Արագածոտնի մարզ. Վերանորոգված, բայց վերանորոգման կարիք ունեցող դպրոցները (տեսանյութ)
«Հետքի» նկարահանող խումբն այս անգամ մեկնել էր Արագածոտնի մարզ՝ ուսումնասիրելու 2006-2015թթ. դպրոցաշինական ծրագրերը: Արագածոտնի մարզպետարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ 2006-2015թթ. ընթացքում մարզի կրթական հաստատությունների վերանորոգման համար պետական բյուջեից հատկացվել է 9 մլրդ 106 մլն դրամի չափով գումար:
Ուջանի միջնակարգ դպրոց
Դպրոցը վերանորոգվել է 6 տարվա ընթացքում՝ 2009-2015թթ.: Վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրել են 3 ընկերություններ՝ «Ադոն», «Գրեդշին» ընկերությունները և Արագածոտնի նախկին մարզպես Սարգիս Սահակյանի եղբորը՝ Նաիրի Սահակյանին պատկանող «Ես և Նա» ՍՊԸ-ն: Արագածոտնի մարզպետարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ դպրոցի վերանորոգումն արժեցել է մոտ 273 մլն դրամ:
Այս գումարով ամբողջությամբ վերանորոգվել է դպրոցի հիմնական մասնաշենքը, իսկ տարրական դասարանների համար նախատեսված մասնաշենքը մասնակի է վերանորոգվել:
Չի փոխվել տարրական դասարանների մասնաշենքի դռների զգալի մասը: Բացի այդ, շենքը փայտե առաստաղով է և նորոգման կարիք է զգացվում: Պետք է փոխվի նաև հատակը: Իսկ կոսմետիկ վերանորոգման մասին չենք խոսում:
Մինչ դպրոցում մտածում են երկրորդ մասնաշենքի վերանորոգման համար միջոցներ գտնել, առաջ է քաշվել հիմնական մասնաշենքի կոսմետիկ վերանորոգման հարցը: Խոնավությունը պատերով վերև է բարձրանում և քայքայում ներկն ու ծեփանյութերը:
Դպրոցի տնօրեն Ավետիս Հարությունյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Արագածոտնի մարզպետը խոստացել է այս աշնանը դպրոցում կոսմետիկ վերանորոգում կատարել, որպեսզի թերությունները վերացվեն:
Անդրադառնալով փուլային վերանորոգումներին՝ տնօրենը նշեց, որ այդ տարբերակն այնքանով է լավ, որ դպրոցն, ի վերջո, վերանորոգվում է, սակայն սկսել է նկատել թերությունները:
Ավետիս Հարությունյանի կարծիքով՝ լավ կլինի դպրոցներում իրականացվեն ոչ թե ընթացիկ վերանորոգումներ, ինչպես իրենց դպրոցում է եղել, այլ ամբողջությամբ հիմնանորոգվեն, իսկ իրենց մասնաշենքը թեև նորոգվել է, սակայն ամրացման որևէ աշխատանք չի իրականացվել:
Դպրոցը ջեռուցվում է էլեկտրական սալիկների օգնությամբ: Լոկալ ջեռուցման մարտկոցները տեղադրված են, սակայն դրանք միացված չեն ընդհանուր ցանցին և «դեկորի» դեր են կատարում: Պատճառն այն է, որ դպրոցը գազիֆիկացված չէ, համապատասխան գումար չկա: Բացի այդ, լոկալ ջեռուցման ցանց անցկացնելու համար փոփոխություններ պետք է իրականացվեն նաև դպրոցի ներսում, ինչի համար, տնօրենի խոսքերով, ևս զգալի ֆինանսական միջոցներ են անհրաժեշտ:
Մաստարայի միջնակարգ դպրոց
Մաստարայի միջնակարգ դպրոցը նույնպես փուլային տարբերակով է վերանորոգվել: Այստեղ շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են 7 տարվա ընթացքում՝ 2007-2013թթ.: Շինարարական աշխատանքներն իրականացրել են «Անդրեաս և ընկերներ» ՓԲԸ-ն և «Երևան Ջրշին» ԲԲԸ-ն: Ընդհանուր առմամբ, Մաստարայի դպրոցի համար պետական միջոցներից ծախսվել է մոտ 415 մլն դրամ: Սակայն, դպրոցի ոչ բոլոր մասնաշենքերն են վերանորոգվել պետական միջոցներով: Մի մասնաշենքն ամբողջությամբ վերանորոգել են օտարերկրացի բարերարները:
