Բնապահպանները պահանջում են հրաժարվել Ամուլսարի հանքը շահագործելուց
Բնապահպանները պահանջում են հրաժարվել Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման ծրագրից, որը, ըստ նրանց, անդառնալի վնասներ կհասցնի Հայաստանի բնությանը և սոցիալական կյանքին: Առավոտյան կազմակերպված իրազեկման ակցիային նրանք կրկին ներկայացրին հանքի շահագործման դեպքում առաջ եկող ռիսկերը:
Ամուլսարը Ջերմուկ առողջարանային քաղաքից հեռու է 10 կմ: Բնապահպան Ապրես Զոհրաբյանն ասում է, որ նախորդող տասնամյակներին, շրջակա միջավայրի վրա չազդելու համար, Ջերմուկում նույնիսկ փոքր գործարաններ չէին կառուցում: Հանքի շահագործումով, բնապահպանների համոզմամբ, Ջերմուկը կդադարի լինել առողջարանային քաղաք` վերածվելով «հանքափորներին սպասարկող քաղաքի»:
Ապրես Զոհրաբյանը (աջ կողմում)
Բացի այն, որ ցիանիդով ոսկու կորզման պարագայում վտանգվելու են քաղցրահամ ջրի պաշարները, բնապահպանները կանխատեսում են նաև զբոսաշրջության տեմպերի անկում: Նրանք հիշատակում են Ջերմուկը զբոսաշրջային կենտրոն հայտարարելու մասին որոշումը, որը կառավարությունն ընդունել էր 2008թ-ին, և մեջբերում են «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության` հանքի շահագործման ծրագրի կանխատեսումները, համաձայն որոնց` աշխատողների մի մասը Հայաստան կգան առանց ընտանիքների` այդպիսով մեծացնելով սեռական ինդուստրիայի տարածման ռիսկը:
«Դե պատկերացրեք` ո՞ր մի բանական մարդը կուզենա գնա հանգստանա էն քաղաքում, որտեղ միջավայրը առողջարանային չի… Ջերմուկի էդ ամբողջ պատկերը, որը տասնամյակներ շարունակ ստեղծվել է, խաթարվում է: Իսկ մենք երկրորդ էդպիսի առողջարանային քաղաք չունենք Հայաստանում»,- ասում է Ապրես Զոհրաբյանը:
Կառավարությունը և հանքարդյունահանող ընկերությունը Ջերմուկի շրջանում աշխատատեղերի ստեղծումը ներկայացնում են որպես ծրագրի առավելություն: «Բայց հարց է առաջանում` 10 տարի հետո, երբ որ էդ օֆշորային ընկերությունը հեռանա, ի՞նչ ա լինելու Ջերմուկի և հարակից բոլոր տարածքների հետ, որովհետև էդ բնակչությունը էլ չի կարողանալու զբաղվել էն գործունեությամբ, որով ինքը զբաղվում էր 50 կամ 100 տարի: Բնականաբար էդ մարդիկ ստիպված են լինելու ավելի մեծ տեմպերով արտագաղթել էդ տարածքներից»,- կառավարության շենքի դիմաց կազմակերպված ակցիայի ժամանակ ասաց Համահայկական բնապահպանական ճակատ քաղաքացիական նախաձեռնության համակարգող խորհրդի անդամ Լևոն Գալստյանը:
Լևոն Գալստյանը
Բնապահպանը ներկայացնում է ջրի այն պաշարները, որոնք անմիջական ազդեցության են ենթարկվելու հանքի շահագործման պարագայում` Որոտան և Արփա գետերի ավազանը, Կեչուտի և Սպանդարյանի ջրամբարները, Որոտան-Արփա-Սևան թունելի միջոցով` նաև Սևան լիճը: Կառավարությունը, նրա խոսքով, այդ ազդեցության գնահատում չի իրականացրել` «փակ աչքերով հավատալով» ընկերության ծրագրում գրված ամեն ինչին:
Կառավարությունը տեղական և արտասահմանյան երկու տասնյակից ավելի կազմակերպությունների կողմից նախաձեռնած ստորագրահավաքի հասցեատերերից մեկն է: Ստորագրահավաքով նրանք Հայաստանի իշխանություններին և ծրագիրը ֆինանսավորող կորպորացիաներին են ներկայացրել իրենց մտահոգությունները: Հոդվածի հրապարակման պահին առցանց ստորագրահավաքին միացել են 2800-ից ավելի մարդիկ:
Բնապահպանների առաջնային նպատակը տեղի և միջազգային հանրությանը ծրագրի հետևանքների մասին իրազեկելն է: Նրանք նշում են, որ ջրային պաշարների աղտոտումը պետական սահմաններով չսահմանափակվող ռիսկ է: Իսկ ազդակիր համայնքների բնակիչների հետ հանդիպել են օրեր առաջ: Բնապահպան Անի Խաչատրյանը, ով զրուցել է Ջերմուկի ու հարակից շրջանների բնակիչների հետ, պատմում է, որ վերջիններս հիմնականում դեմ են հանքի շահագործմանը, թեև աշխատանքի հնարավորությունից և սոցիալական ծրագրերից օգտվելու, ինչպես նաև փոփոխությունների հասնելու հավատի բացակայության պատճառներով ոմանք նաև կողմ են արտահայտվել ծրագրին:
Անի Խաչատրյանը (աջ կողմում)
«Հույս ունենք, որ մարդը կհասկանա, որ էդ նյութական արժեքները վերանում են, ու ավելի կարևոր ա պահել էն, ինչը անընդհատ ա քեզ բարիք տալու: Այսինքն էդ հանքը վերջանալու ա 10 տարուց, եթե էդքան շահագործեն, բայց 10 տարուց հետո Ջերմուկը էլ առողջարան չի լինի արդեն, մի տարուց հետո էլ չի լինի»,- ասում է Անին:

