Էդվարդ Նալբանդյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոյին
Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոյի հանդիպումը:
«Հանդիպման ընթացքում բովանդակալից զրույց ծավալվեց հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի, տարբեր բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց դինամիկ զարգացում ապրող փոխհարաբերությունների առնչությամբ։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադրաձան միջխորհրդարանական ակտիվ շփումներին, ապակենտրոնացված աշխույժ փոխգործակցությանը։
Նախարարները քննարկեցին առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։
Նոյեմբերին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին ընդառաջ Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերին։
Բանակցություններին հանգամանալից քննարկում ծավալվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն ամիսներ շարունակ մերժում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հետևողականորեն սրում է իրավիճակը շփման գծում ՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով բանակցային գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Երկուստեք շեշտվեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների լիակատար իրականացման կարևորությունը»,- գրված է արտգործնախարարության պաշտոնական կայքում:

Эдвард Налбандян встретился с министром ИД Франции
27 октября в Париже состоялась встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна с главой МИД Франции Жан-Марком Эйро.
В ходе встречи состоялась содержательная беседа по ряду вопросов повестки армяно-французских привилегированных отношений, и по шагам, предпринимаемым в направлении расширения сотрудничества в разных областях. Стороны выразили удовлетворение в связи с динамично развивающимися взаимоотношениями.
Главы МИД Армении и Франции коснулись активных межпарламентских связей, децентрализованного сотрудничества.
Министры обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых между главами двух стран по расширению торгово-экономических связей.
Перед ноябрьским саммитом Франкофонии главы МИД Армении и Франции затронули также вопросы сотрудничества в рамках Международной организации Франкофонии.
В ходе переговоров состоялось подробное обсуждение вокруг процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что на протяжении нескольких месяцев Азербайджан отказывается выполнять договоренности, достигнутые на уровне президентов в ходе саммитов в Вене и Санкт Петербурге, последовательно нагнетает ситуацию на линии соприкосновения, тем самым препятствуя созданию соответствующих условий для продвижения переговорного процесса.
Стороны отметили важность полноценного выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт Петербурге.
По окончании встречи Эдвард Налбандян и Жан-Марк Эйро подписали протокол о применении соглашения о реадмиссии между Арменией и ЕС, а также соглашение, регулирующее мобильность студентов и специалистов между Арменией и Францией.