Մաստարայի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Աննա Արսենյանն ասում է, որ ներկայիս սոցիալ-տնտեսական պայմաններում 7 տարվա ընթացքում դպրոց վերանորոգելը երկար ժամանակահատված չէ: Նրա խոսքով՝ գյուղն այսօր ունի բարեկարգ դպրոց, և իրենք գոհ են կատարված աշխատանքից:
Թեև տնօրենը դդգոհություն չհայտնեց, սակայն զրույցի ընթացքում պարզվեց, որ շինաշխատանքներն առանց թերությունների չեն ընթացել: Մասնավորապես, անհրաժեշտություն է առաջացել վերանորոգել մարզադահլիճի հատակը: Այն սկսել է փտել և մոտ ապագայում չվերանորոգելու դեպքում հնարավոր չի լինի դաս անցկացնել:
Թեև դպրոցն ամբողջությամբ վերանորոգված է, պայմանները բարվոք են, բայց չունեն հանդիսությունների դահլիճ: Միջոցառումներն իրականացնում են կամ համայնքապետարանի դահլիճում, կամ՝ փտած հատակով մարզադահլիճում:
Փարպիի միջնակարգ դպրոց
Մարզի Փարպի գյուղի դպրոցի վերանորոգման համար պետական միջոցներից ծախսվել է 176 մլն դրամ: Վերանորոգման աշխատանքները տևել են 6 տարի և ավարտվել 2014 թվականին: Այն իրականացրել է «Վթարշին» ՍՊԸ-ն:
Փարպիի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Նորիկ Արշակյանը զրույցի ընթացքում անընդհատ ասում էր, որ դպրոցը թերություններ չունի, սակայն, պարզվեց, խոնավությունից պատերի ծեփը պոկված է, վերանորոգված մարզադահլիճի սանհանգույցը չի օգտագործվում, իսկ մարզագույք չեն հիշում, թե վերջին անգամ երբ են ստացել: Աշակերտներն այստեղ խաղում են հերթով: Պետությունը դպրոցների վերանորոգման համար զգալի միջոցներ է ծախսում, սակայն դրանք երբեմն ոչ միայն անարդյունավետ են, այլև չեն անդրադառնում ուսման որակի բարձրացման վրա:
Օրինակ՝ 20 աշակերտ ունեցող դասարարանը ֆիզկուլտուրայի դասն անցկացնում է 10 հատ ցատկապարանով և օղակով:
Ինչ վերաբերում է լաբորատորիային, ապա չեն հիշում, թե վերջին անգամ երբ են նոր գույք ստացել: Այդ պատճառով քիմիայի և ֆիզիկայի լաբորատորիաներում կամ փորձեր չեն անում, կամ էլ դրանք իրականացնում են հին նյութերով, որը երբեմն կարող է վտանգավոր լինել:
Քիմիայի ուսուցչուհի Բավական Հարությունյանը պատմեց, որ սարքավորումները մոտ 35 տարվա են և որպես ուսուցիչ ժառանգել է իր աշակերտական տարիների լաբորատոր նյութերն ու սարքավորումները: Եթե դպրոցի հնարավորությունը ներում է, ապա որոշ նյութեր ձեռք են բերում «Վերնիսաժից», երբեմն էլ խնդրում են այլ դպրոցներից:
Բ. Հարությունյանի ասելով՝ հնարավոր չէ քիմիայի դաս անցկացնել առանց փորձերի՝ միայն պատկերացնելով: Ըստ նրա՝ աշակերտը պետք է տեսնի, թե ինչ է կատարվում, միայն պատկերացնելով հնարավոր չէ արդյունավետ դաս անցկացնել:
10-րդ դասարանի աշակերտուհի Մարի Սիմոնյանը ևս դժգոհ է, որ լաբորատորիան հագեցած չէ և իրենք չեն կարողանում փորձեր անցկացնել: Աշակերտուհու խոսքով, եթե լաբորատոր պայմանները բավարար լինեն, չի բացառվում, որ քիմիայի և ֆիզիկայի նկատմամբ հետաքրքրություն ունեցողների թիվն ավելանա և բուհեր ընդունվեն: Ներկայիս վիճակում դա միայն երազանք է:
Քուչակի միջնակարգ դպրոց
Գրեթե նույն պատկերն է նաև Քուչակ գյուղի միջնակարգ դպրոցում: Այստեղ ծախսվել է 380 մլն դրամ, վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրել են «Էրեբունի շինվերանորոգում, «Ագարակ» ԲԲԸ-ները, «Կանժիստրոյ» ՍՊԸ-ն:
Ինչպես մյուս վերանորոգված դպրոցներում, այնպես էլ Քուչակի դպրոցում շինաշխատանքներն առանց թերությունների չեն եղել: Դասասենյակների պատերն այնքան բարակ են, որ դռների հատվածում քարերը թափվել են՝ առաջացնելով անցքեր: Միջանցքից, այդ անցքերի միջոցով հանգիստ կարող ես նայել, թե դասասենյակի ներսում ինչ է կատարվում: Փոխված դռները ևս որակյալ չեն, դրանք արդեն ձեւափոխվել են:
Առաջին մասնաշենքի սանհանգույցների մոտակայքում խոնավությունև այնքան շատ է, որ պատերի ծեփը թափվում է: Վերանորոգված տանիքից ևս ջրի հոսք կա, ինչի հետևանքով ջուրը քայքայում է պատերը:
Քուչակի դպրոցում նույնպես մարզագույքի պակաս կա: Ֆիզկուլտւրայի ուսուցիչ Գագիկ Գասպարյանն ասում է, որ ոչ մի տեսակի մարզագույք չունեն, ընդամենը մի քանի գնդակ:
Բյուրականի միջնակարգ դպրոց
Բյուրականի միջնակարգ դպրոցը վերանորոգվել է 7 տարվա ընթացքում՝ 2007-2013թթ.: Վերանորոգման աշխատանքներն իրականացրել է «Ագարակ» ԲԲԸ-ն: Դպրոցի վերանորոգման համար պետական բյուջեից ծախսվել է մոտ 371 մլն դրամ, սակայն ներս մտնելիս տպավորությունն այնպիսին է, որ այդ գումարի չափով վերանորոգման աշխատանքներ չեն կատարվել: Իսկ մասնաշենքերից մեկն ընդհանրապես վերանորոգված չէ:
Դպրոցի պատերի ճաքերը աչք են ծակում, իսկ դասասենյակների դռների զգալի մասը կոտրվել է, ձեւափոխվել:
Մեր այցելության ժամանակ դպրոցի տնօրենը տեղում չէր, իսկ ուսմասվարն ասաց, որ առանց տնօրենի չի կարող պարզաբանումներ տալ:

Арагацотнская область: отремонтированные школы, которые опять нуждаются в ремонте
Съемочная группа Hetq.am на этот раз побывала в Арагацотнской области, чтобы выяснить, как были реализованы  программы школьного строительства в период с 2006 по 2015 гг. По данным областной администрации в 2006-2015 гг. на ремонт образовательных учреждений в Арагацотне из госбюджета было выделено 9 млрд 106 млн драмов.
Деньги потратили, однако отремонтированные школы опять нуждаются в ремонте.
Средняя школа Уджана
Школа ремонтировалась в течение шести лет – с 2009-го по 2015 гг. Строительные работы осуществили три компании – “Адон”, “Гредшин” и ООО “Ес ев На”, принадлежащее Наири Саакяну, брату бывшего губернатора Арагацотна Саркиса Саакяна. Ремонт школы обошелся примерно в 273 млн драмов. На эти средства был полностью отремонтирован основной корпус, а в здании для начальных классов  был проведен частичный ремонт.
Строители не заменили значительную часть дверей, в ремонте нуждаются деревянные полы и потолки, а о косметическом ремонте и говорить не приходится.
Пока в школе думают о том, где найти деньги на ремонт второго корпуса, встал вопрос косметического ремонта основного здания школы. Здесь из-за повышенной влажности осыпаются краска и штукатурка.
