заработать деньги,- сказал Каро – Наивно ждать, что кто-то другой осуществит для нас изменения. Каждый должен начинать с себя, со своего окружения и сам добиваться успеха”.