Экологи требуют отказаться от эксплуатации Амулсарского месторождения
В Ереване прошла акция экологов против программы эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения. Участники требовали отказаться от реализации этой программы, которая, по их словам, нанесет необратимый вред природе и социальной жизни Армении. Они также представили иски, которые возникнут в случае эксплуатации месторождения.
Амулсар находится в 10 километрах от курортного города Джермук. По словам эколога Апреса Зограбяна, в предыдущие десятилетия в Джермуке не строились даже небольшие заводы, чтобы не загрязнить окружающую среду. В случае эксплуатации месторождения Джермук перестанет быть курортом и превратится в “обслуживающий горняков город”, отметил Зограбян.
Апрес Зограбян (справа)
Кроме того, при извлечения золота с помощью цианида под угрозой окажутся запасы питьевой воды, снизятся темпы развития туризма, убеждены экологи. Они напомнили о принятом в 2008 году решении правительства Армении превратить Джермук в туристический центр, а также процитировали выдержки из программы эксплуатации месторождения, разработанной компанией “Лидиан Интернейшнл”, в которой говорится, что рабочих должна приехать в Армению без семей, что увеличит риск распространения сексуальной  индустрии .
“Какой разумный человек поедет отдыхать в город, где уже не будет курортной среды. Создававшийся десятилетиями облик Джермука будет полностью искажен. Между тем в Арении нет другого такого курорта”,- отметил Апрес Зограбян.
Создание рабочих мест в этом районе правительство и горнодобывающая компания представляют как преимущество программы. “Возникает вопрос: что будет с Джермуком и соседними  через 10 лет, когда офшорная компания покинет Армению? Местное население уже не сможет заниматься тем делом, которым занималось на протяжении 50 или 100 лет. И эти люди, естественно, начнут эмигрировать из страны”,- сказал член координационного совета гражданской инициативы “Всеармянский экологический фронт” Левон Галстян.
Левон Галстян
Эколог сообщил, какие запасы воды окажутся под угрозой в результате эксплуатации месторождения: бассейны рек Воротан и Арпа, Кечутское и Спандарянское водохранилища, а также через туннель Воротан-Арпа-Севан озеро Севан. Правительство, по словам Галстяна, не проводило оценку этого воздействия, “с закрытыми глазами поверив всему тому, что написано в программе компании”.
Правительство – один из адресатов акции по сбору подписей, организованной двумя десятками местных и зарубежных организаций. Посредством этой акции они высказали свою обеспокоенность властям Армении и финансирующим программу корпорациям. На момент публикации статьи к сбору подписей в Интернете присоединилось свыше 2800 человек.
Первоочередная цель экологов – оповестить местную и международную общественность о последствиях этой программы. Они отмечают, что загрязнение водных ресурсов представляет собой риск, который не ограничивается государственными границами. Эколог Ани Хачатрян, которая беседовала с жителями Джермука и соседних районов, рассказала, что они в основном против эксплуатации месторождения, хотя некоторые из них, учитывая возможность создания рабочих мест и осуществления социальных программ, поддерживают проект.
Ани Хачатрян (справа)
“Мы надеемся, что люди поймут, что материальные ценности не вечны, гораздо важнее сохранить то, что постоянно будет приносить тебе блага. Через 10 лет это месторождение перестанет действовать, но через 10 лет Джермук перетанет быть курортным городом”,- сказала Ани.