В беседе с нами директор школы Аветис Арутюнян сообщил, что губернатор обещал сделать осенью косметический ремонт.
Касаясь поэтапного проведения работ, директор отметил, что этот вариант хорош тем, что ремонт в конце концов проводится, однако он уже начал замечать недостатки.
По мнению Аветиса Арутюняна, школа нуждается в капитальном ремонте, а основной корпус хоть и обновили, однако работы по укреплению здания не были проводены.
Школа отапливается электрическими обогревателями. Локальная система отопления установлена, но не подключена к общей сети, поэтому выполняет роль декора.
Средняя школа Мастары
В Мастаре здание средней школы тоже было отремонтировано поэтапно. Строительные работы длились семь лет – с 2007-го по 2013 гг. Ремонт выполняли ЗАО “Андреас и товарищи” и ОАО “Ереван джршин”. В целом, было потрачено около 416 млн драмов. Однако на государственные средства отремонтированы не все школьные корпуса. Одно здание помогли отремонтировать зарубежные благотворители.
Директор школы Анна Арсенян отметила, что в нынешних социально-экономических условиях проведение ремонтных работ в течение семи лет – не такой уж длинный срок. Сегодня село имеет благоустроенную школу, а коллектив доволен проделанной работой.
И хотя директор не высказала жалоб, в ходе беседы выяснилось, что строительные работы не лишены недостатков. В частности, возникла необходимость отремонтировать пол в спортзале.
Несмотря на проведенный ремонт, в школе нет актового зала, поэтому мероприятия проводятся или в зале общинной администрации, или в спортзале с прогнившим полом.
Средняя школа Парпи
На ремонт школы в селе Парпи было потрачено 176 млн драмов. Работы, которые длились шесть лет и завершились в 2014 г., выполнило ООО “Втаршин”.
Директор школы Норик Аршакян в беседе с нами постоянно повторял, что здание не имеет недостатков. Вскоре, однако, выяснилось, что из-за влажности со стен осыпалась штукатурка, санузел в отремонтированном спортзале не действует, а спортивный инвентарь настолько старый, что в школе даже не помнят, когда его получили. Государство тратит значительные средства на ремонт школ, но иногда эти расходы оказываются неоправданными.
Устарело оборудование и в школьных лабораториях химии и физики, поэтому опыты здесь не проводятся, либо проводятся с использованием просроченных веществ, что представляет опасность.
По словам учительницы химии Бавакан Арутюнян, инвентарь у них 35-летней давности, вещества покупают на Вернисаже или просят в других школах.  Между тем проводить уроки химии без опытов невозможно, говорит учительница.
Десятиклассница Мари Симонян тоже недовольна оснащенностью школьных лабораторий. По ее словам, если бы условия в них были нормальны, то число учеников, проявляющих интерес к физике и химии, возможно, было бы больше.
Средняя школа Кучака
Аналогичная картина и в средней школе села Кучак. Здесь ремонт обошелся в 380 млн драмов, строительные работы осуществили ОАО “Эребуни шинверанорогум”, “Агарак” и ООО “Канжистрой”.
В кучакской школе, как и в других отремонтированных школах, без недостатков не обошлось. Стены в классах настолько тонкие, что рядом с дверьми образовались отверстия. Установленные во время ремонта двери оказались некачественными, поэтому уже деформировались.
В той части здания, где расположены санузлы, большая влажность, из-за чего со стен осыпается штукатурка. Кроме того, протекает крыша, что приводит к разрушению стен.
В этой школе также не хватает спортивного инвентаря. По словам учителя физкультуры Гагика Гаспаряна, у них имеется всего несколько мячей.
Средняя школа Бюракана
Школа в Бюракане ремонтировалась семь лет – с 2007-го по 2013 гг. Ремонтные работы выполнило ОАО “Агарак”. Государство потратило на ремонт 371 млн драмов, однако при входе в здание складывается впечатление, что работы выполнены на меньшую сумму, а один из корпусов вообще не отремонтирован.
В школьном здании сразу бросаются в глаза трещины на стенах, большая часть дверей в классах сломана.
В момент нашего посещения директора на месте не было, а завуч отказалась давать какие-либо объяснения в его отсутствие.